Americká armáda vyvíjí stimulant proti únavě pro piloty

Piloti stíhaček nesmějí během provozu letu projevovat sebemenší únavu. Americká armáda proto pracuje na novém typu stimulantu. Mělo by být možné jej aktivovat zvenčí, a to infračerveným světlem.

Nový typ stimulantu pro piloty stíhaček vyvinutý americkou armádou

Nový typ stimulantu má v budoucnu pomoci americkým stíhacím pilotům stát se více bdělejší a být ve střehu. Americká armáda pracuje na stimulantu, který lze zapnout ale i vypnout stisknutím tlačítka pomocí infračerveného světla. Oznámila to vojenská výzkumná agentura Darpa. Tento stimulant je údajně upravená verze dexamfetaminu.

Americká armáda chce vyvinout lék proti únavě pro piloty
Stíhací letoun F-16 amerického letectva

Dexamfetamin se používá jako stimulant americkou armádou již po celá desetiletí. Po válce v Perském zálivu na počátku 90. let se totiž ukázalo, že tuto látku užila většina amerických stíhacích pilotů zapojených do bombardování iráckých sil v Kuvajtu. Může však způsobit nemalé závažné vedlejší účinky. A to např. vést ke změnám nálad, nespavosti a někdy i k závislosti. Těmto nežádoucím účinkům se má novým mechanismem účinku vyhnout.

Maximální výkon pouze stisknutím tlačítka

Vědci z Darpy chtějí chemicky změnit tuto stávající látku tak, aby fungovala pouze pod vlivem určitých vlnových délek světla. Pomocí zdroje infračerveného světla v helmě se pak může účinná látka specificky aktivovat v určitých oblastech mozku a poté se i opět vypnout. Pilot stíhačky tak může dosáhnout maximálního výkonu stisknutím tlačítka a na to pak rychleji usnout. Tato metoda umožňuje „přizpůsobit dávkování tak, aby vyhovovalo pilotovi,“ řekl vedoucí projektu Pedro Irazoqui vědeckému časopisu New Scientist.

Podle časopisu má tento výzkumný projekt trvat tři roky. Zda to bude úspěšné, zatím ovšem není jisté. Na trhu zatím ale není jediná látka, která se může takto aktivovat pomocí infračerveného světla. „Nápad je to ambiciózní, a nedávné pokroky ve vývoji fototerapeutik a zařízení vyzařujících světlo jsou povzbudivé,“ řekl časopisu biochemik David Lawrence z University of North Carolina v Chapel Hill.