Vedlejší účinky seznamovacích aplikací

Hledání partnera na internetu: lajkujte s nadějí na pravou lásku

Mnoho lidí nyní nachází své partnery pomocí lajkování. Seznamovací aplikace podporují rychlé pocity potěšení, ale behaviorální výzkumníci varují: Existují vedlejší účinky.

Svou pravou lásku jste v minulosti často potkávali na festivalech, večírcích nebo v hospodě. Zejména mladí lidé nyní stále častěji hledají své partnery pomocí speciálních aplikací na sociálních sítích. Mnoho uživatelů se však při výběru partnera cítí nejistě. Vyplývá to z nové studie, která zkoumala uživatele sociálních sítí ve věku 18 až 30 let. Zdá se, že ženy jsou tímto postiženy častěji než muži.

Seznamovací aplikace

Autoři studie se domnívají, že příčinou by mohla být směs digitálního přetížení a nízkého věku respondentů. Studii představili na konferenci Společnosti pro experimentální biologii v Praze. Díky dostupným seznamovacím aplikacím jsou dnes lidé více v kontaktu s potenciálními partnery než kdykoli předtím. Ale možnosti vylepšování nebo manipulace s fotografiemi jsou také skvělé – a často by zkreslovaly skutečnou realitu.

Vedlejší účinky seznamovacích aplikací
Tinder and Co: Seznamovací aplikace by mohly navždy změnit naše vztahy

„Výběr lidského partnera je komplikovaný psychologický proces, který je ovlivněn řadou sociálních faktorů, jako je vzhled, osobnost a finanční situace,“ říká Chayan Munshi, autor studie a výzkumník z Indian Ethophilia Research Foundation. ,,V současné době je tento proces silně ovlivněn sociálními médii, ve kterých jsou uživatelé neustále konfrontováni se sexuálně stimulujícím nebo atraktivním obsahem, což mění vnímání reality a způsob myšlení mladých dospělých – a nakonec vede k nejistotě při výběru potenciálních partnerů.“

Adolescent Perception: nekonečná zásoba dostupných partnerů

Munshiho výzkumná skupina zkoumá, jak digitalizace společnosti ovlivňuje lidské seznamovací chování. Výzkumníci používají pro své studie speciální dotazníky a poté analyzují své výsledky. Účastníků se například zeptali, jak se cítili při výběru partnera a podle jakých kritérií se rozhodovali.

Mnoho mladých lidí má při seznamování pocit, že existuje nekonečná zásoba dostupných partnerů. To ovlivňuje vnímání mladých lidí a jejich schopnost poutat se. „Například mnoho mladých lidí je v důsledku toho extrémně impulzivní,“ říká autor studie Munshi. ,,Také pozorujeme pokles osobních sociálních interakcí.“ To může také ohrozit stávající vztahy.

Vše nasvědčuje tomu, že seznamovací vztahy jsou stále rychlejší. „Věříme, že ‚index potěšení‘ nebo ‚nával adrenalinu‘ vztahů je pro mladší generaci stále důležitější než dlouhodobá stabilita,“ říká výzkumník. Munshi dokonce věří, že „evoluční strategie páření“ by se mohly trvale změnit.