Rok 2022 je vosím rokem

Populární cíl: vosy stále častěji loví lidskou potravu

Sucho, vysoké teploty a rušné královny: důvody, proč jsou vosy letos v létě obzvlášť nepříjemné, jsou různé. A ten pocit se stává faktem. Tento rok je obzvlášť špatný.

Vosy v roce 2022

Bzučí v hejnech, nejlépe nad prostřenými stoly venku, a tím obtěžují mnoho lidí: zdá se, že vosy letos zažívají boom. ,,Naše údaje naznačují, že v roce 2022 budeme mít vosí rok,“ řekl agentuře dpa biolog Stephan Haertel, odborník na vosy z Nabu Berlin. Svaz ochránců přírody má zatím třikrát více případů rad na vosy než v minulém roce. ,,Z toho lze také usoudit, že hnízd je v současné době obzvlášť velké množství a tedy zvláště velké množství vos,“ uvedl Härtel.

Kromě sychravého horkého počasí, které vosám na rozdíl od mnoha jiných zvířat dělá velmi dobře, to má i další důvody. Letos na jaře se zvláště velký počet vosích královen vydal hledat hnízdo. Protože kolem května v citlivé fázi startu již nenastala zima, zvířata to zvládla dobře, řekl Härtel. To vedlo k početné populaci s velkým počtem mláďat, která je v současnosti na vrcholu.

Stále větší zájem o lidské jídlo

Kromě toho jsou vosy v současné době obzvláště nápadné, protože se stále více zajímají o lidskou potravu. To se způsobí tím, že mnoho menších druhů hmyzu se ve vysokých srpnových letních teplotách stává pro vosy potravou jen stěží nebo vůbec dostupné, uvedl Härtel.

,,Právě vosa obecná a zvláště vosa německá jsou v našem vnímání velmi přítomné,“ říká odborník na Nabu. Tyto dva druhy by také často létaly k prostřenému stolu. Lze ji odlišit odlišnou kresbou na hlavě. Kresba vosy obecné (Vespula vulgaris) vypadá jako kotva, zatímco vosa německá (Vespula germanica) má obvykle tři tečky.

Vlevo Vespula vulgaris, vosa obecná.  Vpravo Vespula germanica, německá vosa
Vespula germanica, německá vosa
Vlevo Vespula vulgaris, vosa obecná.  Vpravo Vespula germanica, německá vosa
Vespula vulgaris, vosa obecná

Haertel očekává, že za pár týdnů se počet vos má zdát zase o něco nižší. V září se počet dělnic snižuje a nejsou žádní noví potomci. Do té doby je důležité být při jednání se zvířaty opatrný a ve střehu, ale zachovat klid. Vosí hnízda by v drtivé většině případů mohla zůstat tam, kde jsou a většinou se nemusí nutně stěhovat, pokud se na to připravíte.

Nejlepší způsob, jak se zbavit zvířat u stolu, se stává hned od začátku zabránit tomu, aby si na jídlo sedla první vosa. ,,Jakmile se proslýchá, že existuje něco lahodného, ​​pak je situace složitější.“

Zdroj: spiegel, Vapol