Společnost Stellantis odhaluje novou elektrickou platformu

Společnost Stellantis, světový výrobce automobilů číslo tři, představila svou novou platformu pro elektromobily s bateriemi (BEV). Ta bude základem pro osm nových elektromobilů uvedených na trh u pěti jejích značek, počínaje Dodge a Jeep.

Platforma STLA Large je jednou ze čtyř platforem specifických pro BEV, které společnost Stellantis přislíbil na svůj EV Day 2021. A druhá bude spuštěna poté, co společnost v červenci 2023 představila STLA Medium.

Společnost Stellantis odhaluje novou elektrickou platformu

STLA Large slibuje působivý dojezd 800 kilometrů pro sedany, účinnost nabíjení 4,5 kWh za minutu a zrychlení z 0 na 100 km/h v rozmezí 2 sekund. A bude tak k dispozici v architektuře 400 V i 800 šroubů.

Zpočátku budou k dispozici dvě varianty bateriových sad s energetickými hodnotami mezi 85 kWh a 118 kWh. A STLA Large může začlenit moduly elektrického pohonu tři v jednom. Ty lze nakonfigurovat pro pohon předních kol, pohon zadních kol a rozložení pohonu všech kol.

Stellantis slibuje, že STLA Large bude „nejflexibilnější nativní platformou BEV v oboru“. A má tak podporovat typy automobilů, crossoverů a SUV.

„Naše cíle pro naše platformy STLA jsou ambiciózní, ale právě to od nás naši zákazníci dnes potřebují,“ řekl Carlos Tavares, generální ředitel Stellantis.

Nová elektrická platforma STLA Large

„Vytvoření rodiny vozidel z dobře navržené sady komponentů, které jsou dostatečně flexibilní, aby pokryly více typů vozidel a pohonů, převyšující jakýkoli z našich současných produktů, osloví zákazníky všech našich ikonických značek.“

„Flexibilita a agilita této platformy se jeví jeho charakteristickým znakem. A bude především hnací silou našeho úspěchu v přechodu k elektrifikaci v Severní Americe.“

STLA Large bude mít délku od 4 764 do 5 126 mm a na šířku 1 897 až 2 030 mm s rozvorem v rozmezí 2 870 až 3 075 mm.

Kromě STLA Medium and Large plánuje Stellantis také odhalení BEV platforem pro Small a Frame.