Velké aktualizace od Apple

Prezentace v Apple Parku: Tim Cook tam byl živě jen krátce, pak se přehrálo video

Siri by měla být chytřejší a také by měla používat ChatGPT. Apple také oznámil velké aktualizace pro iPhony, iPady a Macy – a přišel s vlastním jménem pro svou AI.

Událost zaměněna za veřejné sledování: Šéf Applu Tim Cook vystoupil na pódium v ​​sídle společnosti Apple Park v téměř dvouhodinové show, kdy byl představen nový software pro iPhony, iPady, Macy, Apple Watch a Apple TV – a Apple tak odhalil svou strategii AI.

Diváci v Apple Parku: veřejné sledování

Softwarový šéf Craig Federighi oznámil, že je o čem mluvit a že nebude „žádná legrace, jen fakta“. Následovalo otřesné video, jak vyskočil z letadla s několika kolegy v oblecích od Applu a seskočil padákem k velitelství na padácích s vytištěnými jablečnými duhami. WWDC je konference pro vývojáře. A především by je to mělo bavit. V tu chvíli jim ale také představil novou umělou inteligenci Applu, pro kterou Apple vymyslel velmi neskromné ​​jméno:

AI = „Apple Intelligence“

Apple tzv. ,,unesl“ anglickou zkratku pro umělou inteligenci, „AI“. Protože přesně tak společnost zkracuje svou verzi „Apple Intelligence“.

Verze se má od ostatních AI lišit mimo jiné slibem Applu o velké aktualizaci i ochraně soukromí a dat. I když by se měla o svém uživateli hodně dozvědět vyhodnocením jeho osobních údajů, měla by využívat především data, která jsou uložena v zařízení, které používá. Aby se mohly využívat cloudová data, měla by běžet na kryptograficky zabezpečeném hardwaru Apple v datových centrech Apple. Manažer Federighi slibuje, že zdrojový kód softwaru, který za ním stojí, zpřístupní nezávislým auditorům ke kontrole.

Velké aktualizace od Apple
Apple manažer Federighi: ochrana soukromí a dat by měla odlišit AI Applu od konkurence

Siri tě pozná

Jak se očekávalo, tato „Apple Intelligence“ tvoří základ pro novou verzi Siri. Tato osoba by měla mnohem lépe reagovat na hovorové a spletité dotazy a měla by si pamatovat, o čem jste s ní mluvili, aby mohla reagovat na pozdější otázky na toto téma. Další příklad ukázal, jak software v reakci na požadavek vybral fotografie konkrétní osoby pořízené na konkrétním místě v konkrétní čas.

Obrázek ve zprávě iMessage generované pomocí AI společnosti Apple

Jak naznačovaly velké zvěsti, Siri bude v budoucnu moci ovládat celý systém a aplikace pomocí hlasových příkazů. V jednom příkladu na dotaz: „Kdy přiletí moje matka?“ – systém vyhledal příslušné podrobnosti o letu z e-mailu a na obrazovce zobrazil aktuální čas příletu daného letu.

Na všech příkladech bylo zarážející, že přednášející měli čas vložit několik vysvětlujících vět mezi žádost adresovanou Siri a odpověď Siri. To naznačuje, že reakční doby systému jsou v současné době stále poměrně dlouhé.

Velké aktualizace i krásnější kreslení s AI

„Apple Intelligence“ se má také podílet na produkci textu. Například formulováním návrhů odpovědí na e-maily nebo psaním pozvánky přátelům na večeři ve stylu básně. Schopnost zobrazit souhrny dlouhých e-mailů stisknutím tlačítka se zdá obzvláště užitečná. Funkce AI, která by v budoucnu mohla způsobit chaos v chatech, jsou nové Genmojis, tedy emotikony generované z klíčových slov pomocí generativní AI.

Velké aktualizace od Apple
Genmojis: osobní emotikony generované z klíčových slov

Apple také vyvinul generátor obrázků, který dokáže na základě pár klíčových slov generovat obrázky ve stylu kreseb nebo animací, ale ne fotorealistické. Kromě některých aplikací by měla být jako aplikace použitelná i funkce s názvem Image Playground. „Image Wand“ neboli obrázková kouzelná hůlka je velmi praktická pro amatérské kreslíře a lze ji použít k převedení hrubých náčrtů na vysoce kvalitní kresby.

ChatGPT pomáhá

Je důležité vědět, že ne všechny úkoly AI provádí „Apple Intelligence“. Místo toho Siri v případě potřeby používá také ChatGPT. Můžete použít jak bezplatnou, tak placenou verzi. Díky tomu je Siri takříkajíc uživatelským rozhraním Applu pro populárního chatbota. K věci ale přistupuje poměrně opatrně. Pokud chcete například přenést fotografii do systému, nejprve požádá o povolení a upozorní na to, že by obrázek přenesl do ChatGPT.

Před integrací ChatGPT budete dotázáni

„Apple Intelligence“ bude k dispozici k vyzkoušení od letošního léta. Na začátku však pouze v americké angličtině. A to pouze na počítačích Mac a iPad s procesorem M1 a iPhone 15 Pro.

iOS 18 odesílá zprávy přes satelit

Zacházení s ikonami aplikací v budoucím operačním systému iPhone nebude tak chaotické, jak předpovídaly fámy. Aplikace můžete umístit v iOS 18 kamkoli do mřížky ikon, ponechat volné místo a mít ikony aplikací zbarvené tmavě v tmavém režimu nebo barevné, aby odpovídaly pozadí obrazovky.

Velké aktualizace od Apple
Nové návrhy ikon v iOS 18

Chcete-li zabránit cizím lidem v prohlížení soukromých dat, aplikace Apple v iOS 18 lze zabezpečit pomocí Face ID. Lze je použít pouze v případě, že je majitel iPhonu odemkne pomocí rozpoznávání obličeje. Již dříve šlo tímto způsobem v Safari zabezpečit svou soukromou oblast, důvěrné poznámky a určité složky s fotografiemi. Neměla by chybět ani složka, jejíž obsah by měl být skrytý před zvědavými pohledy. Google právě oznámil podobnou funkci pro Android 15.

V aplikaci Zprávy v iOS 18 si můžete připravit zprávy a nechat jej odeslat v definovaný čas. Takže jste vždy první, kdo někomu přeje k narozeninám. Pokud nebudete mít připojení k mobilní telefonní síti, v budoucnu půjdou zprávy odesílat také přes satelit. Ovšem nebyly poskytnuty žádné informace o souvisejících nákladech.

Potřásání hlavou s AirPods

Aplikace Fotky se kompletně přepracovala pro iOS 18. Prstem můžete například omezit, jaké typy fotografií chcete vidět, například pouze snímky obrazovky. Automaticky sestavované kolekce se určují například k tomu, aby se obrázky určitých událostí sdílely s ostatními. Velká aktualizace má usnadnit hledání obsahu, který obsahuje konkrétní události, osoby nebo skupiny lidí.

Nechte lidi hledat, místo aby hledali sami sebe: umělá inteligence společnosti Apple může také splnit složité dotazy na obrázky

Aplikace pro zasílání zpráv se rozšíří o standard RCS. Tato funkce umožňuje více funkcí při výměně zpráv mezi telefony iPhone a telefony Android. Můžete se například vidět, když druhá osoba píše zprávu.

AirPods dostávají zajímavou novou funkci nazvanou Voice Isolation: Má blokovat okolní hluk během telefonních hovorů, aby šel hlas uživatele jasně slyšet, i když telefonuje v hlučném prostředí. Schopnost potřást hlavou v reakci na požadavky od AirPods způsobila pobavení. Pokud se vás tedy Siri zeptá, zda chcete přijmout příchozí hovor, stačí pro odmítnutí hovoru zakroutit hlavou. Velmi praktické, když nemůžete mluvit.

Pokud nemůžete mluvit se Siri, stačí zavrtět hlavou

iPadOS 18 od Apple umí počítat

Oznámení, že iPad po 14 letech konečně dostává aplikaci pro výpočty, vyvolalo opravdovou bouři nadšení. Můžete si tak zapsat matematické rovnice perem a nechat jej vyřešit, stejně jako na kuse papíru. Aplikace může také vytvářet grafiku a grafy, které se mění v reálném čase, když měníte proměnné.

Kalkulačka v iPadOS 18: ručně psaná matematika

Apple nazývá Smart Script funkcí, která nepřevádí rukopis na počítačový text, ale spíše jej vyšperkuje ve stylu osobního rukopisu. Neobvyklé: software umožní dokonce převést text napsaný na klávesnici na rukopis uživatele.

macOS 15 přináší iPhony na obrazovku

Velká aktualizace pro Mac, známá jako Sequoia, přináší funkci, která umožňuje zrcadlení iPhonu uživatele na obrazovce a dálkové ovládání pomocí klávesnice a myši. Oznámení zobrazená na iPhonu se navíc objeví ve virtuálním iPhonu na Macu. To znamená, že můžete používat svůj iPhone a jeho aplikace, aniž byste museli telefon odemykat.

Největší novinkou ale pravděpodobně bude nová aplikace pro hesla. Apple v podstatě nabízí možnost ukládat hesla do digitální klíčenky už desítky let. Přesunutím této funkce z nabídky nastavení do vlastní aplikace se pravděpodobně najde více uživatelů, kteří ji mohou používat mimo jiné ke generování bezpečných hesel.

Vision Pro přichází do Německa

Velké aktualizace od Apple
Více prostoru pro práci: virtuální obrazovka ve Vision OS 2

Tim Cook oznámil zahájení prodeje počítačových brýlí Vision Pro v Německu. K dispozici bude od 12. července od 98 tis. Kč. V souladu s tím se oznámila první velká softwarová aktualizace brýlí Vision OS 2. Nový software má přinést mimo jiné vylepšení 3D fotografií a uživatelských avatarů, známých jako persony. Navíc by se měly zvětšit virtuální obrazovky, které lze v brýlích použít například pro zpracování textu. Menší vylepšení mají také optimalizovat již tak intuitivní ovládání uživatelského rozhraní pomocí gest prstů a očí.

Předběžné verze nových operačních systémů jsou nyní k dispozici vývojářům. Vydání veřejných beta verzí se naplánovalo za měsíc.