Livewire odhaluje nejnovější e-motorku

Pokud máte rádi elektrické motocykly, měli byste být nadšeni, protože společnost Livewire, která je součástí Harley Davidson, oznámila vydání svého nejnovějšího modelu DelMar.

Vzrušení není jen proto, že by motorka překročila propast k dokonalosti elektrického motocyklu, ale protože kolo střední třídy a využití výrobních schopností nového investičního partnera Kymco je dalším logickým krokem k lepším a levnějším elektrickým motocyklům.

DelMar měl svůj oficiální start v USA a podle oficiálního webu se mělo všech 100 startovacích kol z limitované edice vyprodat během prvních 18 minut. Styl se vrací k dokonalému dědictví HD jako závodního Flat Track s nádechem Gen X.

Del Mar fakta a čísla

Podrobnosti o motocyklu jsou poněkud omezené, ale zde je to, co víme:

  • Spouštěcí cena 17 699 USD (430 156 Kč) s cílovou cenou kolem 15 000 USD (364 560 Kč), když plná výroba začne na začátku roku 2023
  • 0-100 km/h za 3,5 sekundy
  • Dojezd 160 km (město)
  • Suchá hmotnost 190 kg
  • Motor 80 hp/60 kW
  • Integrovaná GPS a mobilní připojení (pouze v USA)
  • Úroveň 1 a 2 nabíjení

Montáž hnacího ústrojí se má provádět v Milwaukee Wisconsin a montáž motocyklů v York Pennsylvanii, obou stávajících továrnách Harley Davidson, pravděpodobně s využitím odborných znalostí týmu sestavujícího modely Livewire.

Výroba se údajně přesune na Tchaj-wan pod Kymco pro plnou produkční verzi v příštím roce, což se stává bezpochyby hlavní hnací silou předpokládaného snížení ceny.

Del Mar se jeví založen na zcela nové platformě „Arrow“, která se měla oznámit v prezentacích investorů před několika měsíci. To je navrženo tak, aby umožnilo postavit modulární řadu kol na společné platformě.

The Del Mar. Zdroj: Harley Davidson., Livewire odhaluje nejnovější e-motorku
Del Mar

Konstrukce inteligentně využívá pouzdro baterie jako virtuální šasi s dalšími primárními součástmi připojenými k hlavnímu pouzdru. Elektronika, včetně nabíječky, ovladače, měniče a tak dále, se umístila na externím pouzdře. Doba sestavení je na této nové platformě údajně o 44 % rychlejší než u Livewire.

Kapacita baterie se zatím nedeklarovala (tip je 8-10 kWh) a používá články formátu 21700. Není jasné, zda se liší od Livewire nebo zda jsou od Samsung SDI, který dodal baterie pro dřívější modely.

Zdá se, že chlazení baterie zachovává strategii vzduchem chlazeného žebra a na místě je malý chladič, pravděpodobně pro elektroniku a motor aka Livewire.

Ví se také, že odstranili šroubový pohon, který má Livewire ve vybavení, místo toho zvolili přímý řemenový pohon.

Dostojí Del Mar Livewire?

Při předpokládané výrobní ceně kolem 15 000 USD (364 560 Kč) by měl být DelMar slušným konkurentem pro ostatní kola střední třídy v této kategorii, jako je osvědčený Zero S.

Má přibližně stejnou hmotnost a výkon, ale může se pochlubit rychlejším výkonem mimo linku a podobným dosahem. Bude to mnohem tvrdší prodej oproti vlajkovým modelům stejných značek (SRS/SRF), které se mohou pochlubit mnohem vyšším dojezdem.

Má však (alespoň ve výchozích verzích) vybavení monoblokovými brzdami Brembo mnohem vyšší specifikace. Zdá se, že má vybavení s vyšším odpružením než jeho konkurenti.

The Del Mar. Zdroj: Harley Davidson., Livewire odhaluje nejnovější e-motorku
Del Mar

Doufejme, že bude stejného kalibru jako velký pístový převod Livewire. Má také vybavení GPS a mobilní schopnost pro aktualizace OTA. 

Přestože ještě nejsou známé úplné specifikace, nedostatek rychlonabíjení DC je všeobecně uznáván jako obrovská promarněná příležitost a velké zklamání. Můžete žít s malou baterií a stále získat řadu případů použití, pokud můžete rychle nabíjet. Bez něj jste dobře a skutečně uvízli v hranicích města.

Kompromisy jsou na houby, ale je zřejmé, že menší baterie a pravděpodobně s nižším napětím prostě nejsou schopny splnit minimální specifikace napětí DCFC.

Tam, kde je nejpravděpodobnější, že uspěje proti svým konkurentům, je dědictví značky Harley Davidsons, síla. A vynikající jízdní vlastnosti, pokud má Livewire vůbec něco společného.

Z úvodního obrázku se jeví těžké určit definitivní cíl zákazníků. Ale styl plochého trackeru vypadá na první pohled docela pěkně s dostatečně moderním stylem, aby si získal mladé lidi, kteří jsou cílovým trhem pro tento motocykl.

Zdroj: thedriven, Vapol