Elektrické dodávky jsou na provoz levnější než dieselové

Celkové náklady na nákup a provoz elektrické dodávky v Evropě jsou nyní levnější než naftové alternativy. A to podle nové studie, podpořené průzkumem mezi evropskými kupujícími dodávek, kteří zjistili, že většina chce přejít na elektrický pohon.

Studie společnosti Transport & Environment

Nová studie zveřejněná společností Transport & Environment (T&E), přední evropskou skupinou kampaní za čistou dopravu, analyzovala celkové náklady na vlastnictví (TCO) elektrických a dieselových dodávek. Ty zahrnují náklady na nákup, provoz a údržbu. TCO je zásadní metrikou pro provozovatele užitkových vozidel.

T&E modelovala TCO dieselových a elektrických dodávek pro šest skupin koncových uživatelů. A to včetně přepravců mezi podniky profesionálních uživatelů, krátkodobých pronájmů, nájemců a soukromých uživatelů. Zejména ve Francii, Německu, Itálii, Polsku, Španělsku a Spojeném království. Ty představují 76 % trhu dodávek zejména v EU a Spojeném království.

Výsledky analýzy ukázaly, že elektrické dodávky se již staly nejlevnější variantou pro všechny zvažované skupiny uživatelů. A to ve všech šesti zemích, pokud mají zahrnuty i dotace na nákup.

peugeot E-expert, Elektrické dodávky jsou levnější na provoz než dieselové
Elektrická dodávka Peugeot E-expert

Konkrétně je průměrná elektrická dodávka v EU o 25 % levnější než průměrná dodávka se vznětovým motorem, s TCO 0,15 EUR/km pro elektrickou dodávku ve srovnání s 0,20 EUR/km pro dodávku s naftovým motorem.

Navíc, i kdyby byly vyloučeny dotace na nákup, tyto elektrické vozy by byly stále levnější na základě TCO v pěti ze šesti uvažovaných zemích. A nejpozději do roku 2024 by byly levnější ve všech zemích a pro všechny skupiny uživatelů.

Průzkum evropského trhu

Průzkum mezi evropskými kupujícími zveřejněný současně se zprávou také ukázal, že evropský trh dodávek je připraven naskočit na palubu elektrické revoluce. Přičemž 36 % dotázaných vozových parků se již může pochlubit alespoň jednou elektrickou dodávkou. Zatímco dalších 32 % je již plánuje koupit letos.

Průzkum 745 vozových parků po celé Evropě provedený společností Dataforce pro T&E také zjistil, že 16 % zvažuje koupi elektrického vozu v příštích pěti letech.

Bohužel ale chybí nabídka modelů elektrických dodávek. Což vysvětluje, proč – navzdory zájmu – tvoří pouze 3 % prodejů. Přičemž výrazně zaostávají za bateriovými elektrickými vozidly (BEV) s 9 %.

Společnost T&E dále očekává, že nabídka elektrických dodávek se má po zbytek desetiletí i nadále stát nedostatečnou. A to pokud nedojde k výraznému a okamžitému zvýšení cílů Evropské unie v oblasti CO2 pro dodávky. Které se staly ve dvacátých letech nedotčené a nevyžadují výrobce. A mohou zvýšit prodej nad 10% podíl do konce dekády.

„Elektrická dodávka poráží diesel cenou a kupující to vědí,“ řekl James Nix, manažer nákladní dopravy ve společnosti T&E. „Ale nikde není dostatek elektrických dodávek.“ Zákonodárci EU to mohou okamžitě změnit zvýšením cílů CO2. Což má vyžadovat, aby výrobci dodávek prodávali více vozidel s nulovými emisemi.

Dodávka poráží naftu cenou

Podle T&E by zpřísnění návrhů cílů EU v oblasti CO2 během tohoto desetiletí vedlo k přidání 1 milionu dalších elektrických dodávek na evropské silnice do pěti let. Ušetřilo by se 5,6 mega tun emisí CO2 v roce 2027 a snížila by se o 7 % roční spotřeba ropy v Evropě.

To poslední je zvláště důležité, protože každoroční snižování spotřeby ropy by ukončilo závislost na ruském dovozu. Podobně by ještě ambicióznější cíle evropským podnikům v letech 2025–2030 ušetřily miliardy eur kvůli nižším nákladům na provoz.

„Elektrické dodávky pomohou snížit naši závislost na ropě a ušetří evropským podnikům miliardy eur již v tomto desetiletí. Ale přísun na trh musí skončit,“ řekl James Nix.

„Členské státy a europoslanci mohou otevřít kohoutek a uvést na trh mnohem více těchto dodávek. A to tím, že zvýší cíle EU pro dodávky CO2.“

T&E zejména vyzývá zákonodárce Evropské unie, aby zpřísnili navrhované cíle CO2 pro dodávky a požadovaly 25% snížení průměrných emisí CO2 dodávkových vozidel v roce 2025 spolu s novým průběžným cílem 45% snížení do roku 2027 a 80% snížení do roku 2025-2030.

Naštěstí zprávu T&E snad uvidí ty správné oči, protože parlament EU a ministři životního prostředí mají rozhodnout o svých pozicích v nadcházejících měsících. A to před dohodou o konečných cílech, která se má uskutečnit na začátku léta.

Zdroj: thedriven, Vapol