Hlad vás rozzlobí – nyní vědecky dokázáno

Když máte hlad, jste méně schopni ovládat negativní emoce. Jak fenomén hangry vzniká, je stále nejasné. Nová studie z Cambridge ale ukazuje, že spojení není jen představa.

Když máte hlad, zdá se pravděpodobnější, že budete bojovat s negativními pocity. Toto je zjištění, které si již našlo cestu do běžného anglického použití s ​​pojmem ,,hangry“. Slovo je směsí „hladový“ a „vzteklý“. Vědcům pod vedením Viruses Swami z britské Anglia Ruskin University (ARU) v Cambridge se nyní mimo laboratorní podmínky podařilo prokázat, že toto spojení skutečně existuje.

Negativní emoce

Vyhodnotili informace poskytnuté více než 60 dospělými testovacími osobami, především z Rakouska a Německa. Ty se prostřednictvím aplikace po dobu 21 dnů pětkrát denně dotazovali na jejich pocity hladu a emoční stavy, jako je hněv, podrážděnost a potěšení. Prokázala se jasná souvislost mezi pocitem hladu a negativními emocemi. Studie se publikovala v časopise ,,PLOS ONE“. Doposud byl fenomén známý jako každodenní zkušenost stěží prozkoumán, říká se.

Ilustrací zdarma z Papriky; Hlad vás rozzlobí – nyní vědecky dokázáno

Kde přesně leží důvod spojení, zatím není jasné. Jeden z možných přístupů předpokládá, že náš mozek již není schopen ovládat emoce ve stejné míře, když hladina cukru v krvi klesne, vysvětlil vedoucí vědec v rozhovoru pro německou tiskovou agenturu. Jiný naznačuje, že když máme hlad, reagujeme na vnější faktory jinak a považujeme je za znepokojivější než po jídle. ,,Pravděpodobně je to složitá kombinace obojího,“ řekl Svámí. Předpokládá ale, že větší roli než hladina krevního cukru hrají psychické faktory, jejichž vliv v této souvislosti zpochybňují různé studie.

Jednoduché řešení

Jako praktický přínos Svámí vidí skutečnost, že člověk může své pocity lépe klasifikovat, pokud si uvědomuje souvislost. „Když jsem naštvaný, musím hledat zdroj tohoto hněvu,“ říká vědec. Ale pokud je ,,hec“, tak stačí něco sníst.

Profesor nutriční a zdravotní psychologie Johann Christoph Klotter z Fuldské univerzity vyjádřil pochybnosti o významu studie. Ve spojení mezi hladem a hněvem nelze oddělit příčinu a následek, řekl Klotter německé tiskové agentuře. Podle vědkyně v důchodu může být hlad výrazem hněvu.

Zdroj: spiegel, Vapol