Camry 2025: Sedan s plně hybridním pohonem

Možná je to těžké říct, ale Toyota Camry 2025 představuje novou generaci osvědčeného rodinného sedanu. Určitě vypadá podobně jako odcházející Camry. Dokonce i jezdí na stejných mechanických základech, ale buďte si jisti, že byla důkladně přepracována od zádi až k patě.

Mezi hlavní novinky patří nová hybridní pohonná jednotka nové generace, která je tišší a plynuleji pracuje. Je také výkonnější, kompatibilní s pohonem všech kol a je jedinou možností, jak si nyní Camry 2025 pořídit. Stejně jako dříve jsou k dispozici výbavové linie SE a LE a jejich luxusnější varianty „X“. Poskytují zákazníkům výběr sportovních a pohodlných jízdních manýrů. Pokud vám slovo „sportovní“ zní dobře, vězte, že Camry SE se řídí obzvláště lépe. Má vyrovnané odpružení, dobré řízení a skvělý cit pro brzdový pedál.

Interiér dostal nejnovější informační a zábavní systém Toyota spolu s chytrým úložným prostorem vpředu a vylepšenými materiály, včetně čalounění palubní desky a dveří, které se liší podle úrovně výbavy. Vše vypadá a působí prémiově. Není překvapením, že prostor vpředu, vzadu i pro zavazadla zůstává vynikající.

Camry 2025

Celkově vzato se Camry nemuselo zásadně lišit, i když obliba rodinných sedanů střední třídy klesá (stejně jako počet možností výběru). V porovnání s malými SUV stále představují skvělou hodnotu. Pokud máte stále zájem, stojí za to si nové Camry, stejně jako Hondu Accord, Hyundai Sonata a Kia K5, prohlédnout.

Co je nového pro rok 2025 a jaký je interiér a technologie v Camry 2025?

Camry bylo pro rok 2025 přepracováno. Více informací o změnách si můžete přečíst v našem článku První jízda s Camry 2025.

Z estetického hlediska těží Camry 2025 ze zajímavých kombinací látek v jednotlivých úrovních výbavy. Nejenže dodávají sedadlům šmrnc, ale slouží i jako ozdoba palubní desky. Takže místo nějakého plastu, který vypadá jako dřevo, kov nebo něco rádoby efektního, dostanete ve výbavě XSE černou nebo jasně červenou kůži SofTex, ve výbavě XLE plyšové prošívané mikrovlákno, ve výbavě SE texturovanou pruhovanou látku a ve výbavě LE krásnou šedou látku. Všechny vypadají skvěle a chvála za to, že nižší úrovně výbavy nejsou vyloučeny ze zajímavého designu. I když u světlejších látek na palubní desce je asi na místě mít obavy z dlouhodobého výskytu skvrn.

K dispozici jsou 8 a 12,3 palcové dotykové displeje. Oba s nejnovějším technickým rozhraním Toyoty, které se nedávno začalo mnohem lépe používat s Apple CarPlay. Obě jsou však součástí standardní výbavy a jsou bezdrátové. Když už jsme u toho, Camry je vzácným vozem v této cenové kategorii, který je standardně vybaven bezdrátovým nabíjením telefonu. V kabině je navíc rozmístěno pět portů USB, zatímco dlouhá přihrádka vedle bezdrátové podložky je dokonale tvarovaná tak, aby se do ní vešel velký telefon i jeho kabel. Výsledkem je, že telefon vašeho spolujezdce nebude zaplňovat držák na nápoje a kabel se nebude plazit po celé konzole.

Interiér

Jak velké je Camry 2025?

Toyota přepracovala přední sedadla pro větší pohodlí. A to je vlastně jediná změna, která se týká sedadel a prostoru v Camry. Obojí jako takové je stále vynikající. Nebýt kolosální Hondy Accord, byla by Camry v tomto ohledu jedničkou segmentu. Někdo, kdo měří metr osmdesát, se může celkem snadno posadit za jiného vpředu, takže většina řidičů a spolujezdců by si měla dopřát luxusní prostor. Jedno zklamání: Camry má na zadních sedadlech stále pevné výčnělky opěrek hlavy, což může být nepříjemné při instalaci některých dětských sedaček orientovaných proti směru jízdy.

Zavazadlový prostor opět nabízí 425 l, což je méně než u Accordu nebo Sonaty. I tak je ale opravdu velký, a i když jsme novou Camry v nákladním testu nebrali, stará Camry s naprosto stejným objemem kufru si v našem testu zavazadelníků vedla podobně.

Výkon a spotřeba

Každé Camry 2025 je nyní hybridní. Systém se skládá z 2,5 litrového čtyřválce, lithium-iontové baterie a buď dvou motorů (standardní pohon předních kol), nebo tří (volitelný pohon všech kol). Vše dohromady míchá elektronicky řízená bezstupňová převodovka. Celkový výkon systému je 225 koní s pohonem FWD a 232 koní s pohonem AWD.

Spotřeba paliva činí u základního modelu LE FWD neuvěřitelných 4,4 l/100 km ve městě, 4,7 l/100 km na dálnici a 4,6 l/100 km v kombinaci. Ostatní modely mají kombinovanou spotřebu 5 l/100 km, ale s pohonem všech kol se zvyšuje až na jednu výjimku na 5,1 l/100 km. Výjimkou je model XSE AWD, který dosahuje kombinované spotřeby 5,3 l/100 km.

Řízení nového vozu Camry

Hybridní systém Camry je oproti předchozí generaci nesmírně vylepšený. Jeho elektromotor pracuje déle, než se zapojí motor, a když se zapojí, je přechod mnohem plynulejší. Celá pohonná jednotka je také mnohem tišší a zvuky, které slyšíte, jsou příjemnější.

Toyota

Camry 2025 nabízí dvě výrazné dynamické varianty. Pohodlnou LE a sportovní SE, přičemž verze s křížkem na začátku znamenají vyšší výbavu a luxusnější výbavu. Ačkoli se LE v minulé generaci stala mnohem méně rozdílná, rozdíl mezi ní a SE je pro rok 2025 ještě větší. Modely SE a XSE projíždějí zatáčky mnohem plošeji a s lepším klidem, zatímco řízení je ve středu tužší, při zatáčení citlivější a celkově prostě poutavější. LE se řídí spíše jako uvolněný dopravní prostředek z bodu A do bodu B, který se od Camry pravděpodobně očekává více.

Kvalita jízdy je u obou „příchutí“ poměrně dobrá. Záleží jen na tom, jak velký polštář preferujete. Oběma vozům také prospívá modernizovaný brzdový systém, který se může pochlubit působivě pevným a progresivním sešlápnutím pedálu. Brzdy obvykle nekomentujeme, ale jsou opravdu dost dobré na to, abychom se o nich zmínili.

Cena Camry 2025

Díky tomu, že je nyní každé Camry hybridem, je nabídka pro rok 2025 mnohem jednodušší. Přesto je Camry charakteristické tím, že jeho výbavové stupně nepředstavují jen stupňovitý nárůst standardní výbavy. Jak jsme se již zmínili, výbavy LE a XLE jsou komfortněji laděné a mají klasičtější designové prvky, jako jsou chromované lišty a plyšové látky na palubní desce a dveřích. Výbavy SE a XSE jsou sportovně laděné a mají modernější výbavu exteriéru i interiéru. Každá výbava má mírně odlišnou mřížku chladiče. S výbavami X se také stále zvyšuje výbava. Všechny níže uvedené ceny zahrnují místní příplatek ve výši 1 095 USD (25 000 Kč). Pohon všech kol je u všech výbav na přání za 1 525 USD (35 000 Kč).

  • LE: 29 495 USD (680 000 Kč)
  • SE: 31 795 USD (741 000 Kč)
  • XLE: 34 495 USD (805 000 Kč)
  • XSE: 35 695 USD (830 000 Kč)

Hodnocení bezpečnosti a asistenční funkce

Každé Camry z roku 2025 má ve standardní výbavě varování před čelní srážkou s automatickým nouzovým brzděním a detekcí chodců, varování před neúmyslným opuštěním jízdního pruhu, asistenta pro udržování jízdního pruhu, varování před mrtvým úhlem a zadním křížením provozu (často na přání) a adaptivní tempomat s asistentem pro jízdu v jízdním pruhu. Součástí standardní výbavy je také jedinečná funkce „Proactive Driving Assist“, která zpomaluje vůz při dojíždění pomalejšího vozu vpředu nebo při blížící se zatáčce. Pocitově je to podobné, jako když máte zapnutý adaptivní tempomat nebo rekuperační brzdění na nízké úrovni u elektromobilů, a přestože popis této funkce zní trochu jako HAL 9000, funguje překvapivě přirozeně.

Příplatkovou výbavou pro Camry 2025 XSE a XLE je paket Premium Plus, který kromě různých vychytávek přidává varování před křížením provozu vpředu, nouzové brzdění při křížení provozu vzadu, prvek automatického řízení k systému varování před mrtvým úhlem, přední a zadní parkovací senzory s automatickým brzděním, systém varování před nepozorností řidiče a panoramatický parkovací kamerový systém.