Volvo C40 Recharge 2024

Méně výkonné, ale rozumnější? Nové hnací ústrojí s jedním motorem a pohonem zadních kol rozšiřuje atraktivitu elektromobilu Volvo C40 Recharge 2024.

Volvo směřuje k plně elektrické budoucnosti, ale nové jednomotorové hnací ústrojí EV má zřejmou spojitost s minulostí značky. Nový model Volvo C40 Recharge 2024 bude první Volvo s pohonem zadních kol od roku 1998. V tomto roce společnost vyřadila úctyhodnou řadu 900.

Z technického hlediska není volba poháněné zadní nápravy překvapením. U elektromobilů stejně jako u spalovacích vozů dává větší smysl rozdělit povinnosti řízení a pohonu. Přesto Volvo dospělo k tomuto racionálnímu závěru oklikou, když již dříve v Evropě nabízelo modely C40 Recharge i XC40 Recharge s jedním motorem umístěným vpředu.

V USA jsme se elektromobilů Volvo s jedním motorem nikdy nedočkali, takže pro americké zákazníky bude vše čerstvé, až model Volvo C40 Recharge dorazí v druhé polovině roku 2024.

Volvo nový motor navrhlo a zkonstruovalo a bude jej vyrábět ve Švédsku. Stejná jednotka bude pohánět také přední kola připravovaného SUV EX90 a používá se také v modelu XC40 Recharge s pohonem všech kol. S pouze jedním motorem je C40 s pohonem zadních kol samozřejmě méně výkonná než její protějšek se dvěma motory a pohonem všech kol, ale hodnoty výkonu 248 koní a točivého momentu 310 N.m jsou stále konkurenceschopné.

Na co se můžeme těšit u Volvo C40 Recharge 2024?

Očekáváme, že C40 se zadním pohonem zvládne sprint na stovku v rozmezí šesti sekund. Akcelerace při rozjezdu je nadšená a díky plynulému přílivu výkonu působí C40 razantněji. Volvo uvádí, že C40 s jedním motorem je o 100 kg lehčí než verze se dvěma motory. To podle našeho posledního testu znamená, že váží 2065 kg.

Při vyšších rychlostech se zrychlení C40 postupně stává méně energickým. Nový model ztratil většinu svého kouzla při rychlosti 128 km/h. Bylo by zapotřebí dlouhé rovinky a odhodlaného sešlápnutí plynu, aby se vůz dostal k omezovači 180 km/h. Stejně jako u XC40 s pohonem všech kol je kultivovanost jízdy při dálničních rychlostech vynikající a Volvo rozumně nedalo C40 umělý zvukový doprovod. Pokud tedy nepočítáme varovný zvuk při nízkých rychlostech. Téměř tichý chod modelu sluší.

Přechod na nový motor byl většinou proveden kvůli zvýšení efektivity a zde pohonná jednotka s pohonem zadní nápravy vyniká. Verze s pohonem zadní nápravy dostala nový akumulátor s kapacitou 79 kWh, zatímco C40 se dvěma motory zůstává u staré jednotky s kapacitou 75 kWh. Očekává se, že díky tomu dosáhne podle EPA dojezdu 475 km. Baterie s kapacitou 79 kWh je také schopna přijímat špičkové rychlosti nabíjení stejnosměrným proudem až 200 kW. Tedy pokud budete mít štěstí na takovou výkonnou nabíječku, což je více než 150 kW u menšího akumulátoru.

Na své si přijde skoro každý!

Ačkoli Volvo s nadšením zdůrazňovalo dynamické výhody pohonu zadních kol, podvozek modelu Volvo C40 Recharge 2024 společnost naladila spíše na komfort a stabilitu než na nějakou vysokou úroveň sportovního výkonu. Vůz se řídí přesně, ale přes elektrickou asistenci posilovače řízení se dostává jen málo smysluplných pocitů. Systémy kontroly stability a trakce udržují pořádek, ale nelze je přepnout do tolerantnějšího sportovního režimu.

2024 volvo c40 recharge
Volvo C40 Recharge 2024

Stejně jako předtím, zbytek Volvo C40 Recharge nadále přesvědčivě zdůvodňuje volbu XC40. Díky nižší linii střechy vypadá C40 nepatrně elegantněji, ačkoli se vzpíráme komukoli, kdo by si tento čtyřdveřový crossover skutečně spletl se skutečným kupé. Zároveň však obětuje působivě prostornou zadní kabinu modelu XC a dramaticky snižuje výhled dozadu skrze silně skloněné zadní okno. Působí to jako odpověď na otázku, kterou si klade jen málokdo, zejména proto, že praktičtější XC40 by mělo být nepatrně levnější. Také systém uživatelského rozhraní Google UI dokázal přejít rovnou z pocitu nedotaženost do staromódnosti v současnosti.

Přes to všechno C40 Recharge stále disponuje silnou líbivostí. Vzhledem k omezené dynamice platformy se verze s jedním motorem hodí k pohodovému chování vozu lépe než dražší a těžší model s pohonem všech kol.

Zdroj: caranddriver, Vapol