Toyota Century SUV debutuje se sklopnými sedadly

Nové luxusní SUV od Toyota známé jednoduše jako Century je japonským Rolls-Roycem Cullinan a může být nakonec ještě exkluzivnější

Poté, co se Crown dočkal úpravy na SUV, Toyota nasazuje chůdy na ještě prestižnější model. Nové luxusní SUV od Toyota známé jednoduše jako Century je japonským Rolls-Roycem Cullinan a může být nakonec ještě exkluzivnější. Předpokládá se totiž prodej pouhých 30 kusů měsíčně. Je mnohem luxusnější než jakékoli SUV Toyoty/Lexusu před ním, ale také nejdražší. Stojí totiž cca 170 000 dolarů (3 870 000 korun).

Specifikace SUV Century

Skříňové SUV s dělenými horizontálními světly à la Genesis je impozantně velké. Na délku měří 5 205 mm, na šířku 1 990 mm a na výšku 1 805 mm. Je kratší, ale širší než sedan Century a místo pěti míst k sezení má pouze čtyři. Může se pochlubit velkorysým rozvorem 2 950 mm a na váze se převažuje na vysokých 2 570 kg.

Vznešený sedan upouští od znaku Toyoty ve prospěch prestižnějšího emblému Fénix
Místo znaku Toyota má Century vepředu emblém Fénix

Nastupování a vystupování z těchto luxusních zadních sedadel by mělo být hračkou, protože na C-sloupcích jsou madla, elektricky výsuvné boční schůdky a zadní dveře se otevírají do úhlu 75 stupňů. Alternativou jsou elektricky posuvné zadní dveře jako u minivanu. Tedy jak jsme viděli během prezentace na poměrně zajímavé variantě s označením GR.

Na délku měří 5 205 mm, na šířku 1 990 mm a na výšku 1 805 mm
Na délku Century měří 5 205 mm

Vznešený sedan upouští od znaku Toyoty ve prospěch prestižnějšího emblému Fénix. Ten najdeme vpředu i vzadu a také na elegantních vícepaprskových kolech.

Platforma TNGA

Základem SUV Century je všudypřítomná platforma TNGA, na které však byla vylepšena torzní tuhost karoserie a provedena další vylepšení pro zvýšení jízdního komfortu. Toyota instaluje na straně kabiny oddělovače nákladového prostoru čiré vrstvené sklo, aby lidé odpočívající na plně sklopných sedadlech neslyšeli žádné zvuky přicházející z nákladového prostoru. Kromě toho je k dispozici režim Rear Comfort, který po aktivaci rozděluje jízdní a brzdnou sílu tak, aby nerušil cestující vzadu.

Výkon

Srdcem nového modelu SUV Toyoty Century je plug-in hybridní pohonná jednotka založená na motoru V6 o objemu 3,5 litru s převodovkou CVT a pohonem všech kol díky elektromotoru umístěnému vzadu. Kombinovaný výkon 406 koní (303 kW) odpovídá výkonu Lexusu TX 550h+, ale jsme si celkem jisti, že někteří by si přáli 5,0litrový osmiválec ze sedanu. Mimochodem, druhá generace sedanu se stala jediným sériovým modelem Toyoty s motorem V12 vůbec.

Model Toyota Century se začne prodávat u vybraných dealerů v Japonsku
Interiér Toyoty Century SUV

Model Toyota Century se začne prodávat u vybraných dealerů v Japonsku. Toyota dále plánuje rozšířit možnost úpravy modelu na skutečně jedinečné stavby.

Zdroje: motor1, TowPoint