Junior je prvním elektromobilem Alfa Romeo

Alfa Romeo změnila název svého prvního elektromobilu na Junior. Stalo se tak poté, co italská vláda prohlásila, že název „Milano“ porušuje italský zákon týkající se klamání zákazníků.

Alfa Romeo chce od roku 2027 prodávat výhradně elektromobily. A i když jsme slyšeli zprávy o nástupci sportovního sedanu Giulia Quadrifoglio s výkonem 1000 koní a velkém vlajkovém SUV, první elektromobil italské značky je ve skutečnosti zcela jiný. Junior bude v nabídce s hybridními a elektrickými pohonnými jednotkami, když se koncem letošního roku začne prodávat v Evropě. Ve Spojených státech se tento subkompaktní crossover, který měří na délku pouhých 415 cm, neočekává.

Junior je úzce spřízněný s dalšími dvěma crossovery pro evropský trh, Jeepem Avenger a Fiatem 600e. Nicméně z této trojice je bezpochyby nejstylovější. Sportovnější verze spojují atletický postoj s ozdobnými čtyřpaprskovými koly a unikátní úpravou masky chladiče. V níž je výřez s logem značky ve tvaru hada a kříže překrytý síťovým vzorem. K dispozici je také klasičtější vzhled s tradičním nápisem Alfa Romeo na chromované trojúhelníkové mřížce chladiče a nové pojetí ikonických „telefonních číselníků“ na kolech.

Alfa Romeo Junior

Uvnitř se Junior odlišuje od svých kolegů ze stáje Stellantis sportovním volantem a „teleskopickým“ designem krytu přístrojového panelu, na kterém je 10,3 palcový displej. Centrální 10,3 palcový dotykový displej je nakloněný směrem k řidiči a krajní výdechy klimatizace mají tvar čtyřlístku, který je k vidění na znaku značky Quadrifoglio.

Junior: Elettrica a Ibrida

Junior Elettrica využívá jeden elektromotor spárovaný s 54,0kWh baterií. Společnost ho nabízí s výkonem 154 nebo 237 koní. Zatímco Jeep i Fiat jsou dodávány se stejnou kapacitou baterie a méně výkonnou variantou, pouze Alfa Romeo dostala sestavu s 237 koňmi. Obě verze mají pohon předních kol. Alfa Romeo tvrdí, že Milano s výkonem 154 koní ujede na jedno nabití v evropském testovacím cyklu WLTP zhruba 400 km. Doplnění baterie z 10 na 80 % by mělo trvat méně než půl hodiny na 100kW rychlonabíječce DC.

Junior – interiér

Junior Ibrida (hybridní verze) však bude v nabídce s pohonem předních i všech kol. K dispozici bude pouze jedna hybridní pohonná jednotka. Přeplňovaný tříválec o objemu 1,2 litru spárovaný s elektromotorem o výkonu 28 koní integrovaným do šestistupňové dvouspojkové převodovky. Energii dodává 48voltová lithium-iontová baterie a celkový výkon se uvádí 134 koní. Alfa Romeo uvádí, že při jízdě ve městě zůstane Junior Ibrida v elektrickém režimu více než 50 % času.

Nejsportovnější výbava Veloce sedí o 2,5 cm níže a obsahuje upravené přední a zadní stabilizátory, které poskytují sportovnější pocit. Veloce zahrnuje také 380 mm přední brzdové kotouče sevřené čtyřpístkovými třmeny. Ty se skrývají za 20 palcovými koly, zatímco mechanický samosvorný diferenciál Torsen pomáhá rozdělovat točivý moment. V Evropě byly zahájeny objednávky na startovní edici Junior Speciale, ale americký trh si bude muset na elektrickou Alfu Romeo ještě počkat.