Solární přívěs Tesla se satelitem SpaceX Starlink

Společnost Tesla představila svůj nový solární přívěs. Obsahuje satelitní internetové připojení Starlink od SpaceX

Společnost Tesla odhalila rozkládací solární přívěs vybavený devíti panely a satelitním internetovým systémem SpaceX Starlink.

Tesla představila nový koncept solárního přívěsu pro rozšíření dojezdu na IdeenExpo v německém Hannoveru. Přívěs obsahuje rozkládací pole devíti solárních panelů a satelitní internetový systém SpaceX Starlink.

Přívěs údajně produkuje asi 80 km dalšího dojezdu elektrického vozidla. A to za předpokladu, že zobrazené moduly mají každý asi 300 W. Tím je kapacita pole přibližně 2,7 kW.

Průměrný americký řidič ujede při každodenním dojíždění asi 62 km denně, takže přívěs může představovat užitečnou alternativu k domácímu nabíjení. Tesla zatím neřekla, zda se prototyp dostane do sériové výroby.

Solární přívěs

Přívěs také obsahuje Starlink společnosti SpaceX a satelitní internetové centrum. Nabízí tak vysokorychlostní širokopásmový internet s nízkou latencí ve vzdálených a venkovských lokalitách připojením k satelitu SpaceX Starlink na oběžné dráze. Starlink se v současné době nabízí pro rezidenční a RV aplikace za počáteční cenu hardwaru asi 15 000 korun plus 2 700 Kč až 3 300 Kč měsíčně za pokračující službu.

Modely solárních přívěsů se stále objevují po celém světě a jsou určené pro různé aplikace. V Mnichově společnost Sono Motors nedávno uvedla, že plánuje vybavit městskou flotilu autobusů přívěsy s 20 solárními panely.

Moduly pokrývají plochu 12 metrů čtverečních a napájejí 24 V baterii s výkonem více než 2 000 W. V tomto pilotním projektu má být generovaná solární energie použitá k provozu systému HVAC a k podpoře systému řízení přívěsu. To šetří autobus od spalování nafty a stabilizuje dodávku energie baterie, což snižuje náklady na údržbu a prodlužuje životnost baterie.

Společnost uvedla, že středně velká flotila 300 autobusů by mohla ušetřit asi 2 000 metrických tun emisí CO2 ročně. Když vezmeme v úvahu „batoh“ s emisemi 1,5 tuny CO2 nebo množství emisí souvisejících s výrobou autobusového přívěsu, uhlíkový dopad výroby by měl být kompenzovaný za méně než jeden rok provozu.

Startup Polar Developments ve Španělsku vytvořil zatahovací kompaktní přívěs. Přívěs obsahuje 12 solárních panelů o celkové kapacitě 4,4 kW. Systém je škálovatelný a může dosáhnout výkonu až 6,5 kW.

Lze jej využít k zajištění energie pro auta, skútry nebo elektrokola. Kromě jiného může také poskytovat energetickou podporu domům během výpadků proudu. Přívěs PolarGreen Tow se může proměnit v „autentickou vyjímatelnou solární mikrofarmu“ za méně než hodinu.

Zdroje: pv-magazine, Towpoint