ISS se musí vyhýbat troskám ze sovětského satelitu

Šrot části v hrozivé blízkosti: ISS musela změnit svou trajektorii, aby se vyhnula poli trosek. Na pozadí je test ruských zbraní z loňského roku.

Opravy kurzu ve vesmíru: Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) musela změnit svou trajektorii, aby se vyhnula troskám ze sovětského špionážního satelitu zničeného před sedmi měsíci. Oznámil to v Telegramu šéf ruské vesmírné agentury Roskosmos Dmitrij Rogozin.

Trosky a úlomky z družice Kosmos-1408

Motory ukotvené kosmické lodi Progress změnily trajektorii vesmírné stanice, aby se vyhnuly nebezpečně se přibližujícím úlomkům z družice Kosmos-1408.

Při testování protidružicové zbraně 15. listopadu 2021 ruská armáda zničila umělé nebeské těleso. Už tehdy došlo k ostrému protestu z USA, protože trosky mohly ohrozit ISS. Při prvních průletech vesmírné stanice troskovým polem si musela posádka pro jistotu obléknout skafandry a vydat se do únikové kapsle. Celkově ale ruská armáda neviděla pro stanici žádnou hrozbu.

Mezinárodní vesmírná stanice (foto z roku 2011), ISS se musí vyhýbat troskám ze sovětského satelitu
Mezinárodní vesmírná stanice

Sovětský průzkumný satelit Kosmos-1408 byl vypuštěn v roce 1982. Fungovalo to dva roky a pak zůstalo ve vesmíru.

Na ISS aktuálně pracují tři ruští kosmonauti, tři Američané a jeden Ital. Německý astronaut Matthias Maurer se na Zemi vrátil teprve v květnu. Na Mezinárodní vesmírné stanici strávil 175 dní a byl tam čtvrtým z Německa. Země obletěla více než 2 700 krát za přibližně 4 100 hodin.

Turistické návštěvy vesmíru

Maurer vyvodil smíšené závěry o turistických návštěvách Mezinárodní vesmírné stanice. Vesmírní turisté vypuštění v USA potřebovali hodně pomoci, řekl Němec. Bylo to těsné i s osmi lidmi na ISS. Na druhou stranu prosincový pobyt japonského vesmírného turisty Yusaku Maezawy dopadl „výborně“.

Skupina turistů – složená ze španělsko-amerického astronauta Michaela Lópeze-Alegríi, amerického podnikatele Larryho Connora, izraelského podnikatele Eytana Stibbeho a kanadského investora Marka Pathyho – byla v dubnu s vesmírnou kapslí ,,Crew Dragon“ z Cape Canaveral Kosmodrom v americkém státě Florida odstartoval.

Cestu na ISS zorganizovala soukromá vesmírná společnost Axiom Space ve spolupráci s NASA a společností SpaceX Elona Muska.

Zdroj: spiegel, Vapol