Honda CR-V 2024 s vodíkovými palivovými články

Honda CR-V s palivovými články se chystá na rok 2024 a maskované prototypy se objevily na silnicích v Japonsku a USA, kde se začne prodávat

O vodíkových ambicích Hondy jsme už nějakou chvíli neslyšeli, ale automobilka je stále ambiciózní. CR-V s palivovými články se chystá na rok 2024. Maskované prototypy se objevily na silnicích v Japonsku a USA, kde by se tento model měl začít prodávat.

Honda CR-V 2024 odhalen

Slovo kamufláž používáme v tomto případě volně, alespoň v případě SUV zachyceného kamerou v Japonsku. Na webu X (dříve Twitter), který zveřejnil TW MC, bylo na parkovišti nalezeno vozidlo velikosti CR-V se zářivě modrým obalem karoserie. Tvář se liší od současného modelu. V masce jsou velké rohové větrací otvory a vévodí jí design rozdělené mřížky chladiče, jejíž horní část je téměř stejně tenká jako světlomety CR-V. Honda se nijak nesnaží skrývat svůj odvážný znak.

Pozorování z USA pochází od dalšího uživatele X jménem Oscar, který zachytil testovací vozidlo v Kalifornii. Bohužel zde nejsou snímky zdaleka tak jasné a zblízka a SUV je oděné do vířivé kamufláže. Stále však můžeme vidět stejnou přední masku s dělenou mřížkou chladiče. Současná generace CR-V debutovala v modelovém roce 2023, proto se téměř jistě nejedná o osvěžení v polovině cyklu
Honda CR-V z roku 2023

Zadní část je také trochu jiná, zejména díky absenci výdechů výfuku. Podle toho poznáme, že se jedná o vozidlo poháněné palivovými články, a také, že přes obal karoserie je rozprostřeno slovo vodík. Milujeme, když nám automobilky něco usnadňují.

Spatřen v USA

Pozorování z USA pochází od dalšího uživatele X jménem Oscar, který zachytil testovací vozidlo v Kalifornii. Bohužel zde nejsou snímky zdaleka tak jasné a zblízka a SUV je oděné do vířivé kamufláže. Stále však můžeme vidět stejnou přední masku s dělenou mřížkou chladiče. Současná generace CR-V debutovala v modelovém roce 2023, proto se téměř jistě nejedná o osvěžení v polovině cyklu.

Název?

Stojí za zmínku, že ačkoli jej nyní označujeme jako CR-V, nemusí to být skutečný název. Když Honda oznámila plány na výrobu tohoto SUV s palivovými články, automobilka ráda uvedla, že vychází z modelu CR-V. Nicméně nyní, když jsme viděli prototypy na veřejnosti, není pochyb o tom, že vazby mají k populárnímu vozítku pro přepravu osob velmi blízko. Z profilu vypadá stejně jako CR-V a tato velikost mu také odpovídá. Že by Honda CR-V Clarity? To ukáže až čas.

SUV nejen na vodík

Toto elektrické SUV navíc nebude jezdit jen na vodík. Honda uvedla, že její nový palivový článek má mít také možnost připojení k síti a nabíjení baterie jako u tradičních elektromobilů. Velikost baterie a její dojezd zatím nejsou známé, ale teoreticky pomůže omezit úzkost z vodíku ve světě, kde prakticky neexistuje infrastruktura pro jeho tankování. Vzhledem k obrovským nákladům na vybudování této infrastruktury by to tak mohlo ještě nějakou dobu zůstat.

To však společnosti Honda nebrání v tom, aby se ve vodíkovém světě vydala kupředu. Palivový článek pro CR-V má dvojnásobnou životnost při třetinových nákladech oproti systému použitému v modelu Clarity. Vyvíjí se společně se společností General Motors a na začátku tohoto roku se Honda zmínila o práci na budoucím systému palivových článků, který dále vylepšuje ten, který ještě neměl premiéru.

Honda se zavázala, že svůj model CR-V s vodíkovými palivovými články uvede na trh v roce 2024. Pohonné ústrojí s palivovými články se začne vyrábět v továrně společnosti Honda v Ohiu. SUV se poté má začít prodávat v Japonsku a Severní Americe.

Zdroje: motor1, TowPoint