BYD uvede hatchback se sodno-iontovými bateriemi

BYD se dívá na menší trh EV trochu jinak. A nyní BYD uvede svůj nejmenší EV hatchback s novou sodíkovo-iontovou baterií. Zprávy o této nové baterii se už objevily v médiích.

Sodno-iontové baterie BYD se mají testovat v prosinci 2022 s očekávaným spuštěním BYD Seagull ve druhém čtvrtletí roku 2023

BYD Seagull Render 2022
BYD Seagull Render 2022

Podle zpráv je důvodem použití nových sodíkových iontových baterií mít jiné řešení, zatímco ceny lithia zůstávají vysoké. 

BYD plánuje a taky uvede masovou výrobu sodíkových iontových baterií v roce 2023, protože se snaží uvést na trh dostupnější elektromobily s rozumným dojezdem.

Výhody nové sodno-iontové baterie

Z hlediska výkonu jsou sodno-iontové baterie vhodné pro aplikace s nízkým dosahem, jako jsou ty, které se nacházejí v menších autech, jako je BYD Dolphin a nadcházející model Seagull. Nový hatchback BYD Dolphin EV se nedávno spatřil při testování v Sydney.

BYD Dolphin Spotted Sydney
BYD Dolphin Spotted

Nadcházející BYD Seagull je na druhou stranu ještě menší ve srovnání s BYD Dolphin, ale přesné specifikace ještě nebyly potvrzeny.

O novém modelu micro-EV hatchback se ví, že se má nabízet ve dvou variantách. Jeden má mít sodík-iontovou baterii a druhý s lithium-iontovou baterií. Ta se v současnosti nabízí v BYD Dolphin. 

Verze BYD Seagull s prodlouženým dojezdem se má vybavit lithium-iontovou baterií BYD blade s kapacitou 44,9 kWh. To bude schopno zajistit dojezd až 400 km NEDC. To je dostatečný dojezd pro mnoho majitelů, kteří mají tento EV hatchback používat hlavně pro jízdu ve městě.

BYD Seagul Spyshot srpen
BYD Seagul Spyshot

Cena BYD Seagull by mohla začínat na 290 000 Kč s očekávaným dojezdem NEDC kolem 300 km. V reálném světě by to bylo více než 250 km na jedno nabití v ulicích města.

Novější sodíkové iontové baterie od BYD a dalších značek, jako je CATL, slibují, že přinesou cenově dostupný motorismus s nulovými emisemi o krok blíže realitě. To je dobrá zpráva, protože pomáhá překlenout propast mezi dnešními vozy ICE a EV.

BYD Dolphin Rear Sydney
BYD Dolphin Rear

To pak vytvoří cestu pro ještě dostupnější Seagull vybavené sodíkovými iontovými bateriemi a další mikro EV, která se v příštích letech dostane na silnice.

Zdroj: thedriven, Vapol