Světelný rok v 5 000 solárních autech Lightyear

Nizozemská solární automobilka Lightyear oznámila partnerství, díky kterému bude na platformě pro sdílení aut MyWheels 5 000 solárních elektromobilů Lightyear. Přičemž první vozy budou k dispozici příští rok.

Společnost Lightyear, která vyvíjí první solární vůz na světě na dálku, a The Sharing Group dodají od roku 2025 5 000 solárních vozů Lightyear Two lídrovi na trhu v oblasti sdílených vozů v Nizozemsku, společnosti MyWheels.

Světelný rok aneb budoucnost mobility

První solární elektromobil společnosti Lightyear, Lightyear One, se má na platformě MyWheels nabízet od roku 2023. Stane se tak rokem světelným.

„Budoucnost mobility není jen o vozidle samotném, ale také o způsobu, jakým ho používáme. Koncept sdílení aut se jeví příkladem toho, jak se trh vyvíjí, aby našel nové, udržitelnější způsoby, jak udržet lidi mobilní, aniž by vlastnili vlastní auto,“ řekl Lex Hoefsloot, spoluzakladatel a generální ředitel společnosti Lightyear.

„Nabídkou Lightyears prostřednictvím služby sdílení aut, jako se stává MyWheels, můžeme plnit naše poslání rychleji a efektivněji. Toto partnerství je vzrušujícím krokem k čistší budoucnosti. A jsme hrdí na to, že můžeme spojit síly s MyWheels a The Sharing Group.“

Společnost Lightyear na začátku tohoto roku uvedla, že nízká spotřeba energie prototypu Lightyear One byla ověřena se zaznamenanou spotřebou energie 141 Wh na kilometr při 10 stupňovém dni v Itálii. Což vedlo k ujetí 400 km s kapacitou baterie 60 kWh a jízdou při rychlosti 130 km/hod.

Světelný rok jedna
Vestavěné solární panely dávají vozu dojezd více než 700 km

Toto ověření vycházelo z předchozí testovací jízdy v červenci 2021. Kdy vůz jel rychlostí 85 km/h po dobu 9 hodin v kuse na vzdálenost 710 km – v té době nejdelší vzdálenost, kterou jakékoli auto ujelo na 60 kWh baterii.

Omezený počet solárních elektromobilů

Společnost Lightyear plánuje postavit pouze omezený počet svých solárních elektromobilů Lightyear One. Oznámila tak výrobu 946 kusů, která se má vyrobit v druhé polovině tohoto roku. Ale vůz se má přesto přidávat do platformy pro sdílení automobilů MyWheels.

Lightyear Two však bude sériově vyráběným modelem společnosti. Má jít na trh v roce 2024/25 s počáteční cenou 730 000 Kč.

Na konci roku 2021 Lightyear podepsal smlouvu s nizozemskou společností na leasing automobilů a vozový park LeasePlan na dodávku 5 000 vozů Two v rámci plánů předplatného již v roce 2024.

„MyWheels masivně investuje do elektrifikace a nyní je více než 50 % sdíleného vozového parku elektrických,“ řekla Karina Tiekstra, generální ředitelka MyWheels.

„S příchodem Lightyear na platformu umožňujeme našim uživatelům zažít budoucnost mobility. Skvělý krok v naší misi udržet Nizozemí mobilní s 1 milionem vozů.“

Zdroj: thedriven, Vapol