Flaounes i Magiritsa: tradiční řecká velikonoční jídla

elikonoce jsou nejdůležitějším náboženským svátkem pro Řeky i Kypřany, města se zavírají a komunity se scházejí u jídla, pití a zábavy

Jídlo hraje klíčovou roli v řeckých a kyperských Velikonocích, od grilovaného masa z Velkého půstu až po pečené jehněčí na rožni v srdci velikonoční neděle.

Velikonoce jsou nejdůležitějším dnem řeckého náboženského kalendáře. V důsledku toho není hostina jako řecká velikonoční hostina. Vesnice se kvůli oslavám zavřou – silnice se zablokují, jídlo se rozloží na dlouhých stolech na centrálním náměstí – a všichni jsou venku a pijí ouzo po kostele až dlouho do noci. Když se sousedé setkají, jedí jídlo, hrají hry a radují se ze vzkříšení Krista.  

Oslava náboženského kalendáře

Abychom ocenili tuto radost, je důležité nejprve porozumět tomu, co se děje během týdnů, které k tomu vedly. Stejně jako ostatní křesťané dodržují stoupenci řecké ortodoxní víry půst (ve skutečnosti jedí přísní stoupenci omezenou stravu asi třetinu roku). Předposlední čtvrtek před Velkým půstem je Tsiknopempti — Zakouřený čtvrtek. Grily jsou zapálené a všechno maso v domě je uvařené. Týden na to nastane Tyrini, Týden sýrů, to se podávají mléčné výrobky. Potom nastane, Kathara Deftera, neboli Čisté pondělí, ten den začíná Velký půst. Je karnevalový den – piknikuje se, podává se lagana (chléb s olivovým olejem) a pouští se draci, aby se symbolizovala touha být blízko božství. Jednou z nejčastějších otázek je, proč se pravoslavné Velikonoce často slaví v jinou neděli než v mnoha jiných zemích. Je to proto, že se pravoslavná církev stále řídí juliánským kalendářem. Letos je dělí celých pět týdnů.

Více než 40 dní se má jíst spousta zeleniny, ale žádné maso, mléčné výrobky nebo vejce (ačkoli někteří měkkýši a jikry se jí). Na velikonoční sobotu se jde o půlnoci do kostela zapálit svíčka.

řecká čočková polévka
V Řecku se čočka často vaří jen s cibulí, na Kypru se přidávají rajčata, rýže nebo dokonce i špenát

Řecké velikonoční speciality

1. Magiritsa
Po půlnoční mši Řekové přerušují půst touto vydatnou polévkou. Tradičně se vyrábí z jehněčích drobů. V dnešní době se používá jehněčí kolínko, jak to většina lidí preferuje. Je zahuštěná vaječným žloutkem a ochucená citronem podobně jako polévka avgolemono, což je polévka, kterou lidé na Kypru často jedí, aby přerušili půst.

2. Tsougrisma
Není to vyloženě jídlo, ale o řeckých Velikonocích je to nutnost. Tsougrisma je zuřivě soutěživá hra – střet natvrdo vařených vajec, která byla obarvena na červeno, na památku Kristovy krve. Vítězem je ten, jehož vejce zůstane nerozbité. Vítězné vejce by se mělo uchovávat sedm let, poté se změní ve zlato.

3. Flaounes
Flaounes je ne úplně slané, ne docela sladké, dokonce se nejedná ani o pečivo – těsto se sezamovým posypem přeložené kolem pevného, ​​sýrového koláče, který je posetý sultánkami a bylinkami. Tradiční flaounes se těžko chápe, dokud jej nesníte. Je to jídlo doslova symbolické pro řecko-kyperské Velikonoce. Většina lidí je doma nevyrábí, protože je to docela složitý proces.

Symbol víry

4. Tsoureki
Tento sladký, obohacený pletený bochník připomínající briošku – ochucený mastichou a mahlepi (koření z mletých třešňových semínek) a někdy s červeným vejcem – je tradičním dárkem pro blízké. Moderní variace najdete v pekárnách po celém Řecku kolem Velikonoc, některé přelité čokoládou, poseté citrusy nebo dokonce s kaštany.

řecké jídlo flaounes
Flaounes je sýrový dort, který se skládá ze sezamového těsta

5. Kleftiko
Jehněčí Kleftiko je tradičním středobodem řecké velikonoční hostiny. Ve vesnicích to bude celé jehně – nebo dvě – točící se na rožni, podlévané červeným vínem a oreganem po celý den. Doma se spíše tento tradiční recept orientuje na kýtu nebo plec, pomalu vařené pod pergamenem s bramborami, oreganem, skořicí, rajčaty a vínem.

6. Čočka
Tuto nejjednodušší čočkovou polévku jedí Řekové po celý rok a na Velký pátek se vaří nějaká verze této tradiční polévky. Jedná se o jeden z nejpřísnějších postních dnů a tak se do ní nemůže dát ani olivový olej. Proto se polévka dochutí jen octem. Je to uklidňující a vydatné. V Řecku se čočka často jednoduše vaří s cibulí, ale na Kypru ji najdete vařenou s rajčaty a navíc s rýží, špenátem, což jí dodává krémovou texturu.