Riziko hurikánů v Atlantiku se zdvojnásobilo

Od 80. let 20. století se jeví násilné bouře pravděpodobnější. Studie z toho obviňuje vyšší teploty v moři. Intenzivnější bouře ohrožují miliony obyvatel pobřeží, říkají autoři. Kvůli klimatickým změnám se staly pravděpodobnějšími v období hurikánů a to s nadprůměrnou aktivitou. Podle studie zveřejněné v Nature Communications se generace těchto silných atlantických cyklónů za posledních 40 let zdvojnásobila.

Zdvojnásobení hurikánů

Důvodem je oteplování mořské hladiny. To by nemuselo nutně vést k dalším tropickým cyklónům, ale k intenzivnějším bouřím. Podle studie je toto riziko rostoucí a hyperaktivita hurikánů způsobuje více obětí a vede k ekonomickým škodám v miliardách. Změny globálního klimatu od roku 1982 přispěly k „rozhodujícímu nárůstu“ intenzivní hurikánové aktivity, píší autoři pocházející z Německa a Švýcarska.

Pro svou studii použili vědci nové statistické modely založené na vzorcích počasí a zkoumali období mezi lety 1982 a 2020. Každoroční výkyvy a potíže s modelováním však pro vědce nadále představovaly výzvy: „Zatímco přiřazení jednotlivých tropických cyklónů zůstává obtížné. Není pochyb o tom, že změna klimatu způsobuje intenzivnější bouře,“ řekl Peter Pfleiderer z berlínského institutu Climate Analytics, „Guardian“.

Jiné studie již ukázaly, že hurikány způsobují větší škody než před desítkami let. Studie publikovaná v časopise Nature před dvěma lety také dospěla k závěru, že hurikány se stávají při dopadu na pevninu silnější, než bývaly. Slábly mnohem pomaleji než před 50 lety. A s tím souvisí i větší rizika.

Na konci 60. let měly hurikány po dni na souši v průměru jen 50 procent intenzity, dnes je to 75 procent. Klimatologové z Okinawského institutu vědy a technologie vysvětlili tehdejší trend větším množstvím vlhkosti, které může hurikán absorbovat, když jsou teploty povrchu moře vyšší. Přišli také na to, že za vyšší intenzitou bouřek je hlavní oteplení.

Škody způsobené hurikánem v Portoriku, Riziko hurikánů v Atlantiku se zdvojnásobilo
Škody způsobené hurikánem v Portoriku

Čím silnější je oteplování, tím více lidí je ohroženo

Ve studii zveřejněné loni v září měli možnost vědci z Postupimského institutu pro výzkum klimatických dopadů (PIK) také schopni prokázat, že globální oteplení o dva stupně Celsia ve srovnání s předindustriální úrovní by znamenalo, že tropické cyklóny zabijí o 25 procent více lidí. V souvislosti s růstem populace by tato hodnota mohla do roku 2050 dokonce stoupnout až na zhruba 40 procent, říkají.

Podle studie PIK v současnosti hurikány potenciálně ohrožují kolem 150 milionů lidí ročně. To, že se toto číslo v důsledku klimatických změn zvýší, se jeví podle zúčastněných vědců nevyhnutelné, pokud teplota stoupne o dva stupně.

Zdroj: spiegel, Vapol