Vozidla Rivian se nabijí ze solární stříšky

Elektrická nákladní vozidla Rivian dostanou první nabití v továrně společnosti v USA z obnovitelné energie vyrobené solární parkovací stříškou

Elektrická nákladní vozidla Rivian dostanou první nabití v továrně společnosti v USA z obnovitelné energie vyrobené solární parkovací stříškou o výkonu 783 kW.

Nabíjení vozidel Rivian

Elektrická nákladní vozidla Rivian, která čerstvě sjedou z výrobní linky, získají první nabití z obnovitelné energie. Společnost totiž plánuje instalaci solárního nabíjecího nádraží ve své továrně v Normal, ve státě Illinois.

Nabíjecí stanice je řada parkovacích přístřešků zakončených solárními panely o celkové kapacitě 783 kW. DC nabíjecí zařízení může nabíjet 72 vozidel najednou. Rivian uvedl, že také pracuje na instalaci větrné turbíny o výkonu 2,8 MW pro nabíjení. Očekává se, že projekt vygeneruje 1,04 milionu kWh ročně. V září se turbína spustila online a nabíjela vozidla R1 před jejich dodáním zákazníkům.

Projekt

Firma ForeFront Power vyvinula projekt. Společnost také vyvinula solární zařízení pro letiště LaGuardia, Sonoma County Transportation a Virtue Cider se sídlem v Michiganu.

„Projekt Solar Charging Yard společnosti Rivian je důkazem vedoucího postavení společnosti v oblasti klimatu a udržitelnosti. Dále ukazuje americkým zákazníkům, jak vypadá budoucnost čisté energie v automobilovém průmyslu,“ řekl Michael Smith, generální ředitel společnosti ForeFront Power.

Rivian podepsal klimatický závazek dosáhnout nulových čistých emisí uhlíku do roku 2040, 10 let před cíli Pařížské dohody. Společnost uvedla, že její baterie jsou navržené tak, aby se daly snadno vyjmout z vozidel a buď dále recyklovat nebo použít v aplikacích „druhého života“, jako je stacionární úložiště.

Nákladní vozidlo R1T společnosti Rivian má dojezd 418 km až 643 km na plné nabití. Dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za tři sekundy, s tažnou kapacitou až 4 990 kg. Vozidlo s pohonem všech kol je poháněné dvěma motory a sedí na 21 palců širokých kolech.

Standardní záruka společnosti Rivian je pět let nebo 96 560 km. Baterie a hnací ústrojí mají pojistné krytí na osm let nebo 281 635 km. A navíc omezená záruka na korozi má být osm let s neomezeným počtem najetých kilometrů.

Zdroje: pv-magazine, Vapol