Snížení DPH na nabíjení elektromobilů

Šéfové 23 veřejných poskytovatelů nabíjení elektromobilů vyzvali vládu o snížení DPH u poplatků z 20 % na 5 %

Šéfové 23 veřejných poskytovatelů nabíjení elektromobilů vyzvali vládu o snížení DPH u poplatků z 20 % na 5 %.

Snížení DPH

Veřejní poskytovatelé nabíjení elektromobilů vyzývají vládu, aby snížila sazbu DPH placené za dobíjení elektromobilu na veřejném nabíjecím místě. Celkem 23 šéfů zpoplatněných firem podepsalo dopis z kampaně Fair Charge ministerstvu financí, v němž požadovalo snížení DPH pro veřejné nabíjecí stanice z 20 % na 5 %.

Dochází k tomu poté, co vysoké ceny energií donutily veřejné poskytovatele dobíjení zvýšit ceny, které účtují spotřebitelům. Osprey Charging, jehož generální ředitel Ian Johnston dopis podepsal, nedávno oznámila sazbu 27 Kč za kWh v celé své síti. Dopis popisuje „vážnou hrozbu, kterou vysoké a kolísavé náklady na elektřinu představují při přechodu na elektrická vozidla“.

Pokračuje: „Jedno rychlé řešení, které máte zcela pod kontrolou, je vyslyšet výzvu kampaně Fair Charge k okamžitému snížení DPH na elektřinu dodávanou našimi sítěmi. Takové snížení by se okamžitě projevilo ve snížení cen. Dále by to ukázalo sílu pokračujícího závazku vlády k dekarbonizaci dopravy.

Ceny dolů

Vláda oznámila nový režim úlev za energie pro podniky. Avšak teprve uvidíme, jaký vliv to může mít na snížení cen veřejných poplatků za elektromobily. V rámci tohoto režimu dostanou podniky a ostatní uživatelé energie mimo domácnosti slevu z velkoobchodních cen elektřiny od 1. října do 31. března 2023.

Mluvčí RAC EV Simon Williams k tomu uvedl: „Operátoři nabíjecích stanic neměli v posledních měsících jinou možnost, než zvýšit své poplatky. To proto, aby odrážely enormní nárůsty velkoobchodních nákladů na elektřinu. To je něco, co se může v příštích několika měsících zhoršovat.

„Pokles 20% sazby DPH na veřejné nabíječky tak, aby odpovídalo 5 % účtovaným za domácí elektřinu, by vládu stálo ve velkém schématu málo. A to je naprosto správné.

„A co víc, byli by to řidiči, kteří jsou závislí na veřejné dobíjecí síti. Včetně těch, kteří nemohou nabíjet doma. Ti, co nemohou nabíjet doma, by měli největší prospěch. To by pomohlo ukončit současnou nerovnost mezi těmi, kteří mají příjezdové cesty a těmi bez nich.“

Zdroje: autoexpress, TopVozíky