Hyundai Kona 2024 nabízí více prostoru pro různé aktivity

Malá SUV se zvětšují. Hyundai Kona 2024 – kdysi pevně zařazený mezi subkompaktní vozy – je nyní delší, širší a vyšší než malé SUV, které nahrazuje. To však nemusí být nutně špatně. Větší vnější rozměry nabízejí více prostoru pro cestující a náklad a nová Kona je zralá na větší prostor.

Kona nám pěkně vyrostla

S délkou 435 cm a rozvorem 265 cm narostl Hyundai Kona 2024 o 14,5 resp. 5,8 cm. Díky těmto přidaným rozměrům má Kona za zadními sedadly solidnějších 713 litrů. To je více než loni a lepší než u konkurentů, jako jsou Honda HR-V a Subaru Crosstrek. Také prostor pro nohy na zadních sedadlech se zlepšil zhruba o 7,6 cm, takže zadní sedadla jsou skutečně příjemným místem.

Interiér nové Kony

Kabina je čistá a jednoduchá. Měkké plasty, prémiová umělá kůže a hliníkové akcenty zdobí palubní desku, výplně dveří a středovou konzolu. Každý povrch působí jako vylepšení oproti předchozímu modelu Kona. A u modelu Limited dokonce dostanete vyhřívaná a ventilovaná přední sedadla – v tomto segmentu rarita.

S délkou 435 cm a rozvorem 265 cm narostl Hyundai Kona 2024 o 14,5 resp. 5,8 cm
Hyundai Kona je nyní větší než kdy dřív

Přístrojovou desku zdobí rozměrný 12,3palcový dotykový displej, ke kterému se připojuje odpovídající 12,3palcový digitální přístrojový panel. Náš testovací vůz ještě neměl bezdrátové systémy Apple CarPlay nebo Android Auto, ale ty se do modelů Kona 2024 dostanou prostřednictvím aktualizace over-the-air.

Designové změny

Již tak robustně vypadající SUV nyní vypadá více futuristicky, s ultra tenkou světelnou lištou přesahující celou šířku kapoty a mohutným černým plastovým obložením kolem předního nárazníku a podběhů kol, které dodává vozu robustnější vzhled. Ještě lépe vypadá se žlutým lakem Neoteric Yellow – volitelnou výbavou bez nákladů.

Na silnici je model Kona vynikajícím cestovním vozem. Modernizovaný čtyřválcový turbomotor o objemu 1,6 litru v modelu Limited dosahuje výkonu 190 koní a točivého momentu 195 Nm. Výkon je rychlý a ve vysokých otáčkách ho je k dispozici dostatek, abyste snadno zvládli dálniční průjezdy. Osmistupňová automatická převodovka je vylepšením oproti CVT v základním modelu a řadí rychle.

Pohon všech kol

Pohon všech kol je k dispozici napříč všemi výbavami, ale u všech výbav je za příplatek 1 500 dolarů (35 200 Kč). Dokonce i nejvyšší stupeň Limited je standardně vybavený pohonem předních kol. S ním však získáte unikátní nastavení zavěšení; modely FWD mají torzní nosník, zatímco modely AWD mají vzadu nezávislé víceprvkové uspořádání.

Přidání pohonu AWD tedy nejenže řidiči dodá větší jistotu v nepříznivém počasí, ale také z modelu Kona udělá lépe vybavený vůz. Vjeďte do zatáčky a Kona bude působit čistě a vyváženě. Karoserie se nenaklání tolik, jak byste očekávali, a podvozek dobře snáší vlnky a rozbitou vozovku. I s příliš velkými 19palcovými koly se Kona chová pohodlně. Řízení je příliš posilované a neurčité, ale to není v tomto segmentu nečekané.

Kombinace pohonu všech kol s motorem o objemu 1,6 litru je také nejméně efektivní variantou z celé skupiny. Dosahuje spotřeby 8,11 l/100km ve městě, 9,8 l/100km na dálnici a 9 l/100km v kombinaci – základní model dosáhne až 7,58 l/100km v kombinaci. Modely HR-V, Crosstrek a Toyota Corolla Cross jsou s pohonem všech kol efektivnější.

Cena nového modelu

Když byla předchozí Kona v roce 2017 nová, stála jen 18 000 dolarů (422 000 Kč)- a za tu cenu byla docela dobrá. Nyní se díváte na základní cenu 25 625 dolarů (597 000 Kč) včetně doručení na místo. To je nárůst o více než 7 000 dolarů (163 000 Kč). Zde testovaný model AWD Limited přijde na 34 695 dolarů (809 000 Kč) bez příplatkové výbavy (kromě příslušenství v podobě koberce na podlahu).

Nový Huyndai Kona 2024 toho ale přináší hodně. Je větší, což znamená více místa pro cestující i náklad, a její design je jedinečný. Na přeplněném parkovišti se s tímto vozem rozhodně neztratíte – obzvlášť s tím lakem. Navíc se příjemně řídí. Za předpokladu, že jste ochotní překousnout výrazné navýšení ceny, Kona splňuje spoustu důležitých kritérií pro zákazníky v tomto segmentu.

Zdroje: motor1, Vapol