Společnost Elona Muska přiznává problémy s mozkovým čipem

Společnost Elona Muska pro lékařské technologie Neuralink implantovala svůj mozkový čip člověku poprvé v lednu. Nyní je známo, že některé elektrody se krátce poté oddělily od mozku.

Společnost Elona Muska, která vyrábí mozkové implantáty Neuralink, čelila problému se svým prvním pacientem. Týdnech po operaci v lednu se některé elektrody oddělily od mužova mozku, přiznal Neuralink na blogu. To se však kompenzovalo přizpůsobením softwaru.

Neuralink problém zveřejnil až poté, co se o něm dozvěděl Wall Street Journal a zeptal se společnosti.

Implantát Neuralink má umožnit ovládat chytrý telefon pomocí myšlenek – a také další technologie prostřednictvím zařízení. Společnost získala povolení od amerických úřadů v květnu 2023 k použití plochého a kulatého implantátu u lidí v klinické studii. Technologie se dříve testovala na opicích.

Implantát má 1 024 elektrod, které robot během operace připojí k mozku pomocí extrémně jemné jehly. Pro klinickou studii Neuralink hledal pacienty s kvadruplegií – paraplegií, která postihuje nohy a ruce.

Ovládejte kurzory svými myšlenkami

Když se lidé chtějí hýbat, aktivuje se určitá oblast v jejich mozku. Elektrody implantátu zachycují tyto signály. Implantát by tak měl umožňovat ovládání kurzoru například na počítači pouhým představováním si pohybů. Podle společnosti může první pacient s implantátem Neuralink mimo jiné surfovat na internetu a hrát šachy a videohru „Mario Kart“.

Společnost Elona Muska přiznává problémy s mozkovým čipem
Logo Neuralink před animací na obrazovce s Elonem Muskem (2022): ovládání počítače svou myslí

Musk chce v budoucnu pomocí takových čipů pomáhat pacientům, kteří mají Parkinsona, demenci nebo deprese. Zatím jsou to však stále vzdálené sny. Vědci obecně kritizují skutečnost, že Neuralink téměř nezpřístupňuje žádná data o svých experimentech.

Společnost nyní vysvětluje, že přesnost a rychlost kurzorových operací se zpočátku snížila kvůli odděleným elektrodám. V reakci na to se algoritmus, který zaznamenává mozkovou aktivitu, stal citlivější a technologie, která to převádí do pohybů kurzoru, se tak vylepšila. Po softwarové úpravě dosáhla technologie vyšších hodnot než dříve, uvádí příspěvek na blogu.

Implantát má umožnit ovládat chytrý telefon pomocí myšlenek

Neuralink neposkytl žádné informace o důvodech odstranění elektrod. Podle Wall Street Journal jedna z teorií společnosti byla, že po operaci mohl v lebce zůstat vzduch. Na studii dohlíží americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

Výzkum rozhraní mozek-počítač probíhá již léta. Neuralink je také jen jednou z několika společností vyvíjejících takové technologie. Jen málo vědců se ale zatím odhodlalo testování na lidech.

,,Myšlenka rozhraní mozek-nervový systém má velký potenciál pomoci lidem s neurologickými poruchami,“ řekla Tara Spires-Jonesová, neurovědkyně z University of Edinburgh a prezidentka British Neuroscience Association, poté, co bylo oznámeno, že Elon Musk implantoval mozkové čipy do lidí. ,,Nicméně většina těchto rozhraní vyžaduje invazivní neurochirurgické postupy a jsou stále ve fázi experimentu, takže bude pravděpodobně trvat mnoho let, než budou široce dostupná.“