Motokáry Honda eGX přinášejí vzrušení

Motokáry

Pro většinu lidí je motoristický sport neúměrně drahý. Dokonce i motokáry, nejnižší příčka na žebříčku, jsou nákladné. Nejnovější experiment společnosti Honda, závodní motokára eGX, však ukazuje novou cestu, která by mohla motokáry učinit mnohem dostupnějšími, eliminovat nákladné neobnovitelné položky a snížit celkové nároky na údržbu. Závodní motokára eGX je zatím jen konceptem, ale vyměnitelné baterie tohoto elektromobilu naznačují novou budoucnost pro masový motoristický sport.

Motokára eGX využívá baterie Mobile Power Pack (MPP) společnosti Honda. Jsou navrženy tak, aby je bylo možné snadno vyměnit. MPP mají rozměr 30 × 15,8 × 18 cm, jsou velké zhruba jako dvouplátkový toustovač a váží 11 kg. Díky pevně integrovaným držadlům je přeprava baterie hračkou. MPP se již používá v Japonsku, kde mohou řidiči elektromopedů zastavovat na stanicích a rychle vyměnit vybitou baterii za čerstvou, místo aby čekali, až se jejich kolo nabije.

Každá z přibližně 50V baterií pojme 1,3 kWh a její dobíjení trvá přibližně pět hodin. V modelu eGX jsou dvě jednotky MPP zapojeny do série, což vede k efektivnějšímu systému s menšími energetickými ztrátami ve srovnání s bateriemi zapojenými paralelně. Honda uvádí, že obě baterie dohromady zajistí 35 až 45 minut jízdy najednou.

Rychlost výměny baterie u motokáry Honda

Pokud chcete zůstat na trati, zatímco se baterie dobíjejí, výměna nových sad trvá méně než 30 sekund. Stačí zvednout plastové víko nádoby, uvolnit zajišťovací mechanismus zatažením za rukojeť a vysunout baterii. Celý proces je odolný proti idiotům. MPP vkládáte do kontejneru pouze jedním způsobem a zajišťovací mechanismus vydává slyšitelné cvaknutí v případě správného vložení.

honda egx racing kart
Motokáry Honda eGX

Závodní motokáru eGX jsme vyzkoušeli během nedávné akce na detroitském závodišti M1 Concourse. Samotná motokára je poměrně standardní záležitost, která využívá podvozek Parolin s drobnými změnami pro nové uchycení. Model eGX měří na délku 198 cm, na šířku 135 cm a na výšku 59 cm, samozřejmě bez řidiče, a váží 115 kilogramů, což je o něco málo více než motokára s plynovým posunovačem. Rozvor se táhne na délku 105 cm.

Pohon zajišťuje jediný motor umístěný za sedadlem řidiče, a přestože Honda nechtěla prozradit jeho výkon, motokára působila velmi svižně. Maximální rychlost modelu eGX je přibližně 70 km/h. Bohužel provizorní dráha, na které jsme je testovali, neměla dostatečně dlouhé rovinky, abychom této rychlosti dosáhli. Díky okamžitému točivému momentu elektromotoru však eGX působí neuvěřitelně ochotně a pohotově a nárůst výkonu nepolevuje ani při přidání plynu.

S jakými vymoženostmi se setkáme?

Jinak se eGX chová podobně jako jiné motokáry, má obrovské množství přilnavosti, nesmírně těžké řízení a citlivé brzdění díky jedinému 7,6 palcovému zadnímu brzdovému rotoru, kterým lze motokáru otáčet v zatáčkách, aniž by příliš drhla rychlost.

Skutečnou předností modelu eGX je jeho jednoduchost. Odstraněním spalovacího motoru a všech jeho doprovodných kapalin se motokára stává prakticky bezúdržbovou. Jediným skutečným spotřebním materiálem modelu eGX jsou pneumatiky a výměna baterií po 45 minutách jízdy. Samozřejmě, že maximální využití vyměnitelného nastavení by vyžadovalo nákup dalších baterií. To by se pro někoho, kdo vlastní vlastní motokáru, mohlo stát významným nákladem, ačkoli by šlo o jednorázový výdaj. Honda zůstala ohledně cen bateriových jednotek skoupá na slovo.

honda egx racing kart
Honda eGX

Větší přínos by byl pro majitele motokárových tratí, kde by úspory z rozsahu mohly vést k obrovským úsporám. Na mnoha místech se již používají elektrické motokáry, které je třeba při každém nabíjení odstavit, což vyžaduje větší vozový park, aby byly motokáry zákazníkům vždy k dispozici. Systém společnosti Honda by však umožnil, aby tyto motokáry zůstaly na dráze a přinesly více úsměvů na tváře návštěvníků, zatímco se baterie nabíjejí na vedlejší dráze. Protože by se motokáry nemusely kvůli nabíjení vyřazovat z provozu, mohly by dráhy udržovat menší flotily. V kombinaci s minimální údržbou by celý systém mohl zefektivnit provoz půjčoven motokár.

Honda zatím eGX oficiálně neprodává, ale bylo nám řečeno, že automobilka v současné době vyhodnocuje obchodní důvody pro zavedení motokár do výroby. Představujeme si, že jednoduchost výměny baterií v eGX inspiruje novou generaci závodních jezdců, a doufáme, že Honda přijde na to, jak eGX finančně zajistit. Jak říká kultovní hláška z filmu Field of Dreams: „Když to postavíte, přijdou.“

Zdroj: caranddriver, Vapol