Start-stop systém, pomáhá nebo škodí

Výrobci vozidel už léta prezentují systém start-stop jako prospěšný pro uživatele i životní prostředí. Tyto systémy totiž snižují spotřebu pohonných hmot a tvorbu emisí – nejen CO2, ale také dalších složek výfukových plynů, protože když auto stojí, tak systém vypne motor. Platí to zejména v městském provozu a kurýrním provozu vozidla.

Jenže přes desetileté zkušenosti se systémem start-stop odhalují a potvrzují i ​​jeho stinnou stránku. Zejména nadměrné opotřebování pohyblivých komponent motoru, jelikož počet startů roste geometrickou řadou. Zvýšené opotřebení komponent elektroinstalace, kam patří především startér a baterie. Značná část odborníků se vůbec netají výroky, že systém vlastně způsobuje více škody než užitku.

Je z ekologického a ekonomického hlediska pro firmy efektivnější zaplatit průběžně o něco více za vyšší spotřebu paliva nebo platit za častější výměnu dražších baterií (AGM, EFB…) a opravu startéru nebo jiných částí vozidla? Navíc, jak správně předpokládáte, tak systém se reálně podepisuje i nad vyšší nákupní cenou vozů.

Jak to funguje?

Start-stop prošel vývojem. Zatímco na začátku se ke spuštění motoru používal klasický startér, dnes se stále častěji využívá přímo alternátor se zabudovaným startérem. Měnilo se také časování vypínání. Zpočátku se motor vypínal teprve tehdy, když vozidlo zcela zastavilo, dnešní systémy už vypínají ještě předtím, než vozidlo zastaví. U manuálních převodovek povětšinou vypne při vyřazení do neutrálu a uvolnění spojkového pedálu a nastartuje již při opětovném vyšlápnutí spojky a zařazení rychlostního stupně. U automatů při vypínání motoru systém sleduje rychlost vozidla a tlak na brzdový pedál, restartuje jej zase, když uvolníte brzdový pedál.

Start-stop systém

Stále častěji elektronika vypíná motor již v nízkých rychlostech a aktuálně jsou vyspělé start-stop systémy propojeny i s čelními snímači a když se auto před vámi pohne, elektronika nastartuje váš motor ještě předtím, než vyšlápnete spojku nebo stlačíte plyn. Tím se zrychluje provoz. Někteří výrobci nabízejí start-stop systém, který po otevření dveří automaticky nastartuje motor. To pokládám z pohledu efektivity za nevyužití potenciálu systému, protože zatímco kurýr předává balík, tak motor naprosto zbytečně jede. Jiné systémy jsou takové, že po otevření dveří jednoduše deaktivují systém a po předání zásilky musí kurýr znovu startovat motor klíčkem v zapalování nebo startovacím tlačítkem. Z pohledu kurýra je nejlepší takový systém, který po zastavení auta vypne motor, po otevření dveří jej nechá vypnutý a když pak kurýr sedne za volant, stiskne spojku a zařadí jedničku (v případě automatu zařadí D a přidá plyn) automaticky nastartuje motor.

Jak deaktivovat start-stop?

Start-stop systém kromě v úvodu zmíněných technických problémů má i nedostatky z uživatelského hlediska. Často je až velmi akční, což často způsobuje diskomfort. Zpožděný rozběh z místa, ale nejčastěji způsobuje zbytečné vypnutí motoru, i když auto bude stát krátce. Přepravní společnosti chtějí generovat zisky a jednorázové vyšší náklady při opravách bolí více než mírně vyšší náklady ve spotřebě, které se často nedají ani změřit, jelikož každý řidič má jiný styl jízdy. Když některý výrazně přesahuje průměr, problém je obvykle někde jinde. Proto řidiči zvyknou systém start-stop často deaktivovat. Některé firmy to dokonce svým řidičům doporučují.

Mnozí řidiči systém zvyknou deaktivovat. První způsob deaktivace je oficiální, tedy takový, jak umožňuje i výrobce: stisknutím tlačítka. Obvykle to musíte udělat po každém startování auta klíčem či tlačítkem startování. Další tři způsoby již představují zásah do vozidla, čili mohou mít za následek pád záruky. Prvním z nich je softwarové odstranění, druhým odpojení kabelu, který má na starosti snímání kapacity akumulátoru, čili v podstatě oklamete řídící jednotku a systém si tak myslí, že baterie je podvyživená a nedovolí motoru vypnutí, třetím způsobem instalace emulátoru.

Zdroj: automagazin, top-voziky.cz