Speciální bakterie ve střevě dokážou trávit cholesterol

Zvýšená hladina cholesterolu podporuje kardiovaskulární onemocnění. Mikroby v trávicím traktu však mohou pomoci látku rozložit. Nyní vědci dekódovali mechanismus, který za tím stojí.

Rozklad cholesterolu pomocí speciální bakterie

Některé tzv. speciální bakterie ve střevě mohou rozkládat cholesterol. V korelační studii zjistili američtí vědci méně cholesterolu ve střevech a krvi lidí s vysokou koncentrací těchto bakterií. Uvádí to tým vedený Ramnikem Xavierem z Broad Institute v Cambridge v USA v časopise „Cell“.

Vysoká hladina cholesterolu zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění. Je známo, že hladinu ovlivňují různé faktory: geny, strava a životní styl. Již v roce 2020 Xavier a další výzkumníci prokázali, že rozmanitost bakterií ve střevě, mikrobiom, může také rozkládat cholesterol. V tehdejší práci však nebyly podrobně rozebrány jednotlivé druhy bakterií a jejich metabolismus.

Ukázky od více než 1 400 účastníků

Tým nyní použil data a vzorky stolice od více než 1 400 účastníků Framingham Heart Study. Ta již více než 70 let systematicky vyšetřuje lidi na příčiny a rizika kardiovaskulárních onemocnění. V laboratoři vědci dekódovali veškerou DNA mikrobů ze vzorků. Kromě toho také zaznamenali tisíce metabolických produktů pomocí nové techniky.

Speciální bakterie ve střevě dokážou trávit cholesterol
Hovězí hamburgery: Živočišné tuky mohou vést ke zvýšení cholesterolu v krvi

Vědci našli četné možné souvislosti mezi různými střevními bakteriemi a rizikovými faktory pro kardiovaskulární systém. Hlavní výsledek: Lidé s obzvláště velkým počtem bakterií z rodu Oscillibacter ve střevech měli poměrně nižší hladinu cholesterolu ve stolici a krvi.

Pozor na správné mastné kyseliny

V dalších laboratorních experimentech výzkumná skupina podrobněji zkoumala bakterie Oscillibacter. Zjistila, že tyto absorbují cholesterol a přeměňují ho na látku zvanou koprostanol, která je pak dále rozkládána jinými bakteriemi. Identifikovali také gen pro přeměnu cholesterolu.

Další studie by mohly přispět k vývoji terapií, které využívají funkci střevního mikrobiomu, píší vědci. Opatření, která se zaměřují na mikrobiální metabolismus cholesterolu ve střevě, by mohla potenciálně snížit hladiny cholesterolu, které jsou jednou příliš vysoké.

Zejména živočišné tuky, jako jsou uzeniny, maso, máslo a další mléčné výrobky, mohou vést ke zvýšení koncentrace cholesterolu v krvi. Tyto mastné kyseliny se také nacházejí v kokosovém oleji, pečivu a sladkostech s vysokým obsahem tuku. Potraviny bohaté na cholesterol, jako jsou uzené ryby, maso z orgánů a vaječné žloutky, mohou také zvýšit hladinu, ale v menší míře. Podle Federálního centra pro výživu jsou zdravější nenasycené mastné kyseliny, například z olejů rostlin a ryb.