Tesla přijímá objednávky na poloelektrický náklaďák

Tesla přijímá a konečně otevřela knihy objednávek pro svůj Semi elektrický náklaďák po dlouhém čtyřletém čekání zdržovaném omezením dodávek bateriových článků.

Tesla propásla příležitost prohlásit se za první elektrický návěs na trhu. A místo toho se rozhodla zdůraznit výkonnostní schopnosti Tesla Semi.

Možná, že na vrcholu seznamu je jeho schopnost zrychlit z 0-96,5 km/h za 20 sekundu, což je funkce, kterou Tesla popsala jako „badass“. A to i díky součiniteli odporu vzduchu 0,36 (průměrná kombinace kamionu a návěsu je 6,08).

Čtyři nezávislé motory – všechny na zadní nápravě – umožňují rychlost 96,5 km/h se sklonem o 5 %. Tesla říká, že spotřeba energie Semi je pod 2 kWh na míli (km), což odpovídá průměrnému výkonu spotřebovaného asi 8 Modely 3.

Tesla Semi je k dispozici se dvěma možnostmi baterie. Přestože Tesla neuvedla energetickou kapacitu, její webové stránky říkají, že Semi může nabídnout dojezd 482 km nebo 805 km.

Toto jsou specifikace, které nejsou pro slabé povahy.

Před pouhými týdny zahájil konkurent elektrických náklaďáků Nikola objednávky na svůj bateriově elektrický Tre. Pro srovnání, nabízí maximální rychlost 58 km/h se sklonem 6 % a dojezd až 563 km z baterie s kapacitou 753 kWh.

Mezi další specifikace patří celková hmotnost vozidla (GCWR) 37 tun. Má nabíjení 240 kW pro dobu nabíjení 120 minut (20-80 %) a trvalý výkon 480 kW.

Tesla přijímá objednávky a však neuvedla klíčové specifikace včetně GCWR, velikosti baterie nebo rychlosti nabíjení.

Elektrický nákladní automobil Tesla Semi.  Zdroj: Tesla, Tesla přijímá objednávky na poloelektrický náklaďák
Elektrický nákladní automobil Tesla

Cena není vysoká

Možná překvapivě však cena Tesla Semi není – jak by mohl říci šéf Tesly Elon Musk – „vysoká“.

„Očekávaná základní cena“ 150 000 USD (3 556 500 Kč) je pro standardní řadu Semi a 180 000 USD (4 267 800 Kč) za variantu s prodlouženým dojezdem.

Na druhou stranu Nikola neuvedla očekávanou cenu Tre. Ale pouze zmiňuje potenciální slevu 150 000 USD (3 556 500 Kč) pro kalifornské flotily prostřednictvím státního pobídkového projektu pro hybridní a autobusové kamiony a autobusy s nulovými emisemi (HVIP) .

Tesla požaduje rezervační poplatek ve výši 20 000 USD (474 180 Kč). Zájemci se požádají, aby okamžitě složili 5 000 USD (118 545 KČ) a poté si do 10 dnů zajistili převod na zbytek, plus dalších 20 000 USD (474 180 Kč) za každé požadované vozidlo.

Tesla tvrdí, že jelikož polovinu nákladů na provoz dieselového návěsu tvoří palivo, je doba návratnosti pro Semi dva roky.

Semi je samozřejmě zatím k dispozici pouze v USA.

V Austrálii společnost Janus Electric se sídlem v NSW v dubnu představila svůj prototyp plně elektrického hnacího tahače s technologií výměny baterií pro nákladní vozidla, která jsou již na cestách.

S dojezdem přibližně 400 km a 630 kWh baterií se dokáže dobít za čtyři hodiny. Ale nebude to muset dělat na útěku, jakmile budou na východním pobřeží zavedeny stanice pro výměnu baterií.

tesla semidash, Tesla přijímá objednávky na poloelektrický náklaďák
Tesla Semi

Kamionová doprava na autopilota – Tesla Semi

Ale zpět k Tesle Semi, která bezpochyby upoutá pozornost vozových parků, které chtějí snížit únavu řidičů.

Dodává se s charakteristickým pokročilým asistentem řidiče, Autopilotem, který Tesla říká, že pomůže vyhnout se kolizím. Tesla říká, že dalšími výhodami jsou „centrovaná pozice řidiče“ poskytující „maximální viditelnost a kontrolu“.

Dodává, že „nízké těžiště Semi nabízí ochranu při převrácení“.

Tesla přijímá objednávky, ale zdůrazňuje, že se nejedná o autonomní řízení a řidiči musí být neustále ve střehu.

Minimalistická palubní deska plná dvou obrazovek je světem odlišným od tradičních nákladních kabin. To v kombinaci s autopilotem a jízdou bez vibrací možná odstartuje nový věk v odvětví nákladní dopravy.

Bude zajímavé, zda Tesla Semi změní hru v tomto odvětví. Do roku 2030 odhadla Americká asociace nákladních vozidel ve zprávě z roku 2021 nedostatek 160 000 řidičů v USA .

Zdroj: thedriven, Vapol