Škoda Enyaq iV 80x Sportline

Škoda Enyaq iV 80x Sportline

Škoda do řady Enyaq přidala výkonnější model s pohonem všech kol. Stojí investice do něj za to?

Přidání verze s pohonem všech čtyř kol k benzinovému nebo naftovému modelu s sebou přináší obrovskou komplikaci. Musí se umístit rozdělovací převodovky, kloubový hřídel a diferenciály. Vyhrazené platformy EV jsou na druhé straně navrhli tak, aby obsahovaly volitelný přídavný hnací motor.

A tak Škoda vytvořila verzi svého SUV na platformě MEB – Enyaq iV, s pohonem všech kol. 80x se nazývá proto, že má větší, 77kWh „80“ baterii – přidává motor o výkonu 61 koní na přední nápravě, takže celkový výkon je 262 koní. Enyaq je zatím naším favoritem z rodiny MEB koncernu Volkswagen. Není to bavič, ale nabízí praktičnost, materiální přitažlivost a pohodlí. Je samozřejmé, že pohon všech kol lze kombinovat pouze s větší baterií 80, ale vzhledem k pohodovému charakteru Enyaqu je trochu zarážející, že je k dispozici pouze ve výbavě Sportline. Snižuje to jeho atraktivitu? Výbava Sportline na běžném voze je asi o 88.000Kč dražší a přidává sportovní body kit, vyhřívaná sportovní sedadla, 20palcová kola, maticové LED světlomety a bezklíčové ovládání. S cenou 1.400.000Kč nepatří mezi levné vozy.

Co od Škody Enyaq iV 80x Sportline můžete očekávat?

Standardní Škoda Enyaq iV se vyznačuje velmi bezpečným, ale mírně olovnatým ovládáním. 80x to posouvá vpřed a přidává více schopností a výkonu za každého počasí. I za chladnějších teplot a vlhkého počasí je trakce z velké části nenapadnutelná. Sportovní podvozek je docela pevný. Standardní Enyaq není tak svižný, jak byste čekali. Poskytuje dobrou kontrolu nad vozem, a i když se v 80x nikdy necítíte aktivně kvůli mírně nudnému řízení, je bezpečný a přesný. S dodatečnými 61 koňmi je také rychlejší, ale pokud toužíte po rychlém rodinném elektromobilu, Kia EV6 a Hyundai Ioniq 5 nabízejí ještě více výkonu za stejné peníze.

Kia je zábavnější na řízení, ale je méně pohodlná a působí méně luxusně, zatímco Hyundai je příjemnější než Škoda, ale znatelně více připomíná loď. Uvnitř poznáte, že jste v modelu Sportline, díky bohatosti Alcantary a umělých uhlíkových vláken. Vše je dobře poskládáno, působí dobře a je ergonomicky správné. Pokud ale chcete světlejší atmosféru interiéru, jakou má běžné auto, máte smůlu, nabízí pouze černou. Sportovní sedadla jsou však dobrým doplňkem, nabízejí určitou oporu v zatáčkách a zároveň jsou o něco pohodlnější při každodenním používání.

Chcete si jej koupit?

Enyaq 80x Sportline je trochu sportovnější, rychlejší Enyaq s lepší trakcí. Povinný paket Sportline nemá velkou hodnotu a pravděpodobně by vám při vašem užívání nechyběl pohon všech kol, pokud byste dostali běžný Enyaq. Ale co dělá, dělá dobře. Pokud očekáváte skutečně rychlý Enyaq, doporučujeme vám ještě počkat. Na trh dorazí plnohodnotné vRS s pohonem od Volkswagen ID 4 GTX.

Zdroj: Autocar, Vapol