Tetovací náplasti

Tetovací umělci pravděpodobně vidí tento vývoj kriticky: lidé by měli být schopni vytetovat jednoduché symboly sami s malou náplastí. Vývoj amerického výzkumného týmu má i další aplikace.

Tetování jsou někdy skutečná umělecká díla, na kterých tatér pracoval dlouhou dobu. Jiní zákazníci naopak chtějí pouze malé a jednoduché tetování – číslo nebo symbol.

K tomu by jim mohl pomoci nový vývoj čtyř výzkumníků – zpříjemnil by a nekomplikoval by i vlastně bolestivý zákrok tetování. Tým pod vedením Marka Prausnitze z Georgia Institute of Technology vyvinul záplaty, které by měl umět používat každý uživatel sám. Tyto náplasti mají potažení miniaturními jehlami, které dodávají inkoust do kůže, píší vědci v časopise iScience.

Zatím se ale přístup testuje pouze na krysách a prasečí kůži. Vědci zvířatům vytetovali mimo jiné srdce a hvězdy, ale také čísla a krátká slova. U lidí se náplasti můžou používat k levnému tetování malých symbolů, které nevyžadují zručnost tatéra. Kromě toho se podle vědců zdá myslitelné zakrytí oblastí kůže, které se vnímá jako nevzhledné. Náplasti by se daly použít i k označení zvířat.

Ve studii bylo také možné použít inkoust, který je viditelný pouze pod UV světlem. V důsledku toho by se určité informace mohly nosit diskrétně na kůži, píší vědci.

Náplasti s mikrojehličkami: srdce a hvězdy, ale také čísla.
Náplasti s mikrojehličkami: srdce a hvězdy, ale také čísla

Podle vědců se tato technologie může použít také k označení lékařských informací na kůži, například krevní skupiny nebo nemocí, jako je cukrovka. Může se také aplikovat QR kód, který se přečte a vede k dalším informacím.

Náplasti také s dočasným tetovacím inkoustem

,,Miniaturizovali jsme jehlu tak, aby byla bezbolestná, ale přesto účinně dodávala tetovací inkoust do kůže,“ řekl Prausnitz. Vyvinuté minijehly se skládají z tetovací barvy obklopené rozpustným krytem. Podle výzkumu vědců tetování vydrží minimálně rok, ale může být i trvalé. Zdá se však také myslitelné opatřit náplasti dočasným tetovacím inkoustem.

Dosud se minijehly používaly například při ošetřeních proti vráskám, ale podle vědců nikoli v tetovacím průmyslu. Prausnitz také léta zkoumá, jak lze takové jehly použít k podávání léků nebo očkování.

Za účelem dalšího pokroku v technologii odborníci založili společnost. „Cílem není nahradit všechna tetování, která jsou často dílem krásy tatérů,“ říká Prausnitz. ,,Naším cílem je vytvořit nové příležitosti pro pacienty, domácí mazlíčky a lidi, kteří chtějí bezbolestné tetování, které se snadno aplikuje.“

Zdroj: spiegel, Vapol