Slovinsko postaví solární elektrárny podél dálnic

Soške Elektrarne Nova Gorica spolupracuje se slovinským provozovatelem dálnic Dars na výstavbě několika fotovoltaických panelů. A to podél největší slovinské dálnice.

Slovinský solární developer Soške Elektrarne Nova Gorica (Seng) a tamní dálniční operátor Dars plánují postavit několik solárních elektráren podél dálnice A1. Ta tak spojuje velká slovinská města jako Maribor, Slovensko Bistrica, Celje a Lublaň. Dále taky Vrhnika, Logatec, Postojna a Koper.

Fotovoltaický projekt

Slovinský solární developer Seng podepsal smlouvu se slovinským holdingem Slovenske elektrarne (HSE) na výstavbu elektráren podél dálnice a také i několika fotovoltaických projektů v regionech Primorska a Kras. Celkově budou mít pole dohromady kapacitu přibližně 20 MW.

„Spotřeba elektřiny rok od roku roste, zatímco soběstačnost Slovinska klesá. A to již třetím rokem v řadě,“ uvedl slovinský ministr životního prostředí Bojan Kumer. „To je také důvod, proč Slovinsko potřebuje intenzivnější investice do obnovitelných zdrojů energie. Chceme zjednodušit a zrychlit postupy pro rozmístění zařízení pro obnovitelné zdroje energie v těchto oblastech.“

Slovinsko postaví solární elektrárny

Slovinsko rozmístí solární elektrárny podél dálnic
Dálnice A1 ve Slovinsku

Velkokapacitní fotovoltaika se dosud ve Slovinsku snažila získat velkou rozvojovou trakci, v posledních letech se oznámilo pouze několik projektů kvůli omezením využívání půdy. Obtížnost identifikace vhodných povrchů přiměla vývojáře ke kreativitě.

Jiné země v současnosti usilují o rozvoj fotovoltaických projektů podél dálnic s cílem maximalizovat využití půdy. Patří mezi ně Německo, Švýcarsko, Nizozemsko, Jižní Korea, Izrael a Francie.

Nárůst poptávky z rezidenčního sektoru

Slovinsko by podle nových údajů Slovinské fotovoltaické asociace (SPA) mohlo v roce 2022 potenciálně přidat 258 MW nové solární kapacity. Země instalovala 194 MW solární energie v prvních třech čtvrtletích roku 2022, uvádí její provozovatel distribuční soustavy SODO. Téměř veškerá kapacita byla přidána v rezidenčním sektoru.

SPA odhaduje, že země do konce letošního roku dosáhne 724 MW kumulativní kapacity. Analytici také očekávají, že poptávka z rezidenčního sektoru bude v roce 2023 nadále růst.

Zdroj: pv-magazine, Vapol