2024 Audi A4 Avant: Design, pohonné jednotky a vše ostatní, co víme

Tento příběh obsahuje nezávislé ilustrace od umělce CarScoops Joshe Byrnese na základě řady prototypů Audi A4 z roku 2023, které jsme během posledních několika měsíců sledovali. Vykreslení nesouvisí s Audi ani je nepodporuje.

Nadcházející A4 generace B10 bude posledním středním Audi osazeným spalovacím motorem. Omlouváme se všem, kteří jsou závislí na fosilních palivech, ale sekera rychle padá na vývoj benzínu a nafty, přičemž Audi se nyní zaměřuje na bateriový elektrický pohon.

Na druhou stranu, naši špióni provedli následné testování A4 Avant s tenkou kamufláží, což naznačuje, že oficiální odhalení je rychlé. Místo čekání jsme však převlek odloupli. Také jsme ho digitálně ilustrovali, jak vypadá. Také jsme vypátrali vše ostatní, co můžeme očekávat. Kromě Avantu (aka kombi), který zde ilustrovali a který se do Severní Ameriky nedostane, zahrnuje řada 2024MY A4 sedan a Allroad, které pravděpodobně dorazí do Spojených států.

E je pro elegantní Audi A4

Dojem našeho umělce z Audi A4 Avant 2023 (Illustrations Carscoops.com / Josh Byrnes)
Dojem našeho umělce z Audi A4 Avant 2023 (Illustrations Carscoops.com / Josh Byrnes)
audi a4
Audi A4

A4 údajně inspirovaný loňským konceptem A6 e-tron vyměňuje náročné linie současné generace B9 za hladší přechody mezi konvexními a konkávními povrchy. Tak aniž by se však vzdal evolučního přístupu Audi k přepracování.

Aerodynamičtější přední část se vyznačuje širší maskou chladiče, digitálními maticovými LED světlomety, véčkovou kapotou a vertikálními prvky sání.

Zajímavé je, že skleník shooting-brake vyzařuje podobnosti s nejnovějším vozem třídy C – možná náhoda? Pohled ze strany také nabízí jedinečnou linii ramen přecházející do zadních beder pro zarytou estetiku podřepu. Mezi další pozoruhodné detaily patří zadní světlomet s LED po celé šířce. Také velký panel difuzoru a zadní sklo se strmým sklonem. Varianta Allroad, která vychází z Avantu, který zde vidíte, pojede výše. Získá také obložení podběhů kol, speciální střešní ližiny a různá další jemná vylepšení, aby v lidech vyvolala dojem crossoveru.

Pod kůží Audi A4

Příští Audi A4 se bude inspirovat interiérem e-tronu GT, který je zde vyobrazen
Příští Audi A4 se bude inspirovat interiérem e-tronu GT, který je zde vyobrazen

I když jsme se na novou kabinu A4 ještě blíže nepodívali, zprávy naznačují, že odráží dynamicky hranaté téma nastavené e-tronem GT, (ten je na obrázku výše). Také obsahuje méně fyzických ovládacích prvků. Nabízí také funkce, jako je 12,3palcový virtuální kokpit Audi, modulární platforma infotainmentu třetí generace (MIB 3), služby Car-to-X a hlasový asistent Amazon Alexa.

Poloautonomní asistenční systémy pro řidiče, včetně dynamického řízení v jízdním pruhu, varování při bočním vyjetí, asistenta pro příčnou dopravu a prostorových kamer, usnadní každodenní dojíždění. Bude také sportovat systém dynamického řízení Audi drive select pro různé úrovně vyladění odpružení od komfortu až po kaňon-carving.

Power To Please

audi a4
Audi A4

Nová A4, kterou postavili na upravené verzi platformy MLB, která je základem současného vozu, nabídne řadu úsporných zážehových a vznětových motorů. Aktualizovaný 2,0litrový zážehový čtyřválec TFSI bude výchozí volbou pro mnoho kupujících. Jeho součástí bude částečná elektrifikace v podobě 48voltového mild-hybridního nastavení, 7stupňové dvouspojkové převodovky a dostupného pohonu všech kol Quattro.

V nabídce je také plug-in hybrid vypůjčený z Q5, který kombinuje 2,0litrový řadový čtyřválec s elektromotorem o výkonu 141 koní a lithium-iontovou baterií o kapacitě 11,3 kWh o celkovém výkonu 362 koní. Téma PHEV pronikne také do stále rychlého RS4; na rozdíl od étosu downsizingu u Mercedes-Benz spojí Audi elektromotor s 2,9litrovým V6 přeplňovaným dvěma turby pro projektovaný výkon mnohem větší než 444 k (331 kW) současného vozu.

Řada A4 zahrnuje čistě elektrický model A4 e-tron založený na architektuře Premium Platform Electric (PPE), který může konkurovat sedanu BMW i4. I když v tuto chvíli o voze známe jen málo dalších podrobností.

Rivals and Reveal

2022 Genesis G70 Shooting Brake
2022 Genesis G70 Shooting Brake

Primární konkurence přepracovaného Audi A4 pochází od těch „jiných“ Němců – Mercedes-Benz třídy C a  BMW řady 3. Mezi další důstojné soupeře patří Genesis G70,  Lexus IS,  Cadillac CT4, Volvo S60/V60 a  Alfa Romeo Giulia.

Hledejte oficiální odhalení pro A4 i sportovnější S4 koncem roku 2022. Nebo začátkem roku 2023 v převlecích sedan a kombi (Avant a A4 Allroad). Přičemž vozy specifikace pro Severní Ameriku ponesou přezdívku modelového roku 2024. Velmi očekávané RS4 Avant následuje krátce poté.

Zdroje: carscoops, vapol