Enphase demonstruje obousměrnou nabíječku EV

Obousměrná nabíječka pro elektromobily Enphase Energy

Nová obousměrná nabíječka pro elektromobily Enphase umožňuje aplikace z vozidla do domu a z vozidla do sítě a lze ji integrovat do jejich domácích energetických systémů.

Společnost Enphase Energy, známá svými mikroinvertory, oznámila úspěšnou demonstraci své první obousměrné nabíječky pro elektromobily. Ta umožňuje použití z vozidla do domu (V2H) a z vozidla do sítě (V2G).

Nabíječka má fungovat ve spojení s Enphase Energy System, který zahrnuje IQ mikroinvertory, IQ Gateway a systémový ovladač. To vše spravuje aplikace Enphase, kde majitelé domů mohou vidět tok energie a úroveň nabití baterie EV.

Využitím výkonu mikroinvertoru k přeměně stejnosměrného napájení automobilu na střídavý výkon domácnosti se obousměrná nabíječka připojí k elektromobilu a nabíjí i vybíjí autobaterii. IQ mikroinvertor převádí stejnosměrný proud automobilu na střídavý proud domácnosti.

Obousměrnou nabíječku Enphase lze použít třemi způsoby:

  1. Nabíjení z vozidla do domu umožňuje obousměrné nabíječce elektromobilů napájet domácnost v případě výpadku proudu. Funguje to tak, že Enphase Energy System detekuje výpadek, izoluje domácnost od sítě a dá pokyn obousměrné nabíječce, aby vybila baterii elektromobilu a dodala energii do domácnosti.
  2. Nabíjení z vozidla do sítě umožňuje majitelům domů účastnit se programů se svými energetickými společnostmi, kde sdílejí energii z baterie EV se sítí a dostávají za to zaplaceno.
  3. Zelené nabíjení je funkce, která umožňuje majitelům domů používat obousměrnou nabíječku k napájení domácnosti v obdobích, kdy jsou poplatky za energie vysoké.

Obousměrná nabíječka EV

Enphase demonstruje obousměrnou nabíječku EV

Obousměrná nabíječka vyžaduje 240 V AC a lze ji připojit přímo do sítě nebo přes IQ System Controller. Upozorňujeme však, že při přímém připojení k síti se některé funkce V2H deaktivují. Společnost uvádí, že se očekává, že její nabíječka pro elektromobily bude fungovat s elektrickými vozidly. Ty podporují stojany, jako je CCS (kombinovaný systém nabíjení) a japonský standard nabíjení CHAdeMO. V současné době se vyrábějí samostatné demonstrační prototypy pro CCS a CHAdeMO. Podporuje 200 VDC až 1000 VDC pro EV baterie.

Enphase spolupracuje s výrobci EV na uvedení této revoluční technologie na trh. Časový rámec pro vydání se ještě neoznámil.

Zdroj: pv-magazine, Vapol