Dojezd přes 800 km s novou baterií Qilin

Již v srpnu se kolem Tesly množily zvěsti, které potenciálně používají novou baterii CATL ve svém Modelu Y, která by mohla nabídnout 10% nárůst dojezdu. V té době Tesla ignorovala tyto fámy o nových bateriích a používala nejnovější Qilin baterie CATL s vyšší hustotou energie. 

Nyní v listopadu byl uveden na trh první elektromobil s revolučními bateriemi Qilin od CATL.

Novým MPV je Zeekr 009 MPV (Multi-Purpose Vehicle) se 140 kWh baterií založenou na technologii baterií CATL.

Dojezd přes 822 km s novou baterií

Zeekr je prémiový elektromobil Geely. Společnost Geely, která také vlastní Volvo, Polestar a Lotus, oficiálně představila své MPV Zeekr 009 s verzí, která nabízí dojezd neuvěřitelných 822 km. 

zeekr 009
Zeekr 009

Podle generálního ředitele společnosti Zeekr An Chunghui je to větší dojezd než 99 % současných vozidel ICE.

Zeekr 009 může dosáhnout tohoto rozsahu s baterií CATL Qilin, která se poprvé objevila v jakémkoli sériovém EV.

baterie catl 1000 km
Baterie CATL 1 000 km

Podle CATL poskytuje baterie Qilin vysokou hustotu energie a může dosáhnout 255 Wh/kg. Je také schopen poskytnout dojezd až 1 000 km ve správné konfiguraci EV.

Příkladem toho je Zeekr 001, který bude prvním sériově vyráběným elektromobilem, který nabídne dojezd 1 000+ km pomocí této nové technologie baterií.

Rychlejší než výkonná SUV

Nová baterie je také schopna efektivně dodávat energii do dvoumotorového pohonného systému tohoto MPV o výkonu 400 kW. Zeekr 009 zrychlí z 0 na 100 km/h za 4,5 sekundy. To je rychlejší než téměř každé ICE SUV na trhu v Austrálii.

Zeekr očekává, že cena jejich nového modelu dosáhne 2 000 000 Kč.

Zeekr 001. Zdroj: Geely
Zeekr 001

Na spouštěcí akci Zeekr oznámil, že dodávky Zeekru 009 se mají oficiálně zahájit v lednu 2023.

Segment MPV je dalším segmentem, kde by bylo skvělé vidět možnosti elektromobilů dostupné spotřebitelům po celém světě. V současné době mezi některé populární modely ICE patří Kia Carnival a Honda Odyssey.

Vzhledem k tomu, že Polestar již dodává elektromobily do Austrálie, doufáme, že elektromobily jako Zeekr se v příštích letech uvedou na trh v Austrálii.

Zdroj: thedriven, Vapol