Kamenná socha ležela stovky let ukrytá v sopce

Socha objevená na Velikonočním ostrově: ne ní jasné, k čemu obří hlavy sloužily

Velikonoční ostrov je světově proslulý svými tajemnými kamennými sochami Moai. Nyní domorodá komunita slaví „unikátní“ nález a doufá tak v nové poznatky o životech svých předků.

Vědci našli kamennou sochu v kráteru sopky Rano Raraku na Velikonočním ostrově v Pacifiku. Takzvaná Moai se objevila ve vyschlé laguně v sopečném kráteru, uvedl list El Mercurio.

,,Jde tak o velmi mimořádný nález, protože jde o tzv. první objev Moai v laguně v kráteru Rano Raraku,“ uvedla domorodá komunita Ma’u Henua, která spravuje národní park Rapa Nui.

Velikonoční ostrov patří Chile a nachází se asi 3 700 kilometrů od pobřeží jihoamerické země v jižním Pacifiku. Je známá svými obrovskými kamennými sochami, tzv. Moai. Přesný účel těchto soch vyrobených z tufu je stále nejasný.

Socha byla ukryta nejméně 200 let.

Nyní objevená socha je vysoká asi 1,60 metru. Když ji našli, byla tváří vzhůru. ,,Zajímavostí také je, že laguna byla hluboká až tři metry a to po dobu nejméně 200 až 300 let,“ řekl Ninoska Avareipua Huki Cuadros z ostrovní správy. ,,Takže za tu dobu ji sem nikdo nemohl dát.“

Objevená socha v kráteru sopky na Velikonočním ostrově

Rysy obličeje sochy jsou silně zvětralé; Kamenná socha ležela stovky let ukrytá v sopce
Rysy obličeje sochy jsou silně zvětralé

Rysy obličeje sochy se zdají rozpoznatelné, ale silně poškozené erozí. ,,Studie by mohla poskytnout jiný pohled na historii, jak ji známe, a také na to, jak naši předkové používali toto kulturní osídlení a především její zdroje,“ řekla domorodá komunita Ma’u Henua.

Moai s charakteristickým protáhlým tvarem hlavy, dlouhými ušními boltci a velkými nosy se podle odhadů postavily asi před čtyřmi stoletími. Přes rozsáhlý výzkum se o jeho skutečném účelu a přesné době jeho výstavby stále vedou spory.

Rapa Nui, původní obyvatelé Velikonočního ostrova, věří, že tito obři tak mají magickou moc. Vědci předpokládají, že sochy představují kmenové náčelníky a také předky a měly by představovat spojení s posmrtným životem.

Zdroj: spiegel, Vapol