Nejrychlejší elektrické auta

V poslední době se zdá, že nemůžeme vydržet ani týden, aniž by alespoň jeden výrobce neuvedl nové elektrické auto s směšně rychlým časem 0–100 km/h. Jaké je to nejrychlejší? Tesla je v tom dobrá – právě když jsme si všichni mysleli, že Model S už nemůže být rychlejší. Elon uvedl na trh novou variantu s automobilovým ekvivalentem warp pohonu, aby rozbil časy zrychlení předchozího vozu do neznáma.

Vzhledem k tomu, jak elektromotor dodává svůj točivý moment (což znamená okamžitě), je poměrně snadné přimět elektromobil rychle akcelerovat. Dokonce i běžné elektrické rodinné SUV, jako je Kia EV6, dokáže zrychlit z 0 na 100 km/h za přibližně pět sekund. (Což bylo před několika lety na území horkých hatchbacků.) Zatímco vybraná skupina čistě elektrických hypercarů se dokáže vypořádat se sprintem za méně než dvě sekundy.

Níže jsme sestavili seznam nejrychlejších elektrických vozů, které jsou buď v prodeji nyní, nebo budou ve velmi blízké budoucnosti, a seřadíme je podle jejich časů 0–100 km/h. Zahrnuli jsme také několik elektrických prototypů závodních vozů, které si nemůžete koupit, ale které mají hluboce působivé výkony. Připoutat se…

Nejrychlejší McMurtry Spierling

Začínáme s autem, které byste si nemohli koupit, i kdybyste na to měli – McMurtry Spierling. Je to malý jednomístný elektrický závodník, který nedávno překonal absolutní rekord ve stoupání na Goodwood Festival of Speed ​​a ukradl korunu z Volkswagen ID. R.

McMurtry říká, že tato kapesní střela Exocet o výkonu 1 000 koní dokáže zrychlit z 0–100 km/h za méně než 1,5 sekundy a dosáhnout maximální rychlosti 240 km/h – ale to bylo omezeno jejím převodem pro jízdu do kopce s úzkým poměrem. Jeho hvězdný výkon v Goodwoodu byl částečně způsoben jeho krutým obratem v rychlosti. A částečně díky jeho neobvyklému ventilátoru generujícímu přítlak, který funguje stejným způsobem jako systém nalezený na nechvalně známém voze Brabham BT46B Formule 1.

V klidu dokáže vyvinout 2 000 kg přítlaku, což je dvojnásobek pohotovostní hmotnosti vozu. Pak jsou tu některé tradiční aerodynamické doplňky na přední a zadní části, které vyvažují vůz v zatáčkách. Oh, a zmínili jsme se, že Spierling byl navržen a vyroben v Británii?

Aspark Owl

Aspark Owl

V roce 2020 představil Aspark Owl s odvážným tvrzením, že jde o nejrychleji zrychlující elektromobil na světě. Tato tvrzení prokázali a čas ověřili u Owlu 0–100 km/h za 1,69 sekundy. Abychom toto číslo uvedli do perspektivy. Nejnovější superauto Ferrari s benzínovým pohonem, 296 GTB (nepochybně velmi rychlé auto) ujede stejný sprint za méně než 3,0 sekundy.

Owl pohání kompaktní baterie o kapacitě 64 kWh a čtyřmi elektromotory, které poskytují kombinovaný výkon téměř 2 000 koní. Ve spojení s lehkým tělem z uhlíkových vláken to stačí na zrychlení z 0–100 km/h za 1,69 sekundy a z 0–300 km/h za 10,9 sekundy. Nejvyšší rychlost je 400 km/h. Máte strach?

Aspark říká, že Sova také urazí 450 km na jedno nabití, ale nemusíme se divit. Owl jezdí jemně, aby se její malá baterie dostala tak daleko. Kluzká karoserie a linie střechy, která je o jeden celý palec nižší než u původního Fordu GT40, s tím mohou mít něco společného.

Rimac Nevera

Nevera je druhým vozem od chorvatského výrobce EV Rimac. Je to hračka pro bohaté kupce i marketingový projekt firemní technologie. Rimac již podepsal partnerství zaměřená na elektromobily s Aston Martin, Koenigsegg a Automobili Pininfarina, zatímco Porsche vlastní 45procentní podíl ve společnosti.

Zpět k samotné Nevere a jejímu tavícímu kotli mimořádných výkonů. Výkon se oproti původnímu Rimac Concept One výrazně zvýšil, a to z 1 073 koní na 1 888 koní. To spolu s pohonem všech kol a sofistikovaným ovládáním startu vede k zrychlení z 0 na 100 km/h za 1,85 sekundy.

Rimac také říká, že Nevera zrychlí z 0 na 100 km/h za sotva uvěřitelných 4,3 sekundy. Na 300 km/h se dostane za 11,8 sekundy. Čtvrt míle ujede za 9,1 sekundy a nejrychleji může jet 415 km/h. Ale pokud jste trochu lehčí na plynu, Rimac také říká, že jeho elektrický hypercar ujede 648 km mezi zastávkami na nabíjení. Což by mělo, vzhledem k baterii. Jednotka je s ohromnou kapacitou 120 kWh.

Jedna z nejrychlejších Tesla Roadster

Druhou generaci Tesla Roadster odhalili již v roce 2017 – ale stále ještě ji neuvedli do prodeje. Navzdory tomu Tesla říká, že vůz se dostane z 0-100 km/h za méně než dvě sekundy. A dosáhnout maximální rychlosti vyšší než 400 km/h. Bude mít také maximální dojezd 1000 km, díky enormní 200kWh baterii. Uvidíme, kolik z těchto nároků může společnost splnit, jakmile si nějaký skutečně budete moci koupit.

Tesla také říká, že Roadster zrychlí z 0 na 160 km/h za 4,2 sekundy. 500 m zdolá za pouhých 8,8 sekundy, což oba podkopává Rimac C_Two. Stejně jako ostatní ultra vysoce výkonné vozy značky bude mít pohon všech kol. A stejně jako původní Tesla Roadster z počátku 2000 bude mít odnímatelnou střechu.

Zdroj: carmagazin.co.uk, top-voziky.cz