Porto – poznejte to nejlepší – 4 denní itinerář

Porto poutá pozornost již po staletí. Toto starobylé město v severním Portugalsku, ležící mezi řekou Douro a mořským pobřežím, je proslulé svými miradouros (vyhlídkami) na vrcholcích kopců. Středověkými památkami a historickým centrem zapsaným na seznamu Unesco. Je to také místo se zdánlivě neomezenými možnostmi. Pokud jde o kulturu, kuchyni a noční život.

Tento čtyřdenní itinerář vás provede některými z ikonických zážitků města. Od procházek po mostech inspirovaných Eiffelovkou až po popíjení portského nad 300 let starými sklepy. Po cestě najdete i méně známé lahůdky, včetně typických momentů, které jsou typické pouze pro Porto, jako kousnutí do francesinhy nebo putování pod cedry v Serralves.

1. den v Portu

Udělejte to jako místní a snídejte nenápadně s cimbalinem (espresso) a pastel de nata. (Ano, portugalské koláče s pudinkem jsou naprosto přijatelnou snídaňovou volbou). Nejlepší volbou je archaická cukrárna Confeitaria do Bolhão, která funguje už od roku 1896.

Dvanáct minut chůze jihozápadně od ní se tyčí nezaměnitelná věž věže Torre dos Clérigos. Věž o výšce 76 m je dílem Nicolaua Nasoniho, který je často považován za architekta Porta, a Clérigos je pravděpodobně jeho nejslavnějším příspěvkem. Vyšplhejte po více než 200 schodech, odkud se vám naskytne nádherný výhled na město. Točité schodiště je úzké a často přeplněné, takže pokud trpíte klaustrofobií nebo jste netrpěliví, raději si ho nechte ujít a projděte se po architektonicky pozoruhodném hlavním portském bulváru Avenida dos Aliados.

Porto má bohaté jídelní možnosti
Porto má bohaté jídelní možnosti

Oběd

K obědu si dejte klasický portský pokrm – Francesinha. Toto masité dílo obalené v sýru, zalité rajčatovou omáčkou a korunované smaženým vejcem má více vrstev než film Počátek (a trvá stejně dlouho, než ho dojíte). V Café Santiago se podává jedna z nejlepších. Pokud nejste příznivci masa, zajděte si do restaurace Vegana By Tentúgal, kde se podávají vynikající jídla rostlinné kuchyně.

Jídlo můžete spálit procházkou kolem nejvýznamnějších památek Porta. Nenechte si ujít barokní Igreja de Santo Ildefonso a mohutnou katedrálu Sé, v níž se v jedné stavbě snoubí staletí architektury. Vydejte se dolů do Ribeiry. Tato čtvrť na nábřeží řeky je magnetem pro turisty a zamilované páry. A to z dobrého důvodu. Je hlučná a živá a nabízí jedny z nejlepších výhledů ve městě.

Je zde také spousta památek. Nahlédněte do minulosti při návštěvě středověkého domu Casa do Infante a prohlédněte si oslnivý interiér chrámu Igreja de São Francisco. Odpočiňte si v některé z malebných kaváren na Praça da Ribeira, nábřežním náměstí s nádherným výhledem na řeku Douro. Pokud vám nevadí davy lidí, svezte se historickou tramvají číslo 1, která jezdí podél řeky.

Večer si vezměte taxi do O Paparico, romantické restaurace s kamennými stěnami, která vypadá tradičně, ale je úplně jiná. Očekávejte gastronomický ohňostroj, který představí nejlepší portugalské produkty včetně açoreského královského kraba a vepřového masa Bísaro.

Večírky se rozjedou až kolem půlnoci, takže si po večeři užijte večerní vzduch a natáhněte si pytel s fazolemi pod olivovníky Passeio dos Clérigos v módním baru Base pod širým nebem. Jakmile hodiny v Clérigosu odbijí půlnoc, přidejte se k davům pařmenů, kteří se rozlévají po souběžných ulicích Rua da Galeria de Paris a Rua de Cândido dos Reis, které jsou plné nočních klubů a barů ode zdi ke zdi.

2. den v Portu

Porto
Porto

Dejte si snídani a speciální nápoj v kavárně Noshi Coffee (kde je dobře postaráno o vegany, vegetariány a bezlepkovou dietu) a pak se projděte do Jardins do Palácio de Cristal. Podívejte se na pávy, kteří se promenádují po areálu, a prohlédněte si malé zahrady rozeseté po osmi hektarech parku. Z jižní části parku je nádherný výhled na město. Nakonec se klikatou cestou vraťte zpět k řece.

Půjčte si kolo v Biclas & Triclas a šlapejte na západ podél řeky Douro. Je to asi 20 minut jízdy do Foz do Douro, nejzápadnější čtvrti Porta. Zde můžete pozorovat vlny tříštící se o pobřeží a zabořit nohy do písku v Praia dos Ingleses. Odtud se vydejte po pobřežní promenádě ještě několik kilometrů na sever do Matosinhos.

Tato přímořská čtvrť je ideálním místem pro oběd na čerstvém trhu. Projděte si nabídku restaurací na ulici Rua Heróis de França, kde je spousta restaurací, ale chybu neuděláte ani s ikonami mořských plodů, jako je Restaurante Lage Senhor do Padrão. Po obědě si užijte chvíli odpočinku na Praia de Matosinhos, široké pláni písku a příboje. Vraťte se zpět podél řeky a šlapejte na kolech.

Po odevzdání kola strávíte večer prohlídkou Miragaie. Tato atmosférická čtvrť (ve středověku bývalá židovská čtvrť) se nachází západně od Ribeiry a je radost ji prozkoumat. Mezi uličkami se skrývá několik podmanivých pouličních uměleckých děl – včetně masivní nástěnné malby Daniela Eimeho na Largo de Artur Arcos (poblíž Biclas & Triclas) a výrazné „řezby“ od Vhils o pár bloků dál. Dejte si drink při západu slunce v Mirajazzu – těžko dostupné střešní terase, kterou se vyplatí vyhledat. Zpátky na úrovni ulice se projděte do Bota & Birra, intimního místa na večeři s malým, ale dobře provedeným výběrem tapas, steaků a mořských plodů.

3. den

Most v Portu inspirovaný Eiffelovkou
Most v Portu inspirovaný Eiffelovkou

Ráno se projděte po horním patře mostu Ponte de Dom Luís I, který postavil žák Gustava Eiffela. Přes řeku se dostanete do Vila Nova de Gaia – domova přístavních vinných domků. Začněte návštěvou Světa vína (WOW), oslnivé kulturní čtvrti vtěsnané do bývalých sklepů s portským vínem. WOW nabízí sedm muzeí, tucet různých restaurací a kaváren a zábavu na celé odpoledne. Největšími zážitky jsou Wine Experience a pohlcující Pink Palace, kde si můžete prohlédnout růžový průmysl, a také Porto Region napříč staletími, kde se seznámíte s fascinující historií města.

Oběd na terase s výhledem na Porto

Na oběd si vyberte některou z vynikajících restaurací ve WOW. Z nichž je nádherný výhled na Porto. V restauraci Golden Catch si můžete pochutnat na rybě s hranolky. V restauraci VP si můžete dát celodenní brunch, v restauraci Root & Vine si pochutnáte na vegetariánské kuchyni nebo se rovnou vrhnete na dezert v restauraci Suspiro. Poté se vydejte za dalším poznáváním přístavu a začněte v legendárním podniku Taylor’s. Při samostatné audio prohlídce se můžete volně pohybovat po rozsáhlém areálu, procházet 300 let starými sklepy a obdivovat výhled z terasy a na závěr ochutnat dvě různá portská.

Před západem slunce vyjeďte z nábřeží nahoru vlakem Teleférico de Gaia, odkud se vám naskytne nádherný výhled na Porto, řeku Douro a její různé mosty. Nahoře si najděte místo na trávě v Jardim do Morro a sledujte západ slunce z tohoto úžasného výhledu na Porto i Vila Nova de Gaia.

Později se vraťte přes řeku Douro (pěšky nebo metrem D) a povečeřte v restauraci Tapabento. Zde si můžete vychutnat moderní petiscos (portugalské sdílené talíře), jako jsou toasty z foie gras s hruškou v moscatelu a karamelizovanými vlašskými ořechy nebo galické škeble Bulhão pato. Večer zakončete koktejly a třpytivým panoramatem z LIFT Rooftop Via Catarina, salónku pod širým nebem ve 14. patře parkoviště nákupní galerie ViaCatarina.

Umění na ulici v Portu
Umění na ulici v Portu

Poslední den v Portu

V nádherné secesní kavárně Café Majestic s velkými zrcadly, andělíčky a zdobnými dřevořezbami si můžete vychutnat kávu a francouzský toast s dalšími návštěvníky. Poté, co se nasytíte dekorativní extravagancí, vydejte se na samostatnou pěší prohlídku a prohlédněte si některé z nejlepších portských azulejos – modrobílých dlaždic, které mění budovy v propracovaná umělecká díla.

Krátkou procházkou dojdete ke kostelu Capela das Almas z 18. století, který zobrazuje výjevy ze života svatého Františka a svaté Kateřiny. Jižně odtud si prohlédněte barokní Igreja de Santo Ildefonso pokrytou dlaždicemi a pak se vydejte na nádraží São Bento, kde se seznámíte s portugalskou historií, která je vyvedena v nádherně malovaných keramických dlaždicích. Odtud je to jen 10 minut k Igreja do Carmo. Její třpytící se východní strana pokrytá dlaždicemi je pro instagramisty jako stvořená.

Zajděte si na oběd do klasického podniku A Tasquinha. Kde podávají tradiční portugalské recepty, a pak naskočte na autobus (číslo 201 nebo 207) a vydejte se do Serralves. Zde najdete jedno z nejlepších portugalských muzeí současného umění uprostřed 18 hektarů parku. Chvíli si prohlédněte nejnovější výstavu a pak se ponořte do zeleně venku. Najdete zde lesní části, fontány, rybníky, růžové zahrady, a dokonce i pastviny pro hospodářská zvířata v parku. Návštěvu zakončete procházkou v korunách stromů, která vám poskytne nezapomenutelné výhledy z dřevěných plošin nad areálem.

Zajděte si na koncert do Casa da Música

Vraťte se autobusem 201 zpět do centra a vystupte na zastávce Largo de Ferreira Lapa. Nedaleko se nachází Casa Agrícola, elegantní portugalská restaurace v budově z 18. století. Odtud je to 10 minut chůze k největší atrakci čtvrti. Casa da Música, futuristické koncertní hale navržené slavným architektem Remem Koolhaasem. Prohlédněte si budovu a pak se vydejte dovnitř, abyste si během představení poslechli prvotřídní akustiku. Poté se taxíkem přesuňte do Capela Incomum, kaple z 19. století, která byla nádherně přeměněna na tichou a pietní vinárnu.

Zdroje: Lonely Planet, TowPoint