Dubrovník co nejlevněji

Dubrovník, známý jako „perla Jadranu“ a pro fanoušky Hry o trůny jako Královo přístaviště, je nejoblíbenější destinací v Chorvatsku. Vysoká poptávka po tomto proslulém a krásném městě se odráží v jeho cenách, které bývají vyšší než jinde v zemi.

Náklady na cestování, ubytování a stravování v Dubrovníku se mohou zdát na první pohled skličující, ale přizpůsobte svůj časový plán nebo zvažte širší region namísto starého města a budete si moci užít stejně mnoho za méně peněz. Zde je několik tipů, jak si Dubrovník co nejlépe užít s omezeným rozpočtem.

Dubrovník
Dubrovník

Moudře načasujte návštěvu Dubrovníku

Od června do srpna je v Dubrovníku vše na vrcholu, od teplot přes davy lidí až po ceny. Pokud nejste vázáni školním rozvrhem nebo firemními prázdninami, zvažte pro svou návštěvu duben, květen nebo říjen. Je zde rušno, opalování je samozřejmostí a ceny nejsou na svém vrcholu.

Zatímco větší část zimy a začátek jara Dubrovník spí zimním spánkem, v prosinci, kdy se ve městě vyzdobeném slavnostní vánoční výzdobou koná Dubrovnický zimní festival, je tu živo. Hlavní ulice Stradun a mnohá náměstí ožívají stánky s pouličním občerstvením, kde se místní i vzácní návštěvníci scházejí u klobás a svařeného vína. Počasí sice není ideální a mnoho obchodů a restaurací je zavřených, ale je to příležitost vidět Dubrovník v jeho nejlevnějším – a nejmístnějším – ročním období.

Leťte, ale zvažte i jiné varianty

Mezinárodní letiště v Dubrovníku se nachází půl hodiny od města a v letní sezóně je s ním výborné spojení. Bohužel létání sem pro vaši peněženku šetrné není. Pokud přijíždíte na krátký pobyt a Dubrovník jen navštěvujete, plánujte s dostatečným předstihem, nakupujte a držte si palce, aby se na vás podívala víla prodeje.

Pokud máte v plánu cestovat po Chorvatsku nebo regionu, zvažte přistání jinde a do Dubrovníku dojeďte autem, autobusem nebo lodí. Čtyři hodiny jízdy autem ze Splitu – nejbližší letiště v Chorvatsku, ale lepší je cestovat po ostrovech. Zadar hojně navštěvují nízkonákladoví operátoři a Podgorica v Černé Hoře získává na síle jako centrum v sousední zemi Dubrovníku.

Vyhněte se starému městu Dubrovníku

Staré město je pravděpodobně důvodem, proč vůbec navštěvujete Dubrovník, ale pobyt uvnitř bělostných hradeb s sebou přináší řadu obětí, od finančních až po klid a pohodu. Místo toho se poohlédněte po čtvrtích v krátké docházkové vzdálenosti, jako je Ploče nebo Boninovo, které jsou levnější, ale stále na hezčí straně. Dobře dostupné oblasti Lapad, Babin Kuk a Gruž stojí vzdáleny 30 až 45 minut chůze od starého města a nabízejí cenově dostupnější ubytování, především v soukromých apartmánech.

Pokud přijíždíte především za kvalitním pobytem na pláži, nikoli za historií, kulturou nebo nočním životem, zvažte ubytování podél Dubrovnické riviéry a zastavte se na návštěvu. Malá městečka jako Mlini nebo Cavat stojí sice vzdálená 20 až 30 minut jízdy, ale pláže mají nádherné. Restaurace a kavárny bohaté, autobusová a lodní doprava častá a úspory značné.

Preferujte vlastní stravu

Začít den vydatnou snídaní je velmi důležité. Stravování v okolí Dubrovníku může snadno vyvážit úspory za toto jedno bezplatné jídlo. Pokud jste ubytováni v apartmánu s kuchyňkou nebo kuchyňským koutem, můžete se vydat místní cestou. Projít se po trzích, získat čerstvé, sezónní a místní suroviny a najíst se.

Nakupování potravin v okolí Dubrovníku je snadné. Mnoho velkých supermarketů, jako řetězce Konzum nebo Pemo, uspokojí všechny preference. Nabízí dobrý výběr chorvatských vín a piv v různých cenových relacích.

V Dubrovníku je několik zelených trhů pod širým nebem a na největším z nich v zátoce Gruž se nachází také rybí trh. Pokud se na něj vydáte ráno, budete mít větší výběr, ale návštěva ke konci dne vám může ušetřit nějaký ten dolar, protože prodejci se chystají balit a odjíždět.

Dubrovník nabízí uspokojení i labužníkům
Dubrovník nabízí uspokojení i labužníkům

V Dubrovníku raději modré než bílé ryby

Chorvaté rozdělují ryby podle barvy masa a obsahu tuku. Bělomasé mořské ryby a mořský vlk jsou díky jemnému a světlému masu považovány za lahůdky a jejich cena je vysoká. Volte raději tučnější modré ryby. Jako sardinky nebo tlamovec. Jsou plné zdravých omega kyselin, stejně tak místní a mnohem levnější, a to i v restauracích.

V restauracích sáhněte po denním menu a v pekárnách si prohlédněte piknik.
Ceny jídelních lístků mohou při návštěvě Dubrovníku s omezeným rozpočtem působit zastrašujícím dojmem. Mnoho restaurací a bister ve starém městě i mimo něj však nabízí denní menu nebo jídla, která mají dobrou hodnotu za příznivé ceny.

Pekárny v Dubrovníku

Místní pekárny jsou místem rychlého občerstvení. Nabízejí vše od croissantů a listového pečiva přes bureky plněné masem a sýrem až po chutné jablečné nebo třešňové štrúdly. Vezměte si jich několik a udělejte si piknik na pláži.

Podél Stradunu, divadelní tepny starého města, jsou ceny stejně příkré jako věže. Vydejte se do sítě ulic, které odbočují z té hlavní, a najděte cenově výhodnější kavárny, bary a hospůdky.

Vyhněte se parkování

Vyhněte se jízdě autem – a zejména parkování. Díky mnoha jednosměrným a jednoproudým silnicím a řekám autobusů, maršrutek a aut mířících do starého města je v hlavní sezóně snadné uvíznout v zácpě. A pokud se vám po tom všem poštěstí najít v okolí parkovací místo, parkovací automat vás vyjde na 130 – 170 korun za hodinu.

Pěšky nebo autobusem

Dubrovník je naštěstí poměrně malý a za hodinu chůze se dá projít spousta míst. Žluté městské autobusy Libertas spojují celé město častými, i když často přeplněnými linkami. Pokud plánujete použít autobus, kupte si hodinové jízdenky předem v kiosku; pokud je zapomenete a koupíte si je v autobuse u řidiče, nejenže vás to bude stát o 10 korun více, ale budete se muset vypořádat s mračením, že zdržujete frontu.

Autobusy Libertas jezdí také do míst jako Cavtat nebo Ston, některé linky však mají velmi omezený jízdní řád. Veřejný trajekt Jadrolinija spojuje Elafitské ostrovy Koločep, Lopud a Šipan s Dubrovníkem. Je nejpohodlnější a cenově nejvýhodnější alternativou výletů na tři ostrovy.

Dubrovnik Card

Přijet do Dubrovníku a neprojít městské hradby můžete pouze v případě, že vám vadí schody, výšky nebo cena vstupenky. Pokud vás trápí poslední jmenované, pořiďte si jednodenní kartu Dubrovnik Card. Ta vám umožní vstup na městské hradby a do osmi muzeí a galerií. Jako Rektorský palác nebo MOMA, a navíc 24hodinovou jízdenku na městské autobusové linky a další slevy ve vybraných obchodech a restauracích.

Karta je k dispozici také ve třídenní a sedmidenní verzi s dalšími výhodami. Jako příměstské jízdy do Cavatu, vstup do dalších muzeí a 30% sleva na vstupenky na ostrov Lokrum a do národního parku Mljet (sedmidenní).

Centrum Dubrovnik
Centrum Dubrovníku

Bezplatné zážitky

Dubrovnické staré město, labyrint sevřený mohutnými hradbami, skrývá historické paláce a rezidence, starý přístav a mnoho úžasných míst k vidění. Toulejte se, zkoumejte, choďte po schodech. Vstupte do mnoha kostelů a obdivujte podívanou s krmením holubů, která se koná denně v poledne na náměstí Gundulić.

Pokud jste ochotni vzdát se luxusu lehátka a jít jen s plážovou osuškou, jak to dělají místní. Kvalitní pobyt na pláži vás nebude nic stát. Výšlap na kopec Srđ místo jízdy lanovkou vám ušetří nějaký ten dolar. Odmění vás stejně fascinujícím západem slunce nad městem.

Zdroje: LonelyPlanet, Vapol