Volkswagen Elli spouští v Německu projekt chytré nabíjení

Dceřiná společnost Volkswagen Elli spolupracuje s regionálním systémovým operátorem ve východním Německu na zahájení pilotního projektu integrace dobíjení elektromobilů do inteligentní sítě, který bude zahrnovat přibližně 20 řidičů vozů VW ID.3, ID.4 a ID.5.

Elli, která se specializuje na energetická a nabíjecí řešení, spolupracuje s Mitteldeutsche Netzgesellschaft Strom mbH, největším regionálním provozovatelem distribuční soustavy ve východním Německu, na celostátním pilotním projektu, jehož cílem je zmírnit tlak na síť ve špičkách a maximalizovat využití obnovitelných zdrojů pro nabíjení elektromobilů.

Pilotní projekt má využívat algoritmus pro poskytování cenových pobídek pro porovnání nabíjecích plánů automobilů s regionálním výkonem elektřiny z obnovitelných zdrojů energie a dostupnými kapacitami v distribuční síti.

Výsledné flexibilní využití sítě podle Volkswagenu pomůže snížit úzká místa v rozvodné síti. A také zároveň vytvoří finanční výhody pro účastníky pilotního projektu.

Této rané fáze projektu se zúčastní skupina přibližně 20 řidičů Volkswagenu – majitelů VW ID.3, ID.4 nebo ID.5.

ID.3, Volkswagen spouští v Německu projekt chytrého nabíjení
Volkswagen ID.3

„Tímto projektem poprvé předvádíme, jak lze elektromobily synchronizovat s elektrickou sítí uživatelsky přívětivým způsobem,“ řekl Niklas Schirmer, viceprezident pro strategii společnosti Elli.

„Vůz se pro provozovatele sítě stává pohyblivým zásobníkem elektřiny. Pro řidiče se finanční přidaná hodnota vytváří prostřednictvím cenových pobídek. Tím, že se poptávka po elektřině EV stává flexibilnější, lze využívat více obnovitelné, regionálně vyráběné elektřiny.“

Dceřiná společnost Volkswagen Elli

Doufáme, že umožní větší pronikání čisté energie do místní sítě, čímž se zabrání rostoucím úrovním omezování. Například podle Volkswagenu se má v Německu jen v roce 2020 omezit kolem 6 200 GWh zelené energie.

„Společně lokálně podporujeme transformaci energetiky a dopravy a investujeme do energetické budoucnosti,“ řekl Dr. Michael Lehmann, vedoucí řízení procesů a systémů ve společnosti MitnezStrom.

„E-mobilita a energetický průmysl zde pracují ruku v ruce,“ řekl Dr. Michael Lehmann, vedoucí procesního a systémového řízení ve společnosti Mitnez.

„Elektromobily mohou jezdit na zelenou elektřinu a zmírnit zátěž v rozvodné síti tam, kde je to obzvláště potřeba. Můžeme zabránit úzkým místům v místní síti pomocí nově vyvinutého softwaru pro alokaci nabíjecích procesů pro elektromobily podle dostupných kapacit sítě.“

Zdroj: thedriven, Vapol