Spánek v létě – Rady a tipy na horké dny a noci

Léto začalo rekordními vedry, které mohou pokračovat i do nočních hodin, kdy spíme. Ideální teplota pro spánek je přibližně 18 stupňů Celsia

Léto začalo rekordními vedry, kdy teploty stoupají pro miliony lidí po celém světě. Ideální teplota pro spánek je přibližně 18 stupňů Celsia, plus mínus několik stupňů v závislosti na člověku. Pokud však nemáte klimatizaci, může se v letních vedrech teplota vzduchu v interiéru vašeho domova vyšplhat mnohem výše, a to i v noci. Jak tedy můžete v létě pohodlně spát bez klimatizace?

Nemusíte trpět vedrem. Zvažte 10 níže uvedených tipů, které vám pomohou spát v pohodě, aniž byste se museli spoléhat na klimatizaci.

1. Zmrazte si povlečení a povlaky na polštáře

Hodinu nebo dvě předtím, než půjdete spát, hoďte povlečení a povlaky na polštáře do mrazáku. Nebojte se, že z něj vylezou tuhé jako prkno. Zůstanou však ledové dostatečně dlouho na to, abyste mohli snadno usnout bez pocitu přehřátí.

2. Hoďte do mrazáku i ponožky

Stejně jako zmrazení ložního prádla můžete zmrazit i ponožky, které vám uleví od horka. Stejně jako vaše prsty, i chodidla a prsty na nohou jsou citlivé na změny teploty a hrají roli při její regulaci. Když udržujete nohy v chladu, pomáháte tím ochlazovat zbytek těla.

3. Pomocí domácích ventilátorů si vyrobte vlastní klimatizaci

Ventilátory jsou energeticky mnohem úspornější a šetrnější k peněžence než klimatizace. Spotřebují přibližně 1 % elektrické energie, kterou spotřebuje klimatizace. Využijte proto ventilátory a strategicky je rozmístěte po místnosti. Jeden ventilátor umístěte vedle postele a před něj postavte misku s ledovou vodou. Led vytvoří studený vzduch, který začne ventilátor vyfukovat směrem k vám. Dále nasměrujte okenní ventilátor ven, aby vyfukoval horký vzduch z vaší ložnice ven.

4. Použijte vrstvu mokrého ručníku

Položte si na postel přes prostěradlo vlhký ručník, aby se vaše tělo při usínání ochladilo. Nicméně se doporučuje, abyste pod mokrý ručník položili suchý, aby nedošlo k namočení matrace vodou, která by mohla poškodit pěnu v matraci. Ručník nezůstane chladný po celou noc, ale měl by zůstat dostatečně chladný, abyste mohli usnout.

5. Nespěte nazí

Na internetu se můžete setkat s radou, že byste měli v létě spát nazí, abyste zůstali v chladu. To může fungovat, pokud spíte v pohodě, ale moc vám to nepomůže, pokud se zpotíte. Pokud je vám horko, je výhodné nosit lehké pyžamo (například bavlněné), které dokáže odvádět vlhkost. V opačném případě se vaše tělo může potit po celém povlečení.

6. Zvažte chladivé povlečení, přikrývky a polštáře

Pokud je matrace mimo vaši rozpočtovou sféru, můžete se rozhodnout pro chladicí prostěradla nebo polštáře, které vám uleví. Hledejte povlečení z prodyšné tkaniny, jako je organická bavlna, len nebo bambus. Bambus skvěle absorbuje pot a pomáhá vám zůstat v chladu a organická bavlna dobře odvádí vlhkost.

7. Zvažte chladící matraci

Existuje mnoho matrací, které zadržují teplo, zejména postele vyrobené ze standardní paměťové pěny. Chladicí matrace může skutečně výrazně ovlivnit to, jak pohodlně se vám bude spát. Může buď poskytovat dodatečné proudění vzduchu a prodyšnost, nebo může aktivně poskytovat tělu pocit chladu na dotek a odvádět od vás teplo, jako například Brooklyn Bedding Aurora.

8. Blokujte slunce během dne

Zabraňte tomu, aby se vaše ložnice během dne příliš rozpálila, zejména v létě, pomocí zatemňovacích závěsů. Nejenže udrží vaši ložnici tmavou, ale mohou také odrážet teplo a zabránit jeho pronikání do ložnice okny.

Zabraňte tomu, aby se vaše ložnice během dne příliš rozpálila, zejména v létě, pomocí zatemňovacích závěsů
Je dobré blokovat sluneční svit během dne

9. Spěte v nejnižším patře svého domu

Bohužel pro lidi ve dvoupatrových domech stoupá horký vzduch vzhůru. To znamená, že v nejvyšším patře vašeho domu bude tepleji než ve spodním. Takže když si potřebujete ulevit od horka, překonejte trochu horko tím, že se vyspíte ve spodním patře svého domu.

10. Před spaním si dejte ledovou vodu

V létě před spánkem vypijte značné množství vody, abyste se pokusili potlačit noční pocení. Před spaním se také vyhněte alkoholu, protože může podporovat dehydrataci, což ztěžuje tělu regulaci teploty a udržení chladu.

Zdroje: cnet.com, Vapol