Alfa Romeo 4C končí – nahradí jej elektrický 4E

V roce 2019 se nadšenci značky Alfa Romeo dozvěděli smutnou zprávu, že milovaný model 4C končí. Sportovní vůz se nyní přestal úplně vyrábět

V roce 2019 se nadšenci značky Alfa Romeo dozvěděli smutnou zprávu, že milovaný model 4C končí. Malý sportovní vůz, který v roce 2013 debutoval ve verzi kupé a v roce 2015 jako Spider, se nyní oficiálně přestal vyrábět pro celý svět. Kupé se s americkým trhem rozloučilo již v roce 2018, takže zbývající vozy 4C v prodejních skladech se staly poslední šancí pro potenciální zájemce vlastnit tento italský klenot.

Alfa Romeo se zaměřuje na elektrickou budoucnost

Alfa Romeo je však nyní jiná společnost. Taková, která je opět zisková a kolem poloviny desetiletí usiluje o nový prodejní rekord. Podle nové obsáhlé zprávy časopisu Autocar se nyní zaměřuje na budoucnost a má ambiciózní plány na nový elektrický roadster. Tento krok má být součástí širší elektrifikační strategie, jejímž cílem je rozšířit a oživit modelovou řadu značky.

Malý sportovní vůz, který v roce 2013 debutoval ve verzi kupé a v roce 2015 jako Spider, se nyní oficiálně přestal vyrábět pro celý svět
Alfa Romeo 4C se přestal vyrábět

Odhalení supersportu 33 Stradale znamenalo pro značku Alfa Romeo významný milník, neboť představilo vůbec první elektrické pohonné ústrojí značky. V návaznosti na tuto dynamiku se italská automobilka chystá v roce 2024 představit malé SUV s elektrickým pohonem, po němž mají následovat elektrické náhrady sedanu Giulia a SUV Stelvio. Ve velkém finále tohoto plánu elektrifikace Alfa Romeo údajně představí větší modely sedanů a SUV, které mají být zaměřené zejména na čínský a americký trh, a také elektrickou náhradu modelu 4C.

Během rozhovoru s Autocarem při představení modelu 33 Stradale produktový šéf Alfy Romeo Daniel Guzzafame prozradil náznaky o chystaném elektrickém roadsteru. Naznačil, že by mohl zdědit ikonické jméno Spider, přičemž se odvolával na jeho hluboce zakořeněné dědictví a spojení se značkou Alfa Romeo.

Je pravděpodobné, že nový Spider ponese označení 4E, což koresponduje s jeho pohonnou jednotkou s nulovými emisemi
Model 4C nahradí elektrický model s označením 4E

„Existuje několik položek od Alfy Romeo, které nezabíjíme: jednou z nich je Spider, druhou je láska k automobilům,“ poznamenal. „Chceme v nich pokračovat, protože to je naše značka. A to je v našich představách, takže uvidíme, zda se nám to podaří uskutečnit.“

Model Spider s označením 4E

Je pravděpodobné, že nový Spider ponese označení 4E, což koresponduje s jeho pohonnou jednotkou s nulovými emisemi. Tento detail zatím však nikdo oficiálně nepotvrdil. Guzzafame vysvětlil, že o názvu nového modelu se obvykle rozhoduje „velmi pozdě“ v procesu vývoje, aby se zabránilo únikům informací.

Existuje však pro takový úzce specializovaný vůz dobrý obchodní důvod? „Alfa Romeo je Spider, a když se řekne Spider, řekne se Alfa Romeo. V současné době jsme dostatečně stabilní a máme správný základ. Jde hlavně o to, abychom se ujistili, že až to uděláme, budeme důvěryhodní, udržitelní a nevrhneme na trh něco jen tak pro nic za nic,“ vysvětlil Guzzafame.

Co se týče techniky, očekávejte, že nový elektrický roadster začne jezdit na platformě STLA Medium společnosti Stellantis. Tuto platformu sdílí s modely, jako je nový Peugeot e-3008 a připravovaná elektrická Giulia. Datum debutu neočekávejte dříve než v roce 2027.

Zdroje: motor1, TowPoint