Komplex římských vil objevili archeologové na sídlišti v Anglii

Archeologové ve Velké Británii odkryli "pozoruhodný" komplex římských vil na sídlišti ve vesnici Grove v hrabství Oxfordshire

Archeologové ve Velké Británii odkryli „pozoruhodný“ komplex římských vil na sídlišti ve vesnici Grove v hrabství Oxfordshire. Mezi nálezy v komplexu římské vily patří malé votivní sekerky, červeně sklízená keramika „sámského“ stylu, četné mince a záhadná sbírka pevně svinutých olověných svitků.

Objev z doby bronzové

Archeologický objev, který se nachází v krajině s kořeny sahajícími až do doby bronzové, představuje vilový komplex se složitou malovanou omítkou, mozaikovou výzdobou a pokladnicí unikátních artefaktů z římské doby.

Mezi nálezy v komplexu římské vily patří malé votivní sekerky, červeně sklízená keramika "sámského" stylu, četné mince a záhadná sbírka pevně svinutých olověných svitků
Archeologové objevili mince uvnitř komplexu římských vil

Pod vedením skupiny Red River Archaeology Group, která pracovala na zakázce společností Barratt a David Wilson Homes, byla odkryta monumentální budova o rozloze přibližně 500 metrů čtverečních. Tato budova je jedna z větších staveb svého druhu v Británii.

V sousedství této stavby se nachází vila s „křídlovou chodbou“. „Jedná se o vysokou obytnou stavbu s centrálním traktem a vedlejšími křídly místností, do kterých se vchází centrální chodbou,“ uvádí skupina Red River Archaeology Group.

„Samotná velikost dochovaných staveb a bohatství nalezeného zboží naznačují, že se jednalo o dominantu lokality.

Jaké artefakty archeologové našli?

Nalezené artefakty zahrnují působivou škálu předmětů. A to včetně složitě malované omítky, mozaikových dlaždic, malých votivních sekerek, červené keramiky „sámského“ stylu, četných mincí, prstenů a broží, jakož i opaskové spony s koňskou hlavou datované do let 350-450 n. l.

Zvláště zajímavá je záhadná sbírka pevně svinutých olověných svitků. I když jsou svitky v současnosti prázdné, po rozbalení vyvolávají vzpomínky na římské „tabulky prokletí“.

Ve spojení s přítomností miniaturních votivních sekerek svitky „naznačují rituální/poutní ohnisko někde na sídlišti“, jak uvádí Red River Archaeology Group.

Podle prohlášení skupiny Red Rock Archaeology Group hodlá tým spolupracovat se společnostmi Barratt a David Wilson Homes. Chtějí zajistit, aby stavební činnosti na historickém místě probíhaly při zachování jeho dědictví.

„Je pozoruhodné, že jsme pouze posledními v řadě lidí, kteří na tomto místě založili komunitu, jejíž historie sahá tak daleko.“ Poznamenal Campbell Gregg, výkonný ředitel sídliště.

Zdroje: Euronews, Vapol