Online přeprava pavouků a štírů zažívá boom

Obchodníci je posílají do celého světa v krabicích a kartonech: masy exotických pavouků a štírů jsou nelegálně chyceny, chovány a prodávány. Některé exempláře jsou obzvláště žádané.

Podle nedávné analýzy se obchoduje s více než tisíci druhy pavouků a štírů. A to většinou nekontrolovaně a s falešnými průkazy původu. Dobré dvě třetiny prodaných zvířat jsou považovány za chycené ve volné přírodě, tak to uvádí mezinárodní výzkumný tým v časopise Communications Biology. Mnoho druhů by mohlo pocházet z ohrožených populací, a však pouze dvě procenta podléhají mezinárodním obchodním předpisům.

Analýza mezinárodních prodejních seznamů a webových stránek odhalila celkem 1 264 obchodovaných druhů, z nichž 993 (79 procent) tým specialistů našel výhradně online a ne tak v obchodních databázích. Podle studie možnost posílat mláďata i dospělé exempláře poštou pravděpodobně podporuje online obchod.

Nejčastěji vyhledávaným druhem byli pavouci s 903 druhy, dále štíři s 350 druhy a bičíkovci s 11 druhy. Polovina těchto všech známých druhů skupiny sklípkanů se stala věcí obchodu.

Exotický pavouk v teráriu
Exotický pavouk v teráriu

Existuje podezření na četné neznámé druhy pavouků

Podle odborníků mnoho obchodovaných zvířat pocházelo ze zemí, kde pro ně nejsou původní. O polovině všech druhů údajně dovezených z Chile není známo, že by se tam také vyskytovaly. To svědčí buď o neznalosti rozšíření jednotlivých druhů. A nebo o zatajování jejich původu s cílem obejít přísnější obchodní omezení v jednotlivých zemích.

Celkově však existuje mnoho mezer ve znalostech pavouků, které ztěžují kontrolu obchodu, a tím usnadňují ochranu přírodních populací, uzavírají vědci. Mnoho druhů se tak dosud vědecky nepopsalo a jejich stanoviště a rozšíření jsou často neznámé. Se zvířaty se navíc často obchoduje pod jejich triviálními jmény a proto jednotlivé druhy často rozliší jen odborníci. Druhy nově popsané – za posledních zhruba 20 let se zaznamenalo více než 17 000 pavoukovců. Často si pak během krátké doby najdou cestu na trh.

Zdroj: spiegel, Vapol