Španělské město, které bylo omylem opuštěno

Středověké pevnostní město Granadilla je městem duchů. Návštěvníci mohou nahlédnout do prázdné místnosti, projít se zděnými ulicemi a navštívit jeho město z vrcholu jeho hradu. Ale nikdo tam nebydlí. Ne od té doby, co byli všichni obyvatelé v 60. letech vyhození.

Španělské pevnostní město

Granadilla, založená muslimy v 9. století, nacházející se v provincii Cáceres, západním Španělsku a sousedící s Portugalskem, zaujímala strategickou polohu a umožňovala svým obyvatelům hlídat Ruta de la Plata, starou obchodní část toho, co jsou nyní regiony Andalusie, Extremadura, Castilla y León do Asturie.

V průběhu let se panství města změnilo a dnes je jedním z mála španělských pevnostních měst, kde jsou staré hradby stále nedotčené. Ale komunita, která tam žila až do poloviny 20. století, je pryč.

Konec začal v 50. letech 20. století, během diktatury generála Francisca Franca. Kdy se Španělsko pustilo do masivního projektu výstavby přehrad jako způsob, jak podporovat ekonomiku v období izolace.

Jedním z těchto snah se stala nádrž Gabriel y Galán na řece Alagón. V roce 1955 úřady rozhodly, že Granadilla se nachází v rovině, která se měla zaplavit; a proto se museli lidé evakuovat.

Nucený pohyb

Pohled na opuštěné město Granadilla
Přestože vody přehrady Gabriel y Galán město nikdy nepokryly, španělské úřady nepovolily jeho bývalým obyvatelům návrat

V průběhu 10 let, od roku 1959 do roku 1969, bylo 1 000 obyvatel Granadilly násilně vystěhováno, mnozí z nich přesídlení do kolonizačních osad poblíž města.

Granadilla – založená muslimy

Když voda v roce 1963 začala stoupat, pokrývala kromě jedné všechny přístupové cesty do města a proměnila ho v poloostrov. Ale to jen tak daleko, jak voda sahala: město samotné se nikdy nezaplavilo. Obyvatelům se však už neumožnil návrat.

Tato zkušenost se stala traumatizující pro obyvatele, z nichž si mnozí stále nesou svou frustraci. ,,Byla to parodie,“ říká Eugenio Jiménez, prezident Asociace dětí z Granadily.

,,Vykopli nás s tím, že přehrada zaplaví město, což bylo nemožné, protože město je vyšší než přehrada. Ale byla to doba diktatury a neměli jsme žádná práva. A žádná vláda nás neposlouchala,“ posteskl si.

Purificación Jiménez, bývalý obyvatel Granadilly, také vzpomínal na obtížnost těch let. ,,Pamatuji si, že vždy, když rodina opouštěla město, každý se rozloučil a plakal,“ řekl.

Ani dnes nemohou bývalí obyvatelé města své domy získat zpět, protože vláda dodržuje povodňovou vyhlášku podepsanou Francem. Návštěvníci však přicházejí denně.

Město se v roce 1980 označilo jako historicko-umělecká lokalita. A nyní funguje jako bezplatné muzeum pod širým nebem (pod dohledem Autonomního organismu pro národní parky).

Pokud jde o obyvatele, tito a jejich potomci Granadille navštíví dvakrát ročně, na svátek Všech svatých (1. listopadu) a na den Nanebevzetí Panny Marie (15. srpna).

Zdroj: bbc, TowPoint