Neurovědci zfalšovali studie o Alzheimerově chorobě

Výzkum Alzheimera: pátrání po příčinách a medikamentech se zatím příliš nedaří

Nešikovnou manipulací s obrázky ve studiích Alzheimerovy choroby mohly plynout miliony finančních prostředků na výzkum do neúčinných léků.

Jde o závažná obvinění, která mohou kariéru neurovědce Sylvaina Lesného přivést k náhlému konci. Francouzský vědec podle časopisu Science ve svých studiích falšoval grafiku a obrázky, včetně průlomové studie o výzkumu Alzheimerovy choroby z roku 2006.

V té době Lesné jako hlavní autor studie „Nature“ identifikoval molekulu, která byla jedním z „hlavních podezřelých“ pro příčiny Alzheimerovy choroby. Údajně stojí na začátku smrtící řetězové reakce v mozku. Svým „objevem“ podporuje takzvanou amyloidovou hypotézu, podle níž jsou spouštěčem onemocnění určité kousky bílkovin, tzv. beta-amyloid. V malém množství se nacházejí i v mozcích zdravých lidí. Ale s věkem se látka může shlukovat a vytvářet plaky. Ty vedou k hromadné smrti nervových buněk a zmenšují mozek.

Studie byla v letech, která následovala, tisíckrát citována a popularizovala hypotézu amyloidu – dokud americký neurovědec z Vanderbilt University nepojal podezření.

Odborný časopis Science poté najal několik výzkumníků Alzheimerovy choroby, aby prozkoumali Lesného grafiky a studie. Jejich jednomyslné zjištění: ve více než 70 publikacích Lensé byly zmanipulovány stovky obrázků. Některé vypadají jako „šokující“ příklady manipulace s obrázky, citoval časopis Donnu Wilcock, expertku na Alzheimerovu chorobu z University of Kentucky.

Neurovědci údajně zfalšovali studie

Z úspěšného příběhu se nyní stal vědecký skandál. Lesného studie také přispěly k tomu, že se miliony investovaly do léků, které jsou neúčinné, předpokládají autoři Science. Jedním z nich je schválení léku na Alzheimerovu chorobu Aduhelm v létě 2021. Už předtím, než se odhalil, se považoval za skandál. Start byl také propadák. Ačkoli americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv FDA schválil Aduhelm v červnu 2021, klinická účinnost nové sloučeniny se nikdy nepotvrdila. Kritizovaly se i různé chyby ve schvalovacím procesu. Tímto rozhodnutím se FDA vzepřel vetu vlastního vědeckého poradního výboru.

Farmaceutická společnost »Biogen« už nechce uvádět na trh kontroverzní lék na Alzheimerovu chorobu Aduhelm.
Farmaceutická společnost ,,Biogen“ už nechce uvádět na trh kontroverzní lék na Alzheimerovu chorobu Aduhelm

Ve výzkumu a vývoji léků dominuje hypotéza amyloidu, říká Science. Asi polovina všech finančních prostředků na Alzheimerovu nemoc jde do takových projektů. Vědci, kteří prosazují další možné příčiny Alzheimerovy choroby, jako jsou poruchy imunity nebo záněty, by si naříkali, že jsou odsunuti „amyloidní mafií“. Lesného údajné manipulace by proto mohly uvrhnout do krize celé odvětví výzkumu.

Podle některých badatelů ale za všechny špatné investice nemůže Lesné a jeho údajné obrazové manipulace. „Jméno Lesné jsem před skandálem nikdy neslyšel,“ komentoval výzkumník Alzheimerovy choroby Giovanni Frisoni z Neurocenter na univerzitě v Ženevě. ,,Díla Lesného nejsou v žádném případě rozhodující“, vysvětluje Robert Perneczky z mnichovské univerzity v NZZ.

Sám Lesné se k obviněním zatím nevyjádřil. Jeho zaměstnavatel, University of Minnesota, nyní obvinění vyšetřuje.

Zdroj: spiegel, Vapol