Enphase uvádí na trh novou bytovou baterii

IQ Battery 5P pracuje ve spojení se systémem Enphase Energy System a lze ji nakonfigurovat pro vlastní spotřebu, úsporu nebo plnou funkci zálohování.

Americká společnost Enphase Energy uvádí na trh svou dosud nejvýkonnější domácí baterii v USA a Portoriku.

IQ Battery 5P může dodat 3,84 kW nepřetržitého výkonu a 7,68 kW špičkového výkonu po dobu 3 sekund, uvádí společnost. Baterie využívá modulární konstrukci, která začíná na kapacitě 5 kWh a lze ji nakonfigurovat až na 80 kWh. Třetí generace komponent Enphase Energy System zahrnuje IQ Battery 5P, IQ System Controller 3/3G a IQ Combiner 5/5C. Enphase Energy System s IQ Battery 5P lze nakonfigurovat pro vlastní spotřebu, úsporu nebo funkci plného zálohování.

IQ Battery 5P lze také použít v konfiguraci připojené k síti bez možností zálohování, což znamená, že se dodává bez ovladače IQ System Controller. Toto je levnější konfigurace a později lze přidat IQ System Controller, aby se zajistila funkce zálohování.

Enphase hlásí, že pomocí funkce Storm Guard aplikace Enphase mohou majitelé domů zůstat připraveni na výpadky sledováním blížících se bouří Národní meteorologickou službou. Pokud se detekuje špatné počasí, baterie se automaticky plně nabijí.

Enphase uvádí na trh novou bytovou baterii
Úložný systém IQ Battery 5P

Baterie IQ mají vybavení lithium-železofosfátovou (LFP) baterií, která poskytuje dlouhou životnost a bezpečnější provoz s tepelnou stabilitou. Enphase hlásí, že protože baterie pracuje s nízkonapěťovým stejnosměrným proudem, je instalace baterie bezpečná, protože instalační pracovníci nejsou vystaveni vysokonapěťovému proudu. Společnost Enphase uvádí, že její baterie mají hodnocení NEMA 3R. Což je označení podle National Electrical Manufacturers‘ Association, které označuje, že kryt baterie je bezpečný pro vnitřní i venkovní použití. A je tak chráněn před nepříznivými povětrnostními podmínkami. Baterie splňují výkonnostní kritéria UL 9540A, test pro tepelnou ochranu proti šíření požáru v obytných vnitřních nástěnných systémech.

IQ Battery 5P

IQ Battery 5P se dodává s 15 letou omezenou zárukou.

V 1. čtvrtletí 2023 se prodej baterií Enphase snížil o 23 % oproti předchozímu čtvrtletí. Protože instalátoři se zaměřili na zavádění nových solárních systémů. Generální ředitel Enphase, Badri Kothandaraman, řekl, že očekává, že tento trend má pokračovat i v příštím čtvrtletí. ,,Poté vidíme NEM 3.0 jako čisté pozitivum pro Kalifornii a očekáváme obnovení silné poptávky po úložištích.“

NEM 3.0 vstoupil v platnost 15. dubna 2023. A to poté, co Kalifornská komise pro veřejné služby (CPUC) schválila nové schéma čistého měření. Ta sníží platby za nadměrnou solární produkci odeslanou do sítě o 75 %. Pro zákazníky v Kalifornii se systém Enphase optimalizuje tak, aby podporoval nová kalifornská pravidla NEM 3.0 tím, že umožňuje vlastní spotřebu a export energie ve vhodnou dobu, aby se vytvořila maximální hodnota.

Kalifornští instalátoři mohou také použít platformu Solargraf společnosti Enphase k navrhování a vytváření návrhů systémů. Ty se optimalizují pro NEM 3.0.

Kalifornie se stává i nadále jedním z našich předních trhů a nová baterie IQ Battery 5P umožní našim zákazníkům maximalizovat hodnotu jejich domácích solárních systémů. A to pomocí nových pravidel čistého měření,“ řekl Bryson Solomon, generální ředitel společnosti Infinity Energy, Rocklin.

IQ Battery 5P lze objednat již nyní, přičemž se očekává zahájení dodávek ve třetím čtvrtletí roku 2023.

Zdroj: pv-magazine, Vapol