Don Walsh: Muž, který se ponořil nejhlouběji v historii

Ve věku 92 let zemřel oceánský badatel kapitán Don Walsh. V roce 1960 uskutečnil první sestup do Mariánského příkopu

Ve věku 92 let zemřel oceánský badatel kapitán Don Walsh. Před více než 60 lety uskutečnil vůbec první sestup do nejhlubšího místa v oceánu, Mariánského příkopu, který leží v hloubce téměř 11 km. Toto je příběh o neobyčejném ponoru pozoruhodného muže.

Dolů hleď

V roce 1960 zachvátila svět vesmírná mánie a budoucí astronauti snili o svých prvních výpravách do oblak. Osmadvacetiletý kapitán Don Walsh měl však své cíle upřené hodně dolů. Chystal se sestoupit hlouběji, než se kdy předtím odvážil jakýkoli člověk.

Americké námořnictvo získalo ponorku zvanou batyskaf Trieste a Don, poručík ponorky, se dobrovolně přihlásil k projektu. Když se však na misi přihlásil, nejhlouběji, kde v ponorce byl, se ponořil do hloubky pouhých 100 metrů. Čekal ho poté menší šok – americké námořnictvo po něm chtělo, aby se ponořil více než stokrát hlouběji.

V plánu bylo vydat se na nejhlubší místo planety, na samotné dno Mariánského příkopu, úzkého podmořského kaňonu, který leží v Tichém oceánu u pobřeží Guamu.
Don Walsch jako jeden z mála v 60. letech hleděl směrem dolů a ne k Měsíci

V plánu bylo vydat se na nejhlubší místo planety, na samotné dno Mariánského příkopu, úzkého podmořského kaňonu, který leží v Tichém oceánu u pobřeží Guamu.

„Moje první reakce byla: Cože! Proč mi to neřekli, než jsem se přihlásil?“ řekl Walsh v rozhovoru v roce 2011. „Potom jsem si pomyslel: No, v té době jsem ten stroj znal dost dobře na to, abych věděl, že teoreticky by to šlo a že bychom to mohli zvládnout.“

Sestup v lednu 1960

Dne 23. ledna 1960 zahájili Don a švýcarský oceánograf Jacques Piccard, který batyskaf navrhl spolu se svým otcem Augustem Piccardem, sestup pod vlny.

Vtěsnali se do komory s tlustými ocelovými stěnami. Don řekl, že prostor byl velký asi jako velká domácí lednička a že uvnitř byla přibližně stejně nízká teplota.

Jak se dvojice pomalu nořila do tmy, plavidlo začalo skřípat a sténat, jak tlak rostl. Batyskaf vznikl tak, aby vydržel více než tisícinásobek tlaku na hladině moře. Nicméně až do této doby neokusil takové hloubky.

Začátek ponoru proběhl hladce, ale zhruba ve výšce 9 000 m se batyskaf otřásl se znepokojivou ránou. Znělo to, jako by se něco velkého zlomilo. Don a Jacques pečlivě zkontrolovali údaje přístrojů, ale vše se zdálo být v pořádku, a tak se rozhodli pokračovat.

Po pěti hodinách, kdy pomalu mířili stále hlouběji, hloubkoměr překročil 10 000 m – ale po mořském dně stále ani památky.

Nakonec se k nim ale začala odrážet záře světel batyskafu. Don a Jacques to dokázali: v hloubce téměř 11 km se nacházeli na samém dně Mariánského příkopu.

Na mořském dně

„Poté, co jsme přistáli, jsme rozvířili spoustu sedimentů, protože ten sediment na dně je polotekutý,“ řekl Don. „Jako bychom se dívali na misku s mlékem – takže jsme nikdy nezískali fotografii nejhlubšího místa v oceánu.“

Na konci tohoto epického, rekordního sestupu se nekonal žádný jásot. „Byla to jen tichá chvíle,“ vzpomínal Don. Dvojice strávila na mořském dně asi 20 minut. Při prohlídce plavidla objevili zdroj rány, kterou předtím slyšeli.

Prasklo akrylátové okénko uvnitř vstupního poklopu. Naštěstí nešlo o tlakovou hranici – kdyby tomu tak bylo, způsobilo by to okamžitou implozi.

Bezpečně nad vodní hladinu

Podařilo se jim bezpečně dostat zpět na povrch. Tým se zapsal do historie a kromě jiných vyznamenání a pochval obdržel od amerického prezidenta Dwighta D. Eisenhowera Řád Záslužného legie.

Pro Dona se tento ponor stal částečně definicí – říkával, že na něm stráví zbytek života.

Ale obdivovatelé hlubin chtěli vědět o jeho návštěvě jedné z nejzáhadnějších částí planety. A protože byl velkorysý, vždycky rád vyprávěl neuvěřitelné příběhy.

Jeho ponor se stal začátkem života stráveného obhajobou oceánu a podporou těch, kteří chtěli hlubiny prozkoumat a poznat.

Po skončení služby u námořnictva se stal profesorem oceánského inženýrství, založil také firmu na námořní poradenství a stal se silným zastáncem bezpečnosti v tomto odvětví.

Další ponor až o 52 let později

Poté, co Don Walsh v roce 1960 dokončil svůj ponor, myslel si, že bude trvat jen pár let, než se někdo vrátí. Ve skutečnosti to trvalo více než půl století.

V roce 2012 se hollywoodský filmař a oceánský badatel James Cameron stal prvním, kdo ponor zopakoval. Don mu byl poblahopřát poté, co se vynořil ze svého sólového sestupu.

Don se do Tichomoří vrátil i v roce 2019, kdy se na cestu vydal bývalý americký námořní důstojník a průzkumník Victor Vescovo.

Zdroje: bbc, TowPoint