Nápady a tipy pro plánování dokonalého kempování

Od bezpečnostních tipů po rady a nápady ohledně balení… Zde je vše, co potřebujete vědět o spaní pod širákem.

Od rustikálních zážitků z kempování pod třpytivou noční oblohou až po luxusní glampingové útočiště s elektrickými přikrývkami a klimatizovanými chatkami, venkovní přenocování nabízí osvěžující únik pro milovníky přírody, kteří chtějí vidět více z divočiny – a méně jeden druhého.

Volání divočiny stále více mění cestovatele na táborníky. Více než 66 milionů lidí loni v USA kempovalo a asi 8,3 milionu vyzkoušelo kempování poprvé, podle zprávy o kempování z roku 2022 od The Dyrt, oblíbené webové stránky pro plánování kempování.

Nárůst zájmu zaznamenaly i národní parky. Čtyřiačtyřicet parků vytvořilo nový rekord nápadu v počtu rekreačních návštěv v roce 2021, přestože počet návštěv v celém systému národního parku zůstal pod celkovými hodnotami před pandemií. Několik parků zavedlo mezi dubnem a říjnem systém rezervace vstupů na čas, aby povzbudili lidi, a aby přišli mimo špičku nebo prozkoumali méně přeplněné rekreační oblasti. Koneckonců, jedním z potěšení kempování se stává dostat se pryč od davů.

Ať už jste v kempování nováčci – nebo obvykle dáváte přednost v nápadu rekreačním postelím před spacími pytli – tyto tipy vám pomohou usnadnit vám bližší setkání s přírodou. Ty vám přinesou objevy, radost a hlubší spojení s přírodním světem. Můžete dokonce vidět padající hvězdu – pokud můžete zůstat vzhůru.

Kde kempovat

Proč na tom záleží: Poloha – ať už v národním parku nebo rekreační oblasti – může udělat nebo přerušit kempování. „Jak přidáváte požadavky, místo je stále důležitější. Chci tím říct, že když mám na výletě rodinu a psa, všichni se musí cítit pohodlně a v bezpečí,“ říká Fliss. Některé kempy vyžadují rezervaci předem, ale spousta umožňuje procházky.

Myslete na méně populární nápad: Většina rezervací kempů v National Park Service (NPS) se provádí prostřednictvím Recreation.gov. Ale vzhledem k tomu, že některé národní parky zažívají rekordní cestovní ruch, přemýšlejte o tom, že byste se trochu pokochali méně navštěvovanými místy. Lake Clark, North Cascades a Great Basin mají všechny nízké návštěvnosti ve srovnání s jejich oblíbenými sousedy –Denali, Mount Rainier a Zion, respektive, i když stojí za zmínku, že i ty nejoblíbenější národní parky právě zažívají pokles počtu. Mezi další pozemky NPS s kempy patří mimo jiné národní památky, rezervace a rekreační oblasti. Národní lesy, které spravuje US Forest Service, také nabízejí místa k pobytu.

Mapy a případné alternativy

Použít mapy: Když se díváte na mapu známého parku, oddalte ji a rozhlédněte se, abyste našli další místa v okolí. Například poblíž Great Smoky Mountains — který byl trvale nejnavštěvovanějším národním parkem s více než 14 miliony návštěvníků v roce 2022 — se nachází Big South Fork National River and Recreation Area. Jeho výhledy a prostory jsou téměř totožné, i když o něco méně hornaté, ale s pouhým zlomkem návštěvníků.

Prozkoumejte alternativy: Chcete-li najít státní parky, obraťte se na webovou stránku ministerstva parků a rekreace každého státu. ReserveAmerica je dalším skvělým zdrojem k nalezení potenciálních míst, zatímco Kampgrounds of America může pomoci se soukromými kempy.

Go wild: Díky divokému kempování, známému také jako rozptýlené kempování, se můžete jen tak uvelebit na nějakém sladkém místě, obvykle bez povolení, poplatku nebo rezervace. Zatímco některé národní parky a lesy mají několik míst, která umožňují divoké kempování, nejlepší volbou jsou oblasti, na které dohlíží Bureau of Land Management (BLM). Lidé mohou kempovat až 14 dní během 28 po sobě jdoucích dnů na veřejných pozemcích BLM.

Co přinést

Základy: Správný stan pro vás by měl vzít v úvahu dvě hlavní hlediska: velikost a roční hodnocení. Velikost se obvykle zakládá na tom, kolik lidí ve stanu může spát. A pokud je cílem pohodlí, větší je vždy lepší. Sezónní hodnocení ukazuje, v jakých ročních obdobích stan funguje nejlépe. A většinou se jedná o třísezónní stany. Což znamená, že je můžete používat na jaře, v létě a na podzim. Čtyřsezónní stan pokryje zimu s extra ochranou proti počasí a udržením tepla.

Spací pytel má stejné požadavky jako stan. Třísezónní sáčky se stávají vhodné pro horké a studené teploty a jdou identifikovat podle teplotního hodnocení. Ty zobrazí rozsah 15 až 30 stupňů Fahrenheita. Spací podložky, což jsou pouze polstrované podložky, lze použít ve spojení se spacím pytlem. Tak aby poskytly extra pohodlí a izolaci, ale lze je použít i samostatně jako postel.

přátelé dávají dohromady stan, Nápady a tipy pro plánování dokonalého kempování
Přátelé dali dohromady kemp na venkově v Německu
matka a dcera kempují v Japonsku, Nápady a tipy pro plánování dokonalého kempování
Matka a dcera táboří podél potoka v Ibaraki, Japonsko

Nezbytnosti

Malé, ale nezbytné: Nezapomeňte baterku nebo čelovku, baterie, zapalovač (na táborák), lékárničku, repelent proti hmyzu, opalovací krém a oblečení navíc. Pokud cestujete s batohem nebo cestujete po zemi, vezměte si tištěné mapy jako zálohu pro aplikace pro digitální mapování.

Nezanechat žádnou stopu:  Chceme zanechat místa lepší, než jsme je našli, takže je velmi důležité vyhnout se odpadkům a vynést všechny odpadky. Nikdy nevíte, jaká je situace s odpadkovým košem v kempu. Zvláště pokud se vydáte divokou cestou, takže si vezměte vlastní pytle na odpadky.

Stejný princip platí pro potřeby toalet. Pokud neexistují žádné fyzické toalety, nikdy nechoďte do malých vodních ploch. A vždy se ujistěte, že veškerý lidský odpad uložíte do katoly hluboké 6 až 8 palců, asi 200 stop (2400 palců) od vody, kempů a stezek (po dokončení katolu zakryjte). Někteří prodejci, od místního diskontního obchodu až po REI, nabízejí cestovní pytle na odpad, které můžete použít kamkoli.

Kemp a jeho ceny

Ochrana COVID-19: „ Dodržujte stejná pravidla o distancování, nošení pokrývek obličeje atd., abyste byli v bezpečí,“ říká Wafaa El-Sadr, profesor epidemiologie na Kolumbijské univerzitě a zakladatel a ředitel ICAP. pro globální zdravotní program. I když jste s lidmi ze stejné domácnosti, vezměte si roušky, dezinfekci na ruce a antimikrobiální ubrousky. 

Rozpočet: Kempování může mít celou škálu od levných nápadů po drahé, v závislosti na vybavení a na tom, kde plánujete kempovat. Kempy, které vyžadují rezervaci nebo poplatky, mohou vyjít jen na 120 Kč za noc, ale mohou také přesáhnout 1 500 Kč. Vybavení samo o sobě je investice, ale také nemusí. Společnosti jako Outdoors Geek a Arrive Outdoors nabízejí pronájem téměř všech druhů kempinkových předmětů, od stanů přes spací pytle až po nádobí. „Je mnohem snazší zjistit, jaké vybavení potřebujete, nepotřebujete, máte rádi a co nemáte rádi, když jste to poprvé vyzkoušeli,“ říká Fliss. ,,A pokud vás to nebaví, nemusíte si kupovat vybavení.“

Co k jídlu – nápady a triky

Základy: Pokud plánujete na místě připravovat jídlo, které vyžaduje zdroj tepla, musíte se rozhodnout, zda použijete táborák nebo gril. A je třeba mít na paměti několik věcí. Některé oblasti mají omezení nebo je zcela zakazují. Zatímco jiné mají grily pro veřejné použití, i když si přinesete vlastní palivo. Co se týče nádobí, hrnce, pánve, talíře a náčiní jsou další věci, které si možná budete muset vzít s sebou v závislosti na tom, co plánujete jíst. Přineste si z domova nádobí, které můžete, a kupte si recyklovatelné verze toho, co nemůžete.

Nápad bez starostí s vařením: Pokud nechcete, nemusíte při kempování vařit. A můžete si stejně snadno přinést sendviče z domova. Další možností je vyhnout se nakupování potravin úplně a koupit si balíčky s jídlem, které jsou zaměřeny na táborníky, jako jsou ty z REI a Patagonia Provisions, s pokrmy, jako je chilli z červených fazolí a polévka ze zelené čočky.

Jak se udržet v bezpečí

Zůstaňte v kontaktu: Ať už kempujete s jinými lidmi nebo ne, vždy dejte někomu vědět, kde budete a jestli plánujete během kempování dělat nějaké další outdoorové aktivity, jako je turistika nebo plavání. Sdílejte polohu svého telefonu s ostatními lidmi. Což je skvělý způsob, jak dát najevo, že jste v pořádku. 

Vždy si vezměte s sebou přenosnou baterii, která se má hodit, pokud někomu dojde šťáva v mobilu. Signály mobilních telefonů jsou však notoricky tím slabší, čím dále do přírody jdete. Což může být složité, pokud jej používáte k navigaci. Aplikace Mapy Google a Gaia GPS umožňují uživatelům stahovat mapy pro použití offline.

Udržujte si odstup: Nocujte venku, ale dejte volně žijícím zvířatům jejich prostor. Prozkoumejte místo předem, abyste zjistili, zda existují problémy s nebezpečným hmyzem nebo pozorováním zvířat.

Pozor na plameny: Při používání otevřeného ohně venku existuje mnoho nebezpečí požáru. Pokud se chystáte někam, kde je povoleno rozdělávání táboráků, nezapomeňte si předem přečíst informace o požární bezpečnosti. Nikdy nenechávejte táboráky bez dozoru. Vždy mějte poblíž vodu, abyste ji uhasili. A před spaním se ujistěte, že se oheň zcela uhasil.

Zdroj: nationalgeographic, Vapol