Plán vypouštění upravené vody z Fukušimy do moře

Během sanačních prací v poškozené jaderné elektrárně Fukušima se vyprodukovalo více než milion tun radioaktivně kontaminované vody. Jak je to nebezpečné?

Japonsko plánuje od letošního roku vypustit do moře více než milion tun upravené vody z poškozené jaderné elektrárny Fukušima. Plán se schválil Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE), uvedl vysoký vládní tajemník Hirokazu Matsuno. Vláda podle něj přesto počká na ,,komplexní zprávu“ od OSN, než ji schválí. Voda se má do moře dostat během několika desetiletí kilometr dlouhým podvodním potrubím.

Plán existuje již nějakou dobu, ale stále nebylo jasné, kdy by měl začít. ,,Očekáváme, že k vydání dojde někdy na jaře nebo v létě,“ řekl Matsuno. Nejprve by bylo nutné dokončit a otestovat odpovídající systémy. Vláda ,,vynaloží veškeré úsilí, aby zajistila bezpečnost“, řekl s odkazem na přetrvávající obavy ze sousedních zemí a místních rybářů. Rybáři se obávají poškození mořských plodů z Fukušimy.

Nejhorší jaderná havárie od Černobylu

Vodní nádrže ve Fukušimě jsou plné; Plán vypouštění upravené vody z Fukušimy do moře
Vodní nádrže ve Fukušimě jsou plné

Jadernou elektrárnu Fukušima, která se nachází u moře, zasáhla krátce po silném zemětřesení 11. března 2011 téměř 15 metrů vysoká vlna tsunami. V elektrárně selhal chladicí systém a ve třech ze šesti reaktorů došlo k roztavení aktivní zóny. Byla to nejhorší jaderná havárie od černobylské katastrofy v roce 1986. Vlna tsunami zabila kolem 18 500 lidí. Odhaduje se, že demontáž reaktorů má trvat až 40 let.

Jaderná elektrárna Fukušima

Na místě je zatím 1,3 milionu tun vody uskladněné ve velkých nádržích. Prostoru ale postupně ubývá. Patří sem voda, která se použila k chlazení poškozeného jaderného zařízení po jaderné havárii v roce 2011, ale také dešťové a podzemní vody z radioaktivního místa. Voda se filtruje, aby se odstranily radioaktivní složky.

Kontroverzní tritium

Skutečné nebezpečí, které představuje kontaminovaná voda, je kontroverzní. S výjimkou radioaktivního izotopu vodíku tritia společnost již filtruje mnoho nebezpečných látek. Tritium se však považovalo za poměrně neškodné a podle odborníků je pro člověka škodlivé pouze ve vysokých dávkách.

Plán Tepco také míří na ředění vody na nižší hladiny tritia. Upravená voda podle provozovatele odpovídá národním normám. Občanská komise pro jadernou energii se sídlem v Tokiu však zdůraznila, že tritium „je stále radioaktivní materiál“ a nemělo by se uvolňovat do životního prostředí.

MAAE uvedla, že uvolnění bylo v souladu s mezinárodními standardy a „nepoškodí životní prostředí“. Regionální sousedé, včetně Číny a Jižní Koreje, plán kritizovali.

Čištění po katastrofě je složitý a zdlouhavý proces: V roce 2014 společnost Tepco dokončila obnovu palivových tyčí z reaktoru 4. Původně se měly palivové tyče z reaktoru 3 vyjmout hned poté. Tam je však situace mnohem složitější. V průběhu jaderné havárie došlo k výbuchu na chladící nádrži s palivem. Odklízení sutin z cesty trvalo čtyři roky.

Na jaře 2019 pak Tepco začalo zachraňovat palivové tyče ze zničeného reaktoru 3. Dálkově ovládaná zařízení odstranila radioaktivní palivo z trosek.

Zdroj: spiegel, Vapol