Škoda Fabia Monte Carlo 2022 – recenze

Nová Škoda Fabia Monte Carlo dodává sportovní vzhled a extra výkon s novým motorem 1,5 TSI, ale k top hatchbacku má stále daleko.

Nová Škoda Fabia Monte Carlo dodává sportovní vzhled a extra výkon s novým motorem 1,5 TSI, ale k top hatchbacku má stále daleko.

Ve všech podobách je nejnovější Fabia vyzyvatelem těch nejlepších supermini. Někteří jistě uvidí výhodu vyššího výkonu tohoto motoru 1,5 TSI oproti stávajícímu 1,0litrovému agregátu. Zejména proto, že neobětuje téměř nic na spotřebě paliva. Ale nenechte se zmást vzhledem Monte Carla – tohle není ani zdaleka sportovní hatchback.

Škoda Fabia Monte Carlo

Některým lidem jméno Monte Carlo vykouzlí lesk, kouzlo a excesy. Pokud jste však milovník benzínu, je pravděpodobnější, že váš mozek skočí přímo do vozů Formule 1, jak narážejí do překážek vysokou rychlostí.

Jedná se tedy o nejnovější Fabii Monte Carlo, která je na vrcholu nabídky konkurenčních Renault Clio a Vauxhall Corsa. Rozdíly mezi Monte Carlem a menšími Fabiemi si snadno všimnete, protože účelnější karoserie přidává další stupeň vzrušení hned od začátku. Přední nárazník má bradový spoiler, který vyčnívá dopředu ze spodní strany nárazníku, zatímco hlubší boční prahy a prodloužený zadní spoiler přispívají ke sportovnímu designu. Standardně jezdí na 17palcových kolech, volitelně na 18palcových kolech.

Interiér

Kabina vozu Fabia se řadí k tomu nejlepšímu v segmentu supermini jak z hlediska designu, kvality, tak i praktičnosti. Monte Carlo je povznesené dravějším černo-červeným motivem, který by v plnohodnotném hot hatchi nevypadal nevhodně. Sedadla vypadají skvěle a nabízejí spoustu boční podpory. Nicméně bychom preferovali, kdyby se dala nastavit o něco níže. Zatímco mnoho uživatelů využije k mapování úhledné Android Auto a Apple CarPlay, je překvapením, že vestavěná satelitní navigace je u tohoto špičkového modelu za 1 050 liber (30 tisíc korun).

Výkon modelu

Po technické stránce znamená Monte Carlo zavedení výkonnějšího motoru ve Fabii. Tento 1,5litrový agregát TSI poskytuje 148 koní a 250 Nm. To je o celých 40 koní a 50 Nm více oproti stávajícímu motoru 1.0 TSI, který lze také spárovat s výbavou Monte Carlo.

1.5 je spojený výhradně se sedmistupňovou dvouspojkovou automatickou převodovkou. V autě této velikosti poskytují tyto údaje silný výkon. Zrychlení z 0-100 km/h v délce osmi sekund je dostatečně rychlé a pokračuje až do rychlosti 225 km/h.

Zatímco motor je ochotný podat výkon, převodovka ubírá na hraně sportovnosti. Pro každodenní jízdu je to v pořádku, alespoň z větší části – při nízkých rychlostech to trochu trhá. Ale snažte se řídit jemně a vše vám poté připadá líné a nereagující. Převodovku můžete zaklepat do režimu Sport a na nižších rychlostních stupních poté visí o něco déle. Je škoda, že na volantu nejsou žádné řadicí páčky, které by nabízely trochu extra míru kontroly. Zvláště v této nejsportovnější Fabii. Je možné převzít ruční ovládání řadicí pákou, ale stejně jako většina převodovek VW Group DSG jsou vstupy pro řazení nahoru a dolů kontraintuitivní, takže použití není tak uspokojivé.

Navzdory stylu a novému motoru nedochází na podvozku k žádným technickým změnám, takže za volantem je to jako obvykle. To znamená bezpečné a přesné ovládání, ale ne nejzábavnější.

Spotřeba cena

Tato kombinace velkého motoru v malém autě se však promítá do slušné spotřeby paliva. Oficiálně je údaj 5,76 l/100km jen 0,2 mpg za 1,0litrovým TSI s auto boxem.

Ceny za Fabia Monte Carlo 1.5 TSI začínají od 690 tis. korun. To je o 52 tisíc korun více než u 1,0 litrové jednotky ve stejné výbavě.

Zdroje: autoexpress, Towpoint