X2: Funkčněji vypadající sourozenec modelu X1

Nazvali jsme jej sportovnějším, méně praktickým modelem X1, a přesně takovým BMW X2 zůstává i při vstupu do své druhé generace. Na novém modelu je pozoruhodné, jak moc se od svého sourozence liší. Od ostrých úhlů jeho vysoké, zašpičatělé kapoty až po mohutnou záď typu fastback si tento crossover s X1 nikdo nesplete.

Předchozí X2 nabízela jedinečný vzhled díky dostupným kontrastním barvám a C-sloupky zdobily loga BMW, což byla chytrá narážka na věčnou klasiku, kupé E9. Nová X2 má naproti tomu konvenčnější design s typickým hrbem, který značí vozy situované jako „SUV kupé“. S takto vyrýsovaným a vysokým vzhledem je překvapivé, že má součinitel odporu vzduchu 0,25. Model M35i se vyznačuje odlišným designem mřížky chladiče a čtyřmi koncovkami výfuku, pro každý válec jednou.

X2: Parametry

Uvnitř je X2 do značné míry sesterským modelem X1, s všudypřítomným zakřiveným displejem BMW a poněkud kontroverzní grafikou přístrojového štítu, který prezentuje rychloměr a otáčkoměr v podobě úhlu. Na přání je k dispozici panoramatická střecha, zavazadlový prostor má objem 708 litrů a, v závislosti na verzi, sedadla a palubní desku zdobí Alcantara. Standardní sedadla jsou potažena vinylem, bombasticky nazývaným „Veganza bez zvířat“.

2024 bmw x2
BMX X2

Zatímco Evropa dostane na výběr plně elektrickou verzi, čtyřválcové diesely, tříválcový základní benzinový motor a výkonný čtyřválcový benzinový motor, USA dostanou jen dva turbodiesely. Model X2 xDrive 28i pohání 2,0 litrový čtyřválec o výkonu 241 koní a X2 M35i xDrive dostane variantu s 312 koňmi stejného agregátu. Točivý moment je shodný, 400 N.m, ale u základního modelu přichází v nižších otáčkách. To stačí k vyrovnání hmotnosti 1900 kg. Sprint na stovku trvá údajně 6,2, resp. 5,2 sekundy. Maximální rychlost je regulována na 248 km/h – pokud jsou použity letní pneumatiky. Pokud tyto pneumatiky v objednávkovém formuláři nezaznačíte, znamená to pro oba modely regulaci na 208 km/h.

Co spojuje oba modely?

Oba modely standardně mají pohon všech kol a sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou. Ovladatelnost by měla být uspokojivá díky tužší karoserii, širšímu rozchodu kol a modernizovaným podvozkovým komponentům. Vyhýbáme se úsudku, dokud se s X2 nesvezeme, ale u základní verze X2 xDrive 28i doporučujeme volitelný paket M Sport, protože obsahuje větší brzdy, jiné řízení a adaptivní tlumiče. U modelu M35i xDrive je standardem.

2024 bmw x2 interior
X2 – interiér

V souladu s dobou je nová X2 vybavena obrovským množstvím prvků konektivity a asistenčních systémů pro řidiče. Ve voze jsou dokonce k dispozici videohry od herní platformy AirConsole. Kromě obvyklých jízdních režimů si můžete zvolit režimy Relax, Expressive a Digital Art. Trenažér efektivity může řidiče naučit jezdit pomaleji, zatímco vnitřní kamera může pořizovat fotografie a nahrávat videa.

Cena nebyla zveřejněna, ale X2 bude jistě o několik tisíc dražší než jeho sesterské modely X1 s identickým pohonem, které začínají na nízkých 940 000 Kč. Model X2 2024 se objeví u amerických prodejců v březnu 2024.

Zdroj: caranddriver, Vapol